Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ДКЕВР чака парламент, за да овладее енергийния колапс, БСП вещае нов хаос

Временно може да се махне само част от таксата за пренос на ток, но това няма да стимулира износа

27 коментара
ДКЕВР чака парламент, за да овладее енергийния колапс, БСП вещае  нов хаос

Докато не заработи новият парламент, няма полезни ходове за промяна на сегашната ситуация, в която заради ниското вътрешно потребление и символичния износ на ток се налага изключването на енергийни мощности и намаляване производителността на мините. Това стана ясно от думите на председателя на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Евгения Харитонова.

 

Тя обясни в понеделник пред БНР, че няма много възможности за намаление на цената на таксата, включваща преноса на тока през мрежата, зелената и кафявата добавки – за производството от възобновяеми енергийни източници и от топлофикации, както и невъзстановяемите разходи на “Националната електрическа компания“ (НЕК) за изкупуването на тока от ТЕЦ “Марица Изток“ 1 и 3 по дългосрочните договори. Тази такса от общо около 35 лева за мегаватчас се сочи като основната причина за практическото спиране на износа на български ток в региона, тъй като оскъпява цената му и го прави неконкурентен на международните пазари, където тарифите са паднали.

 

"Цената за пренос през електропреносната мрежа не може да се намали. Това, което циркулира в общественото пространство като такса за пренос, не е такса, а цена за пренос, включваща таксата и съответните добавки", уточни Харитонова. Цената е определена от ДКЕВР и важи за цялата преносна мрежа, която трябва да бъде в нормално състояние, допълни тя.

 

Зелената добавка е определена от комисията в съответствие със Закона за енергията от възобновяеми източници и не може да бъде отменена, защото ще бъде закононарушение. Трябва да се чака да заработи новото Народно събрание, което да отмени разпоредбата, каза шефката на ДКЕВР. В същото време обаче тя коментира, че към момента ситуацията с възобновяемите енергийни източници е такава, че от 1 юли по-скоро зелената добавка да бъде повишена, тъй като от миналото лято в мрежата са включени доста нови ВЕИ-централи и сега ръстът им трябва да се отрази в цените. Според нея бъдещото Народно събрание трябва да на прави законови поправки за формирането на специален фонд, който да компенсира частично цените на електроенергията от възобновяеми източници.

 

За съжаление е така, защото това са в правомощията на Народно събрание, нали, което е. . . в този фонд да влизат част от средствата от продажба на емисии, въглеродни емисии, което по някакъв начин ще, нали, разчетите са такива, че ще компенсира в определена степен тази зелена добавка. И тя по-скоро да се върне на едни стари нива, не говоря за 11 лева, говоря за от порядъка на 3- 4 лева максимум. Така са разчетите, предварителните разчети, разбира се. Ще трябва наистина да се направят сметките много добре.

 

По думите ѝ до определянето но цените в електроенергетиката през новия регулаторен период от 1 юли може да се отмени само кафявата добавка при износа, но това ще е временно и палиативно решение, защото тази добавка не е българска приумица, а се изисква от Европейския съюз. “Това може да се приложи временно, тъй като НЕК е задължена да изкупува цялото количество, произведено от топлофикациите и от заводски електрически централи. Не можем да си позволим да удавим НЕК, която изкупува на по-висока цена тази енергия, а в същото време да няма приходи, които да компенсират тази висока цена“, коментира Харитонова.

 

“Другото, което вече постоянно ще направим, е да падне добавката за невъзстановяемите разходи, това са така наречените разходи от ТЕЦ "Марица Изток 1", казвам ТЕЦ "Марица Изток 1", защото ТЕЦ "Марица Изток 3", която е другата американска централа, те са много близко до цената, нали, която. . . до базовата цена и заради това просто не я произнесох“, допълни тя..

 

Според регулаторния шеф обаче дори и да се намалят тези две добавки от таксата, това е недостатъчно, защото прави общо около 6 лв. за мегаватчас. “Категорично към този момент не можем да намалим цената за пренос през електропреносната мрежа, това ще е все едно да намалим приходите за поддръжката ѝ, което към този момент не мисля, че е най-разумното, което може да да се направи“, каза още Харитонова.

 

Малко по-късно от БСП предупредиха за още по-голям хаос в енергетиката заради отразяването в цената на тока на възобновяеми източници, чиито разрешителни са били отнети през миналата година от Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) по искане на бившия министър на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.

 

През 2012 г. само два дни преди да изтече крайният срок за включване на нови фотоволтаични централи, Добрев е поискал спешна проверка на разрешителните за работа на ВЕИ-централи, с което на практика се признавало, че ГЕРБ е изпуснала контрола върху включването на слънчеви и вятърни централи, разказа Куюмджиев. В резултат ДНСК отнела разрешителните на 130 соларни проекта за няколкостотин мегавата. Това обаче е обжалвано пред съдилищата и сега решенията на ДНСК масово се отменят, което означава, че в следващите дни, седмици, месеци, тези централи ще бъдат включени в енергийната система и допълнително ще предизвикат хаос, обясни енергийният експерт.

 

По думите му в момента в България има инсталирани около 2000 мегавата ВЕИ и като се прибавят към тях ТЕЦ “Марица Изток“ 1 и 3 задължителните за изкупуване мощности стават 2700 МВ. Когато потреблението падне до 2000 мегавата и няма износ, си представете как енергийната система ще колабира, отбеляза Куюмджиев.

 

По повод защитаваното от БСП строителство на АЕЦ “Белене“ на фона на огромния излишък от енергийни мощности той заяви, че "когато се предвиждаше да има "Белене" през 2014 г., се планираше да има само 200 мегавата слънце и 600 мегавата вятър". Освен това тогава не е имало икономическа криза, допълни Явор Куюмджиев. Въпреки това той продължава да смята АЕЦ “Белене“ за изключително важна за българската енергетика, тъй като сред 15 години нямало да ги има сегашните централи, защото ще са прекалено стари.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #27

    На това служебно правителство му се възлагаха големи надежди. Става ясно, че надеждите не се оправдават. Ще се чака новият парламент.

  2. Анонимен
    #26

    Трябва да се чете, господа. http://www.svobodata.com/page.php?pid=11245&rid=20

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #25
  4. Анонимен
    #24

    Ако затворят всички руски ръжди в България нещата ще се оправят от самосебе си, защото те са си необходими едни на дурги - т.е. руските заводи харчат много и затова им трябват мощни електроцентрали. Като нямаш руско кремиковци и разни други там грешки на сибирските мозъци, не ти е нужна и ядрена централа. Всичко това се вижда от последните събития - консумираме 20% от съществуващите мощности, а ако си инсталираме още една руска бомба, кой ще плаща. Тези крадци от БКП не разбраха ли че всичко лъсна, та още говорят

  5. Анонимен
    #23

    Пък в листата на БСП в Кюстендил, която не вярвам да е редена без решаващата дума на Мая Манолова, били включени на избираеми места Иван Ибришимов и Станислав Павлов, които навремето събраха 13 000 подписа в защита на арестуваните братя Галеви

  6. Анонимен
    #22

    Не мисля, че трябва да построим ново Кремиковци за да подобрим енергийния баланс. В модерните държави пестенето на енергия е на първо място така, че не трябва да се очаква повишение на консумацията средногодишно, напротив точно обратното. Не са ли национални предатели тези дето ни будалкаха с енергиен център на Балканите? Ами тези дето искаха да ни набутат с Белене? Къде са те сега? Пак са най-отпред и пак се тупат в гърдите. Добре, че ги имаше СИНИТЕ за да спрат това безумие. А хаоса надробен в енергетиката няма да се оправи лесно. Ще трябват смели и умни хора, не като тези гербаджии дето се пинкят и всеки момент си сменят мнението.

  7. Анонимен
    #21

    Кой обаче ще отговори на БЪЛГАРИТЕ?: КОИ ЕНЕРГИИНИ мафиоти вкараха родната енергетика в тази мъртва хватка, защо всички мълчат като ПРЪДНАЛИ, ЗАЩО ДЪРЖАВНОТО ОБВИНЕНИЕ НЕ ГИ ИЗОЛИРА/задържа под стража/ и най-важното?! : НА КАКВО РАЗЧИТАТ КОМИСИОНЕРИТЕ ОТ ВСИЧКИТЕ ПАРТИИ УПРАВЛЯВАЛИ ДО СЕГА? ПРЕДСТОИ РАЗВРЪЗКА, ХОРАТА СЕ ПОДГОТВЯТ ЗА СЕРИОЗЕН ПРОТЕСТ, КОЙ ЩЕ ГО ОТНЕСЕ, ДАНО ДА Е КОЙТО ТРЯБВА !!!

  8. Анонимен
    #20

    Намаляването на таксите за пренос и достъп може да стане само ако се вземат решения от Народно събрание за промяна на Закона за възобновяемите източници, но никой нормален българин няма да го направи това, защото това е национално предателство-трябва да си враг на собствения си народ за да намалиш таксите за да изнасят ефтино търговците, вместо ефтина електроенергия да има за хората и фирмите.Актуално състояние на енерго сектора към март 2013 -mi.government.bg/files/useruploads/files/vop/13.04.05)_energysector_МЕЕТ.

  9. Анонимен
    #19

    Разбирайте "Понеже правителството е временно, ще изчакаме да видим кои са следващите за да се съобразим с тях - не искаме да ни изстинат местата ако случайно направим нещо полезно за енергетиката" Този състав на ДКЕВР трябва да бъде РАЗКАРАН на часа, уволнен дисциплинарно и даден на прокуратурата да отговаря за престъпна безстопанственост. Как си мислите, че се е стигнало дотук без тяхното мълчаливо съгласие? Къде е спал енергийният регулатор досега? Гьонсуратът от снимката трябва да е пръвият, който да навести затвора за дълъг срок!

  10. Анонимен
    #18

    БГ е транзитна за Унгарските и Румънските износители на ток, защото в Унгария преференциалната цена за изкупуване на ток от соларни централи е 0.097 €/кВтч. В Румъния цената е 0 €/кВтч., докато в БГ е 0.34 - 0.38 €/кВтч.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.