Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Токът за износ е непродаваем заради такса "пренос", чака се ДКЕВР да вземе решение

Трети ден се спират ВЕИ централи в търсене на балансирано дългосрочно решение

41 коментара
сн.БГНЕС

В момента българският ток е непродаваем заради таксата за пренос, заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев, цитиран от радио Дарик. Според него той не може да намали таксата със заповед и така да отпуши пазара, защото ще наруши закона. Решението е в правомощията на ДКЕВР, посочи Василев.

В петък бившият енергиен министър Делян Добрев на нарочна пресконференция заяви, че още при встъпването си в длъжност е казал на министър Василев, че може да намали таксата за пренос като издаде заповед за това.  Добрев се учуди защо Василев не го прави, но не стана ясно защо самият той не го е направил.

"С подписа на един министър може да станат много неща, но аз няма да наруша закона", отговори му днес Асен Василев. По думите му в закона ясно са указани възможностите, когато това може да се направи. Едната е да има опасност за режим на тока, каквато у нас няма. Другата е екологична опасност, каквато също няма. Трета възможност е при проблем с енергийната инфраструктура, което също не се случва, посочи министърът на икономиката и енергетиката.

Освен това в закона е записано, че след приключване на критичната ситуация се признават разходите. Това означава, че ако министърът подпише подобно решение, само ще отложи проблема за няколко месеца, посочи Василев. По думите му в момента се търси дългосрочно решение на проблема заедно с ДКЕВР.

Асен Василев отказа да коментира дали таксата за пренос е обективно сметната или не, но бе категоричен, че тя е такава, каквато е изчислена от енергийния регулатор и в момента трябва да се съобразим с нея.

Намаляването на таксата за пренос се сочи като панацея от синдикати и експерти за да могат да бъдат натоварени всички мощности и да няма спиране на централи. Мярката е една от седемте спешни предложени от Асен Василев. 

Искането за намаляването на таксата за пренос за да се отпуши износа се обяснява, че сега цената на българския ток е по-висока от тази на международните борси и никой не иска да го купува.

Цената на тока е по-висока заради различните добавки и тя влезе в сила от 1 юли 2012 г., каза Василев. Той допълни, че през март 2013 г. са се намерили резерви за нейното намаляване, но в момента това се атакува в съда. Според министъра всяко непремерено решение би се отразило на цената на тока.

Асен Василев увери, че в момента се предприемат мерки за балансиране на системата, но преструктурирането на енергетиката "не може да стане с магическа пръчка или в краткосрочен план".

"Не можем да тръгнем да затваряме мощности наляво и надясно и да пренапрегнем системата. Важно е да стигнем до балансирана система", каза Василев. По думите му балансът вероятно ще мине през затварянето на част от наличните мощности, преразглеждане на таксата за пренос в дългосрочен план и чрез други мерки. Василев смята, че банковата система няма да пострада заради ограничаването на мощностите на ВЕИ производителите.

Трети пореден ден държавата ограничава производството на ток от вятър и слънце. Трите електроразпределителни дружества изключват мощности от възобновяеми енергийни източници от 10 до 17 часа в събота. Това става по разпореждане на Централното диспечерско управление на Електроенергийния системен оператор. Засега в неделя не се предвижда да бъдат изключвани ВЕИ централи.

ЧЕЗ спира фотоволтаичните и вятърни централи на територията на областите  Плевен и  Ловеч. Общо инсталираната мощност на тези територии е 46 MW.

"ЕВН България" поетапно по график ще изключва до 40% от общо инсталираните ВЕИ мощности, присъединени към мрежата на дружеството, които се равняват приблизително на 240 MW. С цел запазване принципите на равнопоставеност, изключванията ще се извършват за равни периоди от време. За тези действия "ЕВН България" е изпратила уведомления до съответните ВЕИ централи, посочват от дружеството.

"Енерго Про Мрежи"също ще ограничи производството на електроенергия от вятърни и фотоволтаични централи с 40% на територията, обслужвана от компанията в събота.

Целта на действията е поддържане на баланс между производство и потреблението на ток в страната. На 4 април Електроенергийният системен оператор наложи ограничаване на производството на електрическа енергия на всички производители в страната – ВЕИ,  АЕЦ "Козлодуй", ВЕЦ-ове, топлофикационни и заводски централи с комбиниран цикъл на производство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

41 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #41

    Некъдърницитеот ГЕРБ въведоха тая такса "пренос" от пълна некомпетентност. Огромните загуби от това ,че не може да се изнася тока,ще съсипе сектора и ще доведе до НЕИЗБЕЖНО УВЕЛИЧЕНИЕ на цената на тока. Само едно болно икономическо мислене може да ограничи производството в енергийния сектор с административни мерки. Тия от ГЕРБ трябва да си ходят докато не са съсипали всичко останало.

  2. Анонимен
    #40

    Намаляването на таксите за пренос и достъп може да стане само ако се вземат решения от Народно събрание за промяна на Закона за възобновяемите източници, но никой нормален българин няма да го направи това, защото това е национално предателство-трябва да си враг на собствения си народ за да намалиш таксите за да изнасят ефтино търговците, вместо ефтина електроенергия да има за хората и фирмите.Актуално състояние на енерго сектора към март 2013 –

    mi.government.bg/files/useruploads/files/vop/13.04.05)_energysector_МЕЕТ.

  3. Анонимен
    #39

    До 37 Не се учудвай, че при около 2000 МВ потребление закупуваната енергия е повече защото само позволения студен резерв е 1200 МВ. Като добавим че досега никой не контролираше и не спираше излишните производства не се учудвайте че сме плащали 4500 МВ при консумация м/у 2-3000 МВ. Смятайте откъде идват завишените сметки. Сега всички така наречени енергийни експерти започнаха да обясняват, че цената на тока трябва да расте. Да господа трябва да покрие далаверите за фалшивата продажба на потребителите на ток който не е консумиран.

  4. Анонимен
    #38

    Между другата има още една опция, която никой не разглежда-еленергията да се изнася от НЕК-тогава таксите автоматично падат с 15 лева и всичко е ОК ! Но дабаверата с търговете в ТЕЦ МИ 2 и АЕЦ ще секнат.

  5. Анонимен
    #37

    В 5 часа товара на системата е бил 2500 МВт.Козлодуй са на 1600 МВт, Мариците на 900.ВЕЦ над 1000 МВт.Сума доста над 2500- това означава че някой нелегално изнася ток в мътната вода.

  6. Анонимен
    #36

    Калинката Добрев да спре с глупостите си.При пролетното топене е нормално да се намали производството от другите централи и да се пуснат БЕЦ-овете, няма драма освен в главите на малоумните политици и журналисти.

  7. Анонимен
    #35

    При вариант 1 - печалба на търговците на еленергия при покупна 72 и продажна 92 лв за 1 МВтчас, с премахнати такси пренос достъп и т.н. - 60 млн. лв. При вариант 2 - печалба 480 млн. лева.- е затова е всичко това в енергетиката, БГ да плаща скъпият ток в който също са калкулирани големи печалби, а ефтиният да се изнесе и такси да няма.Е няма да стане, драги зрители.Да се затварят 40 % от мощностите и да пада цената на тока в БГ.

  8. Анонимен
    #34

    http://www.mi.government.bg/files/useruploads/files/vop/13.04.05)_energysector_МЕЕТ.pdf - Актуално състояние на енерго сектора към март 2013 - вътре всичко е ясно казано.Годишно производство на еленергия за нуждите на БГ - 38-39 ГВтчаса.Варианти:
    1.Задоволяване на собствените нужди.Годишно производство на еленергия само от АЕЦ Козлодуй,Марица изток 1,2 и 3 и ВЕЦ на НЕК - 42 ГВтчас, при цена от 72 лв. на МВтчас.Намаление на сега действащата цена на тока с минимум 10 %.Печалба за НЕК от 300 млн. лева.Износ

  9. Анонимен
    #33

    Намаляванета на таксите за пренос могат да се вземат само от Народно събрание,никой българин няма да го направи това, защото това е национално предателство-никой няма да посмее да намалява такси за да изнасят ефтино търговците, вместо ефтина електроенергия да има за хората и фирмите.

  10. Анонимен
    #32

    Тази такса нарочно я вкараха непоносима при износа, за да оправдаят ненужността на АЕЦ Белене и за съдебния процес за 1.5 млд. евро да излязат други виновни и материала да си мисли, че ГЕРБ милеят за родината.Мръснишка полицейска работа, готови са на всичко, заради властта.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.