Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ДКЕВР иска да задължи свободния енергиен пазар да купува ВЕИ-ток

Социалистите предлагат твърда такса за пренос и въвеждане на ДДС за фирмите без производство

29 коментара
Енергийните шефове - Лефтеров на НЕК (на преден план), Андонов на БЕХ и Харитонова на ДКЕВР (в дъното) бяха привикани в парламентар сн. БГНЕС

За се избегне поскъпване на тока с 16% от 1 юли, служебното правителство и Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) ще предложат законодателни промени, които да задължат фирмите, ползващи енергия средно напрежение и излизащи принудително на свободния пазар също от 1 юли, както и големите индустриални потребители, да купуват и от скъпата енергия от възобновяеми източници и от топлофикации. Така тежестта на зелената и кафявата добавка и на невъзстановяемите разходи от дългосрочните договори с ТЕЦ “Марица Изток“ 1 и 3 ще се изнесе от цената за бита и вече няма “хората и фризьорски салони да плащат таксата за пренос на енергия“, а това ще правят и купувачите на свободния пазар, заяви от парламентарната трибуна в сряда шефът на ДКЕВР Евгения Харитонова.

Още във втория си работен ден новоизбраният парламент поиска изслушване за състоянието на енергетиката и освен шефката на регулатора, пред депутатите се явиха служебният премиер Марин Райков, който прекъсна заседанието на кабинета, служебният министър на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев и шефовете на “Българския енергиен холдинг“ Михаил Андонов и на НЕК Иво Лефтеров. Обявеното през медиите тяхно изслушване, което се забави, тъй като те не са били информирани официално, предизвика размяна на реплики между изпълнителната власт и депутати. Зам.-председателят на Народното събрание Мая Манолова от БСП предупреди правителството да следи програмата на парламента и да не се оправдава с комуникацията през секретарки.

Има още 200 млн. лв. резерв за сваляне на цените

Министър Асен Василев обясни, че след като в държавната енергетика са намерени резерви за намаляване на разходите с 239 млн. лв., за да се задържи поскъпването на тока, други 200 млн. лв. икономии може да се постигнат с преразглеждане на договорите за изкупуване на зелена енергия и промяна в задълженията на НЕК да плаща за скъпата енергия, както и по договорите с двете американски въглищни централи. Преговори с Турция пък трябва да създадат “остров“ за износ на българска електроенергия.

Янаки Стоилов от БСП предложи таксата за пренос на ток да е твърда, а не според транзитираните количествата. Освен това да се премахне сегашното облекчение за фирмите, които не се занимават с производство, да не плащат ДДС върху електроенергията, както и обявените вече две тарифи на тока за бита според консумацията.

Харитонова и Василев коментираха, че вече се разглежда вариант за твърда такса пренос, но трябва да се направят разчети доколко това ще има ефект върху намаляването на цените на тока. По въпроса за ДДС- облекчението те препратиха към финансовото министерство и разчетите на бюджета.

Искания за “безумни“ цени

Харитонова посочи в пленарна зала, че внесените заявления от всички дружества в електроенергетиката математически са водели до поскъпване на тока с 40 процента от 1 юли. Основната причина за това е тройното увеличение на разходите за задължително изкупуване от НЕК на енергията от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) от 466.4 млн. лв. през миналия регулаторен период на 1.2 млрд. лева сега. Макар и през последните 12 месеца да не е сключен нито един нов договор с ВЕИ, стари контракти са въвели в експлоатация значителни слънчеви и вятърни мощности, обясни шефката на ДКЕВР.

Разглеждането на исканията и данните на ДКЕВР, че са паднали тройно цените на въглеродните емисии, които от 1 юли трябва да плащат въглищните централи за правото да замърсяват, обаче свели поскъпването до 16 процента, което според Харитонова е “безумие“.

Затова и регулаторът и МИЕТ ще предложат до края на мандата на служебния кабинет промените в законите за енергетиката и за възобновяемите източници за прехвърляне тежестта на скъпия ток.

Банкрут заради неправилно ценообразуване

Служебният премиер Марин Райков коментира пред депутатите, че завареното тежко положение в енергетиката не е следствие на натрупаните за четири години диспропорции, а на натрупаните в последните 20 години проблеми. По думите му енергийната система е била пред финансов банкрут заради неправилното ценообразуване, тъй като ДКЕВР е планирала изкупуването на в пъти по-малко ВЕИ-енергия отколкото реално произведената.

“Заварихме нормативна база, която не отговаря на европейските директиви и задължава НЕК да купува ток от заводски централи и централи, които уж произвеждат ток по високоефективен начин, а всъщност не е така. Заварихме дългосрочни договори на високи цени, плащани от българските граждани, които излязоха на протест. Смятам, че за два месеца направихме максималното да бъдат овладени проблемите в системата, породени и от свръхпроизводството на енергия“, каза Райков.

Не се търсят лесни, а дългосрочни решения

Асен Василев допълни, че се търси решаване на проблемите занапред, а не се рови назад, макар че “като се види нещо нередно, се предава на прокуратурата“. “Можехме да окажем натиск върху ДКЕВР за решаване на проблема, както ние смятаме за добре, но това е грешният и лесният начин. Можехме да поискаме от регулатора да отложи определянето на цените за 1 септември и да оставим проблема за следващото правителство, но това също е грешният и лесният начин“, каза министърът. Той обясни, че вместо това е започнат диалог с всички от отрасъла – миньори, заводски централи, ВЕИ-та и граждански организации, за да се намерят решения по начин, който няма да доведе наказателна процедура от Брюксел, който ще отстрани неефективности в системата и ще предотврати високите цени.

Работи се за метод, по който излишните на регулирания пазар електроцентрали да си търсят пазари, а не токът им да се купува задължително от НЕК. Министърът обясни, че целта му е да се вземат трудни, но дългосрочни и оздравителни решения, а не лесни, “за да нямаме догодина нови протести заради високите сметки за ток и пак да има спешни привиквания в парламента“.

Василев предложи на депутатите да се организира кръгла маса, на която те да бъдат запознати с резултатите от подготвяния заедно с експерти от Европейската комисия и от Световната банка анализ за състоянието на българската енергетика, който ще предложи и мерки за решаване на проблемите.

В този момент лидерът на "Атака" Волен Сидеров се нахвърли върху министъра с думите: “Не на маса, а прав тука трябва да обясните какво ще правите!“.

Независимо от направените предложения на Василев и Харитонова, Сидеров ги обвини, че са отишли неподготвени в парламента и не били взели никакви мерки срещу поскъпването на тока.

Крайната дума е на депутатите

Премиерът и енергенийният министър многократно обърнаха внимание на народните представители, че начините за справяне на проблемите зависят от поправките в законите, които те трябва да гласуват. Василев коментира, че тези корекции са необходими на ДКЕВР да промени начина за образуване на таксата за пренос, което ще направи износа на български ток по-конкурентен. По думите му с Турция интензивно се работи за сключване на споразумение за внос на ток от страната ни.

И Харитонова, и Василев коментираха като възможно въвеждането на две скали за плащане на сметката за ток – по цена за определено по-малко количество и по тарифа за консумацията над тези обеми. Според министъра обаче се обсъжда и разширяването на обхвата на сега изплащаните енергийни помощи за социално слабите лица, което според него е по-справедливия начин за помагане на бедните вместо по-евтина тарифа, от която да се възползват и хора, за които цената на тока не е непоносима.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #29

    Tежестта на зелената и кафявата добавка и на невъзстановяемите разходи от дългосрочните договори с ТЕЦ “Марица Изток“ 1 и 3, както и направените разходи за Белене и преразходи за Цанков Камък да се поемат лично от държавните изменници, които са подписали съответните документи.

  2. Анонимен
    #28

    Като видни специалисти и законотворци Мая Манолова и Волен Сидеров да отговарят за Енергетиката. Така ще докажат на всички колко са знаещи и полезни за страната ни

  3. Анонимен
    #27

    Но вниманието на г-н Главния прокурор Вижте цените на винетките. В Швейцария винетката за лека кола струва 25 евро. Може само да минаваш през Швейцария, може да караш цяла година - 25 евро. А тук - 67 лева. Защото сме по-богати от швейцарците.

  4. Анонимен
    #26

    ВЕИ трябва да излязат на борсата и да си продават тока. Ако някой им го изкупи, добре. Ако ли не, да си продават тенекиите и пластмасите за вторични суровини. Сумата на санциите от ЕС ще е по-малка от милиардните загуби за икономиката от продължаващото им производство.

  5. Анонимен
    #25

    В Щатите също има две тарифи - по-ниска за първите 1000 киловатчаса и по-висока за следващите. Цената е повече от 2 пъти по-ниска от нашата. Няма измислени цени за тока от фотоволтаици и перки, цената е тази, която е на пазара. Но Щатите не са в ЕС. Намерили са други, пазарни начини да стимулират зелената енергия. Производството и е близо 20% от общото.

  6. Анонимен
    #24

    Колониална политика на Евросъюза и корупция на компрадорския елит в колонията. Зелената енергия трябваше да пълни джобовете на високотехнологичното производство в метрополията. За целта в колонията наложиха антипазарни закони - задължително изкупуване на грабителски цени, многогодишни срокове и минимален, а всъщност твърде голям дял на зелената енергия. Днес няма търговия с роби, днес не режат ръцете на туземците, както са го правели белгийците в Конго. Днес се грижат за околната ни среда. Но темповете на обезлюдяване в България и Конго по времето на крал Леополд са еднакви.

  7. Анонимен
    #23

    Ако правителството вземе решителни мерки и закрие ДКЕВР в целия и състав и направи нова структура - резултатите ще дойдат веднага.Всички да минат на конкурс с външни оценяване и ще се разбере колко неграмотници има там.С нов състав и най- вече ново ръководство ще стане ясно какви далавери са покривани с цените години наред!

  8. Анонимен
    #22

    Бързо решение в енергеиката няма да се намери лесно,а въвеждането на две тарифи за заплащане веднага ще се разбере и хората ще имат облекчение на сметките си.

  9. Анонимен
    #21

    Glog: На # 20

    Не е справедливо. Всеки трябва да плаща пропорционално на това, което е консумирал. А за да могат и съвсем закъсалите да си плащат тока, парламентът и правителствто трябва да си свършат работата до край и да спрат да плащат на цяла сюрия мошеници скандално високи цени за ток от разни вятърничеви двигатели, от слънчеви батерии, които могат да произвеждат слънчев ток и посред нощ при облачно небе, и от топлоцентрали, които искат пари и когато не подават ток. А ако нещата пак не могат

  10. Анонимен
    #20

    Да има две скали за заплащане на тока е справедливото решение.По-бедните хора ще пестят и ще могат да почувстват облекчаване про заплащане на сметките си. Ако сега не приемат законодателните промени предложени от кабинета на Райков ще си отидат по най-бързия начин с изгонване.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.