Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Въпреки кризата, България продължава да пилее ресурсите си

Оползотворяването на отпадъците е бизнес възможност, препоръча и европейският екокомисар

38 коментара
Еврокомисарят Янез Поточник и президентът Ресон Плевнелиев, сн. БГНЕС

Въпреки разрасналата се дълбока икономическа криза, България продължава да пилее своите ресурси и виновни за това сме всички, заяви президентът Росен Плевнелиев при откриването във вторник на международната конференция "Преминаване към ресурсно-ефективна зелена икономика в региона на река Дунав". На форума присъства и еврокомисарят по околната среда Янез Поточник, който препоръча на страната ни да превърне отпадъците в ресурси и коментира, че управлението на водите е важен фактор за развитието на икономиката ни

 

Според Плевнелиев ресурсната неефективност не започва от един или друг, а е "навсякъде - в начина, по който управляваме остатъците вкъщи, в начина, по който се отнасяме към природата, в начина, по който работим и в начина, по който ползваме енергията, караме автомобила си и изхвърляме отпадъците си".

 

"Произвеждаме малко, същевременно изразходваме много. За да постигнем конкурентоспособност и растеж, са ни необходими реформи във всички сектори и то с една единствена цел - "количество - не, качество - да", посочи президентът.

 

“Бъдещето ни зависи от постигането на резултати по програмата за енергийната ефективност. Всички знаем, че водата е петролът на бъдещето. Време е да се замислим как ползваме и управляваме водните ресурси. Темата е много актуална. Устойчивото управление в сектор “Води” стои до дневен ред. Това ще доведе до чисто море, нация, държава”, заяви държавният глава. Той допълни, че вече са на правени стъпки в тази посока

 

“Само 6 % от отчетените отпадъци в България са били предадени за рециклиране, останалите проценти ние най-арогантно изхвърляме. Трябва да намалим този процент на много по-малко. Земята ни е плодородна и трябва да я запазим такава. България притежава разнообразна природа и това е голямо богатство. Биоразнообразието е и източник на много продукти”, каза още Плевнелиев.

 

Според него страната ни трябва да планира инфраструктура и да гради устойчива зелена икономика на базата на интегриран подход. “Всички ние трябва да си дадем сметка, че имаме шанс, който може да пропилеем. Промяната зависи от всеки един от нас с отговорно отношение към природата ни”, заяви държавният глава.

 

Поточник коментира, че икономиката трябва да се развива по ресурсно ефективна плоскост, за да не навлезе Европа в по-голяма криза. “Икономическата криза в момента е голяма и много хора казват, че трябва да се фокусираме само върху икономиката и чак тогава да мислим за екология, но това не е реалността”, каза еврокомисарят. Според него краткосрочните и дългосрочните цели трябва да се допълват.

 

Той припомни, че в седемгодишния бюджет на Евросъюза от 2013 до 2020 г. са предвидени много повече средства за позеленяването на европейската икономика чрез иновации и ефективност. “За иновациите ще има специални механизми, които да ги подкрепят, освен това ЕС иска да постигне и реализация на ангажиментите си в световен мащаб по отношение на зелената икономика и ресурсната ефективност - подобряване на навигацията, броя на връзките, свързани с пресичането на Дунав между отделни държави, по-добра защита на природните резервати и ресурси”, каза Поточник.

 

Искаме да направим така, че да се използват онези ресурси, които могат да бъдат рециклирани, възобновени, които ще дават тласък на икономиката на ЕС, но няма да съсипват природата, каза още Поточник.

 

Тази своя теза той разви и предишния ден при срещата си с Асоциацията на индустриалния капитал в България. Поточник отбеляза, че най-голямото предизвикателство пред Европейската комисия, свързано с околната среда, е изчерпването на основните ресурси и увеличаващото се население.

 

Бизнесът трябва да се насочи към ползите и възможностите, а не към ограниченията и загубите в диалога за енергийната ефективност. Препоръките за България са насочени към управлението на отпадъците и водите, което ще донесе много ползи за бизнеса и икономиката. Трябва да се даде приоритет на превръщането на отпадъците в ресурси, заяви още еврокомисарят по околната среда.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

38 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #38
  2. Анонимен
    #37

    брее, тая втренчена кукла на конци. Aко някой, който не го познава го чуе, ще помисли, че найстина се опитва да каже нещо. Кой му пише речтите на ирландската пастирка?

  3. Анонимен
    #36

    за да не се пилеят средства, т/а ясни правила и максимален контрол, за какво се дават и какъв е резултата. дойде време да се държи отговорност от всички тарикати политици, к. са лъгали и/или облагодетелствали се за сметка на държавата. такива има много, за съжаление голяма част скътани в държавните институции. гражданското об-во може и т/а да контролира тези процеси като задава неудобни въпроси на политиците. президентът също не е отговорил на общественото запитване имал ли е офшорски фирми и заобикалял ли е данъчните закони в страната!?

  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #35
  5. Анонимен
    #34

    този освен да подстрекава протести друго не прави.

  6. Анонимен
    #33

    Защо ли не му вярвам, че това мислене е продиктувано само от екологични съображения? Защо не попита ББ и Фандъкова какво става със завода за отпадъци на София, който според обещанията трябваше да заработи преди доста години? Аз все още не знам, защо събирам отпадъците си разделно, след като после отиват на едно място. Защо тук в София дишаме безкрайно замърсен въздух? Защо от години няма ефективен контрол върху изпозването на химикали, които тровят почвата и още по-важното ежедневно ние сме принудени да храним себе си и децата си с тези отрови. Това според мен си е престъпление и геноцид за българския народ. Хубаво е да мислим и за бъдещето, но ние живеем тук и сега около 7.5 млн.българи.

  7. Анонимен
    #32

    А помните ли, когато учехме Янез и неговите хора на ЕС?... Къде са те сега, къде сме ние!... плевнелиев, плевнелиев...

  8. Анонимен
    #31

    Въпреки разрасналата се дълбока икономическа криза, България продължава да пилее своите ресурси и да ги ПРЕХВЪРЛЯ В ОФШОРНИ СМЕТКИ, заяви президентът Росен Плевнелиев при откриването във вторник на международната конференция.

  9. Анонимен
    #30

    Както се вижда от станишевия форум, атаката срещу президента е на дневен ред при комунистите. И всички са инструктирани да повтарят за офшорките, белким някой повярва.

  10. Анонимен
    #29

    Фекалията Офшорски да не си пилее аналния ресурс, а да го пази за Буда Тиквата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.