Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България ще надгражда енергийните си политики с датска помощ

Плевнелиев обсъди с Торнинг-Смит общи земеделски и ИТ-проекти

10 коментара
Росен Плевнелиев и Хеле Торнинг-Смит, Сн: БГНЕС

Важността на създаването на европейски интегриран енергиен пазар от 2014 г. и взаимодействието и сътрудничеството в Европейския съюз при обсъждането на енергийните теми, изтъкнаха президентът на България Росен Плевнелиев и датският премиер Хеле Торнинг-Смит. Двамата разговаряха в Копенхаген в рамките на започналата във вторник двудневна визита на държавния ни глава. По време на срещата стана ясно още, че датски експерти ще помогнат на българското правителство по финализирането на националната стратегия за развитие "България 2020" в частта за енергийната ефективност и диверсификация.

Има перспективи да се надгради потенциала на сътрудничеството в енергийните политики и стратегии, в енергийната ефективност и диверсификация и Дания може да бъде наш важен стратегически партньор, каза президентът Плевнелиев.

Никоя страна не трябва да бъде сама, когато има нужда от подкрепа, било то икономическа или в енергийната сфера, и затова се нуждаем от сътрудничество в ЕС, посочи от своя страна Торнинг-Смит. “Вярваме, че имаме много какво да предложим особено в сферата на енергетиката“, каза тя.

България тепърва трябва да извърви своя път към енергийна диверсификация и ефективност на всички нива - национално и регионално, в индустриите, в публичните и в частните сгради, президентът допълни, посочи българският президент. Според него формирането на единния европейски енергиен пазар ще даде нови перспективи за икономиката на ЕС и на България. Той каза още, че България ще положи усилия до края на настоящата година да приключи с въвеждането на изискванията третия либерализационен енергиен пакет за свободната търговия с ток и газ. Това по думите му ще покаже отново отговорно отношение в интерес на крайните потребители.

Плевнелиев акцентира върху намеренията на страната да заложи на енергийната ефективност, която ще бъде подкрепена с европари в следващия бюджетен период 2014-2020 г. Той посочи и важността на енергийната диверсификация и допълни, че строителството на газови връзки на страната ни със съседните страни и проекта "Набуко- Запад" срещат подкрепата на Дания.

Двамата с Торнинг-Смит са дискутирали и възможността за съвместни проекти и сътрудничество в земеделието и производството на храни, където Дания е световна сила, в информационните и комуникационните технологии и в туризма. Плевнелиев заяви, че ще се направи реклама на българския туризъм в Дания и други скандинавски страни, тъй като надеждите са за ръст на датските туристи. В момента между 60 000 и 100 000 ватчани посещават страната ни всяка година.

България може да научи много и от опита на Дания в сферата на социалните политики, отбеляза президентът Плевнелиев. На срещата са били обменени мнения за мерките за борба с младежката безработица и за подкрепа на инициативи, свързани с малките и средни предприятия.

По-късно българският държавен глава се срещна и с кралицата на Дания Маргрете Втора, коят осподелила с него спомени от визитата си у нас преди години. .Двамата си говорили за тракийската култура, за златните съкровища, за българското вино, домати, розово масло. Тя счита, че тези продукти са на световно ниво, каза Плевнелиев и допълни, че трябва да си свършим работата и да се работи за представянето на тези продукти навън.

Това е истината за България - да работим за нашето самочувствие на нация, която има какво да покаже на света, да станем интересни, видими, разбираеми, а не просто да се обясняваме за протести, корупция и мафия, а за една изключително богата на история и култура държава, каза Росен Плевнелиев.

Той посети също така централния офис на втория най-голям производител на изолации в света Рокуул Интернешънъл, както и датска фамилна къща с ниско потребление на енергия.

По-късно държавният глава ще открие изложба на златното съкровище от Свещари в Националния музей на Дания.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    Дания ни консултира по решаването на енергийните проблеми вече 20 години - то не бяха командировки, обучения, консултации по ползване на евросредства ... Не забравяйте, че Дания е северна страна и в Копенхаген парното отопление работи и през лятото! Не забравяйте, че в Дания поне десетина средни по големина фирми произвеждат елементи за нуждите на битовото топлоснабдяване на световно ниво, че първите опити за въвеждане на топлинното счетоводство у нас през 90-те години бяха под протекцията на датски фирми. За датчаните родната енергетика е отдавна позната и сега Плевнелиев отново открива топлата вода. При наличие на добър бизнес климат датчаните веднага ще дойдат у нас!

  2. Анонимен
    #9

    Пак замитане на проблемите. Типично поведение на платен комсомолски секретар, който никога не поема лична отговорност и чака някой друг да предложи решение, за да може в случай на неуспех да се оправдае с него.

  3. Анонимен
    #8

    До там ли я докарахме, Дания да ни решава енергийните проблеми, така става, когато псевдо президентът ни не си тежи на мястото и не е достоен за поста, който заема.

  4. Анонимен
    #7

    Колко домати и розово масло трябва да изнесем за да купим високотехнологичните им продукти? А че искат да ни продават нещо - съмнение няма!

  5. Анонимен
    #6

    Снимката е обнадеждаваща Показва какъв дълъг път е извървяла Европа от годините на тодорживковизъма. Дами пълнещи и ръководещи с изящество и финес елитни ръководни позиции. Доминиращи, напътстващи и майчински разбиращи. Строги, но справедливи. Две пана отзад лидера подсилват. Майката народна. Троен култ? Не, не. Фон е и изкуство ;)

  6. Анонимен
    #5

    Много ми хареса описанието на номер 4 за първият демократично избран български президент. Все едно, че ми описа председател на АПК или ОКС/Окръжен кооперативен съюз/ от онова време. Подкъсените им тесни долу панталони, показваха прашни трендафори и жакардови чорапи/купени от някоя будка/.Впрочем така изглеждаха и консулите ни във Виена и Рим през 80-те години.Няма майтап!

  7. Анонимен
    #4

    Често си мисля че България тъпче на едно място. Тогава като взема стари вестници и видя как двама охранени тулупа- Живков и Брежнев се целуват и прегръщат, си давам сметка че всъщност сме изминали много дълъг път от тези събития. България бавно но сигурно се цивилизова. Спомнете си за първия президент заекващия тулуп човекомразец Младенов. Или за първия демократично избран президент - селяка с букличките Желев. Гледайки и слушайки Плевнелиев наистина си давам сметка че сме изминали много дълъг път.

  8. Анонимен
    #3

    Абе този уж ПуХ Льо, а все намира начин на държавна сметка да удари келепира. Какво правиш в Дания? Ти работа нямаш ли? Съдрахте се да пътувате с вицепрезидентката Маргарита Попова - свят да видите за сметка на гласовоподавателите, които от глупост и с фалшификации ви избраха. Я да се връщащ и да свършиш поне това, което можеш - за махнеш селското ченге, с престъпна дейност Драгомир Димитров от поста шеф на НРС. Какво го дундуркаш този зависим от алкохол и кокаин, а после не работили службите!

  9. Анонимен
    #2

    Думи, думи, околосветски обиколки и така 5 години. Тази "куха" структура (президентството) трябва да се премахне.

  10. Анонимен
    #1

    "...създаването на европейски интегриран енергиен пазар от 2014 г"... и край на рубладжийската енергийна мафия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.