Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВЕИ-инвеститоритe недоволни от нова такса за достъп до мрежата

4 коментара
Снимка: Mediapool

Инвеститорите в проекти за производство на енергия от възобновяеми източници (ВЕИ) са недоволни от нови такси за достъп до енергийната мрежа, въведена с решение на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) от миналия петък. Така разходите на ВЕИ-проектите нарастват.

Цената за достъп до електропреносната и електроразпределителната мрежи е била поискана от държавния "Електроенергиен системен оператор“ и от тримата доставчика ЕВН, ЧЕЗ и "Енерго-Про". Мотивите на тези дружества са увеличаващите се техни разходи за управление на мрежите им във връзка с нарастващия брой присъединени и предстоящи за включване в мрежата ВЕИ-проекти. Вятърни и слънчеви централи и мощности на биомаса са с непостоянно производство, което влияе върху баланса на потребление и се нуждае от планиране на допълнителни мерки за действие.

Определените от ДКЕВР цени са временни, ще се плащат всеки месец за всеки произведен мегаватчас.

На-високи са цените за фотоволтаичните централи, като те са различни според периода, в който са били присъединени и са им определени преференциалните цени. За мощностите с покривни слънчеви панели цените са между 97 и 236 лв. за мегаватчас. За фотоволтаиците, включени през тази година, когато цените за задължително изкупуване на тока бяха драстично намалени, цената за достъп е символична в сравнение със старите проекти, чиито цени са доста по-високи. Така за новите слънчеви проекти цената за достъп е между 1.70 и 20 лв./МВтч. Вятърните централи ще плащат от 10 до 19 лв./МВтч, водните – от 5.50 до 12.60 лв./МВтч. За проектите, произвеждащи енергия от биомаса, които са и най-новото предпочитание на управлвялащите, цените също са доста ниски – от 1.69 лв. до 4.57 лв./МВтч

ДКЕВР посочват, че определените от тях цени отразяват разходите, които четирите дружества правят за управление на мрежата, диспечерските услуги, разходите за подстанции, средства за търговско измерване, отчитането им, както и всички други административни разходи и разходи за съответната мрежа.

Временните цени за достъп до електропреносната и електроразпределителните мрежи са изчислени като относителен дял от определените от комисията преференциални цени за производство на електрическа енергия от възобновяеми източници, при съобразяване на размера и структурата на преференциалната цена и изменението на инвестиционните разходи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    Няма абсолютно никаква логика, централите изградени по цени от 31.03.2010г. да плащат най - високата цена за пренос. Ккава е разликата на произведен mgw/h от една такава централа и една изградена 2011 ??

  2. Анонимен
    #3

    Как работи ДКЕВР!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    Извадка от ЗЕ с част от нарушенията на ДКЕВР и ЕРП-тата
    Чл. 13.
    (3) Заседанията на комисията са открити, когато се разглеждат заявления или искания, свързани със:
    2. (изм. - ДВ, бр. 18 от 2005 г., бр. 54 от 2012 г. , в сила от 17.07.2012 г.) утвърждаване на цени;

    Чл. 14. (1) (Доп. - ДВ, бр. 18 от 2005 г.) Комисията провежда процедура за обществено обсъждане със заинтересованите лица при изготвянето на общи административни актове, предвидени

  3. Анонимен
    #2

    ЦЕЛИЯ БЪЛГАРСКИ НАРОД ПЛАЩА 5 ИЗМИСЛЕНИ ТАКСИ -ЗА ПРЕНОС ПРЕЗ ЕЛЕКТРОПРЕНОСНА МРЕЖА.ЗА ДОСТЪП ДО ПРЕНОСНАТА МРЕЖА.ДОБАВКА ВИС.ЕФЕКТ.ПР. НА ТО. И ЕЛ. ЕНЕРГИЯ.ЗА ДОСТЪП ДО РАЗПРЕДЕЛИТЕЛНА МРЕЖА. И ЗА ПРЕНОС ПО РАЗПРЕДЕЛИТЕЛНАТА МРЕЖА-СЯКАШ ВСИЧКИ ТЕЗИ МРЕЖИ НЕ БЯХА ИЗГРАДЕНИ ОЩЕ ОТ ВРЕМЕТО НА ТАТО.И КАК СТАВА ТАКА ЧЕ ПОТРЕБИТЕЛЯ ПЛАЩА ТЕЗИ ТАКСИ ОТ ПРОИЗВОДИТЕЛЯ ДО ДОМА СИ ВЕДНЪЖ,А СЕГА ИСКАТ И ПРОИЗВОДИТЕЛЯ ДА ГИ ПЛАТИ ПОВТОРНО.ДА БЯХА УТОЧНИЛИ ПОНЕ ЧЕ ВСЕКИ ЩЕ ПЛАЩА 1/2 ОТ ПЪТЯ .СПОКОЙНО ПРОИЗВОДИТЕЛИ , ЦЕНИТЕ СА "временни" , до следващата балтия на ДКЕВР

  4. Анонимен
    #1

    Прави са производителите, а ДКЕВР са социално-популистки мошеници. "Такса мрежа" да бъде по-голяма за отдавна присъединени централи отколкото за новопостроените - това е алогично. Единственото обяснение е, че се използва за намаляване на отдавна договорена изкупна цена без формално да я намаляват. Дано се намери инвеститор, който да тества доколко съдът (български и ако трябва - международен) е съгласен с подобни шмекерии. Толкова ни е предвидима бизнес средата. После се чудят в МИЕТ защо инвеститорите ни заобикалят, въпреки ниските данъци. Еми защото днес са ниски, ама утре един господ знае...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.