Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Възобновяемите източницина енергия стават приоритет за Атина

9 коментара

Инвестициите във възобновяеми източници са национален приоритет за Гърция, обяви премиерът на страната Лукас Пападимос, като подчерта, че Гърция има възможност да се превърне в енергиен възел за Европа и региона, предаде агенция АНА-МПА.

Пападимос говори пред конференция в Атина за възобновяемите източници, организирана от министерството на околната среда, енергетиката и климатичните промени.

Гръцкият министър-председател изтъкна, че либерализирането на енергийния пазар, достъпът на трети страни до лигнитните въглища на Гърция, приватизацията на газовата компания ДЕПА, към която, по думите му, има изключителен интерес, по-нататъшно раздържавяване на гръцката петролна компания Хеленик петролеум (ЕЛПЕ), влизането на стратегически инвеститор в системите за пренос на електрическа енергия, проектите за експлоатация на въглеводородите съставляват динамика, с която ще се развива енергийният отрасъл в следващите години.

Конференцията е поставила акцент върху проекта "Хелиос" за производство на електроенергия от фотоволтаични мощности и за износа ѝ в страни от Централна Европа с по-малко слънчеви дни. Пападимос изрази мнение, че реализирането на този проект ще превърне Гърция в образец на европейска страна, износителка на енергия.

Тази енергия трябва да се произвежда там, където струва по-малко, каза премиерът.

От своя страна министърът на околната среда, енергетиката и климатичните промени Георгиос Папаконстантину заяви, че дългосрочното енергийно планиране до 2050 г. ще бъде поставено на обществени дебати и допитване и включва електрификация на транспорта, намаляване на потреблението на петролни продукти, увеличаване на биогоривата, подобряване на енергийната ефективност на жилищните сгради.

Крайната цел е да се намали  зависимостта на Гърция от вносна енергия, намаляване на вредните емисии от въглероден диоксид, които до 2050 г. да стигнат до 60-70 на сто в сравнение с 2005 г., производството на електроенергия от възобновяеми източници да бъде 85-100 на сто и използването на възобновяемите източници в енергийния баланс на страната да достигне 60-70 на сто.

Във връзка с проекта "Хелиос" Папаконстантину подчерта, че  фотоволтаични мощности ще заемат по-малко от 1 на сто от площта на Гърция, няма да обременяват потребителите и ще позволят на страната да изнася електроенергия не само за ЕС, но и за съседни държави, като например Турция.

Той поясни, че пълната реализация на проекта, който предвижда инсталирането на 10 хиляди мегавата фотоволтаични мощности, предполага и разширяване на електропреносните мрежи.

Еврокомисарят по енергетика Гюнтер Йотингер изтъкна, че възобновяемите източници са шанс за създаването на работни мести, за иновации и износ и могат да помогнат на Гърция да преодолее рецесията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #9

    Може да ти се обясни, да.
    Аотмният реактор работи непрестанно - денем, нощем, зиме, лете и дава РЕАЛНА мощност 1000 мегавата.
    Фотоволтаичната мощност е номинална (при лабораторни идеални условия) и варира в пъти при реално използване.
    Да не говорим че е ужасно силно зависима от сезона и времето.
    Дотук можеше да се сетиш и сам, ако разбира се се беше понапънал малко.
    Но това не е всичко.
    От тука нататък следват малко-по сложните фактори, които калъфите-пишман експерти дори не засягат. Това е, че

  2. Анонимен
    #8

    Може ли някой да обясни защо електроенергията от ВЕИ е по-скъпа от конвенционалната?Примерът, който показва №3 сочи,че енергията от ВЕИ трябва да е много по-евтина.

  3. Анонимен
    #7

    Ние си говорим за фотоволтаици, а в Германия вече ги използват. От сайта на потреблението на ел. енергия например, днес в 10 часа потреблението им е: 53 гигавата /52.9/конвенционална и около 10 гигавата /9.85/слънчева ел. енергия. Днес явно няма вятър и ветрените им мощности не са натоварени/1.2 гв/, а са повече от фотоволтаиците. Да не говорим че цената на зелената енергия е вече 25 цента, при 24 цента на конвенционалната - т.е. вече почти не се доплаща.

  4. Анонимен
    #6

    до #2 Стига рекламни смешки и лобистки манипулации. 60 мегавата пикова мощност могат да се извадят и от батерийка за часовник за пико секунда. Никой не ви отрича вашето "място под слънцето", както и исконното ви право на далаверка с цените на зелена енергия. ОБАЧЕ някой трябва да върти генераторите, когато не духа, не пече и водата свършва бързо да тече. За да готви баба с ток, трябва да работи блок!

  5. Анонимен
    #5

    Никой не казва,че всички конвенционални централи трябва да бъдат закрити.Прости сметки показват, пак въз основата на информацията от №2,че един хилядник може да се замести със 1500 хектара земя.За твое сведение пустеещите земи в България са десетки хиляди хектара.

  6. Анонимен
    #4

    Всичко хубаво , ама за ВЕИ ще е необходим топъл резерв от някои от конвенционалните източници. С една дума не можеш да натиснеш копчето и слънцето да светне. Освен това през зимата, при облачно време и нощем няма как де се произвежда ток.Ако заместим с ВЕИ един реактор хилядник , направете сметка колко декара земя ще е нужна.

  7. Анонимен
    #3

    №21 прости сметки показват,че инсталирането на 2000 мегавата мощност за производство на електическа енергия от фотоволтаични батерии, колкото е мощността на АЕЦ Козлодуй и колкото се проектираше АЕЦ Белене, ще струва 11,6 милиарда лева.Изчисленията правя въз основа на информацията за стойността на фотоволтаичния парк в Караджалово.Това е два пъти по евтино от АЕЦ Белене, който щеше да струва пак толкова но ЕВРО, а не лева.Веднъж построени двете еднакви мощности от ядрена централа и фотоволтаична

  8. Анонимен
    #2

    Готов е най-големият фотоволтаичен парк на Балканите, в който са инвестирани над 350 млн. лева. Той се намира в България – село Караджалово в община Първомай и работи от март. Пиковата му мощност е 60.4 мегавата, разположен е на площ от 100 хектара, което е еквивалента на 100 футболни игрища и има повече от 214 000 соларни модула. Инвеститор е американската компания SunEdison

  9. Анонимен
    #1

    Гърците не разчитат на ядрената енергетика, защото нямат пета руска колона.Фотоволтаечните възможности на страни като Гърция и България са огромни.Това е бъдещето на енергетиката, електричество получено от възобновяеми източници като слънце, вятър, вода, и геотермалната енертия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.