Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ДКЕВР смята поскъпването на тока за бита да е около 3%

Доставчиците поискаха обаче от 3.6 до 9.1 на сто, без да се знае повишението от централите и НЕК

6 коментара
ДКЕВР смята поскъпването на тока за бита да е около 3%

Увеличението на цената на електроенергията от 1 юли ще е по-скоро в долната граница на исканията на електроразпределителните дружества - тоест около три процента. Това коментира пред журналисти в сряда председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев, след като тримата доставчици на ток съобщиха, че са внесли предложения за повишаване тарифите за дневна и нощна енергия с между 3.6 и 9.1 процента.

Заявките на ЧЕЗ, ЕВН и Е.ОН обаче са направени при запазване цените на компаниите преди тях по веригата на производството, преноса, разпределянето и доставката на електроенергията. А топлоцентралите, НЕК и "Електроенергийният системен оператор" също имат право да поискат промяна на цените си в периода 1 юли 2012-30 юни 2013 г., като преди време НЕК обяви, че смята да заяви с 4.5 процента по-високи тарифи.

 

С колко ще се повиши крайната цена на тока от следващия регулаторен период обаче зависи и от повишението на цената за пренос, на производствената цена на централите, както и от присъединените нови мощности "зелена енергия", застрахова се все пак Семерджиев. той припомни, че от следващия регулаторен период в цените ще трябва да се калкулират и квотите парникови газове, които вече ще трябва да се купуват от централите.

 

Най-малко поскъпване – средно с 3.6 на сто, за бита, предлага снабдителят на Югоизточна България ЕВН, според чиито изчисления сметката на домакинство с месечно потребление от от 210 кВтч дневна енергия и 80 кВтч нощна енергия ще се увеличи от сегашните 39.92 лв. на 41.36 лв. без ДДС.

 

В случай, че ДКЕВР приеме ценовото предложение на ЕВН, то дневната тарифа за битови клиенти в Югоизточна България ще стане 0.15658 лв./кВтч (без ДДС), а нощната – 0.10603 лв./кВтч (без ДДС). В момента дневната тарифа е 0.15132 лв., а нощната - 0.10174 лв./кВтч без ДДС.

 

Снабдителят на Западна България ЧЕЗ, който има и най-много битови клиенти, предлага средно увеличение на цените за бита от 6.44 на сто Така те биха плащали със стотинка повече за киловатчас, а бизнесът – с 0.8 ст./кВтч повече. При средномесечна консумация на домакинство в Западна България от 200 кВтч (включително дневна и нощна тарифа), или 32.45 лв. с ДДС, средното повишение на сметката би било 2.49 лв., съобщиха от дружеството

 

ЧЕЗ предлага също така да има дневна цена за достъп до електроразпределителната мрежа за обекти на бизнес клиенти.

 

С предложените цени ЧЕЗ иска да вложи 151 млн. лв. за поддържане и развитие на електроразпределителната си мрежа в периода 1 юли 2012 – 1 юли 2013 г. С тези пари дружеството ще подмени кабели , ще монтира нови трансформатори, ще подмени стари електромери и ще изкупува обекти, изградени от частни предприемачи, за да се захранят с електроенергия.

 

Най-голямо повишение на цените си искат от Е.ОН, която бе придобита от чешката "Енерго Про", но прехвърлянето на собствеността още не е приключило. Дружеството иска средно поскъпване на тарифите си от 9.1%, което би променило с 4 лева месечната сметка на едно домакинство със стандартна годишна консумация от 3 500 КВтч. Новите цени са изчислени при сега действащите цени на НЕК и производителите на електроенергия.

 

Отчитайки настоящите обществени нагласи "Е.ОН България" няма да включи в ценовото си заявление предложение за въвеждането на цена за мощност.

 

От ЕВН внесоха в регулатора и предложение за повишаване на цената на "Топлофикация Пловдив".

 

По отношение на цената по тарифа “Стандарт” – за клиенти без собствени абонатни станции в сгради етажна собственост, какъвто е масовият случай на битовите клиенти на дружеството, "ЕВН България Топлофикация" ще предложи на ДКЕВР е в размер на 93.25 лв./мегаватчас (без ДДС). В сравнение със сегашната цена на топлоенергията по тази тарифа 91,95 лв/мегаватчас (без ДДС), предложението на дружеството представлява увеличение с 1.4%.

 

По отношение на тарифа “Сити”, която дружеството разработи през 2011 г. и се предлага на клиенти със собствени абонатни станции, основно бизнес клиенти и обществени институции, дружеството предлага за одобрение от ДКЕВР цена от 88.59 лв/мегаватчас (без ДДС).

 

Ценовите предложения на EVN България Топлофикация следват изискванията на ценовата регулаторна рамка на ДКЕВР и се базират на действащата цена на природния газ в размер на 620,16 лв. без ДДС/ 1000 куб. м, определена от ДКЕВР.

 

"Булгаргаз" обаче настоява от 1 април цената на синьото гориво да се покачи с близо 27 процента.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    Гражданин на РБ
    01 Март 2012; 11:12
    Оценка: 1 #3 На вниманието на БоикоБорисов Предложението за новата цена е направено след анализ на дружеството за необходимите инвестиции. Питам защо ние българите като крепостни селяни трябва да плащаме за инвестициите на ЧЕЗ ЕОН ЕВН . Сигурен съм че никоя банка няма да им откаже кредит с 7.5млн. поръчители (заложници)всички фирми в света се финансират с кредити за нови инвестиции . Нека трите ерепета да изтеглят по 330млн лв общо 1милиард и тези пари да доидат

  2. Анонимен
    #5

    Тия,след като стъпиха в България освен с предложения за увеличение на цените ,с нищо друго не се занимават.Вижте им мотото - "Знаем защо сме тук".Лъжат,че правят инвестиции.Изнасят печелбите в чужбина под формата на консултантски услуги и ни мислят за аборигени.Крайно време е да ги натирим там откъдето са дошли.С колкото БНБ сваля основната лихва - с 0.03% ,до толкова да искат да увеличават цените ,иначе да гризнат тояжката.

  3. Анонимен
    #4

    Тъй като гражданите на ЕС имат право да бъдат информирани защо им се повишават цените на стоки и услуги ще видим ли на електронната страница на ДКЕВР разчетите за "повишените" разходи на енергодружествата НЯКОГА?Ако това стане народа ще бъде потресен от разходите които му пробутват за да увеличат печалбите си монополистите!Нови джипове,ремонти на офисите и командировки в чужбина!!!Ще бъде по лошо и от сагата с бонусите на администрацията.

  4. Анонимен
    #3

    По беззащитни нещастници от нас няма.КЪДЕ Е ДЪРЖАВАТА И ДОКОГА ЩЕ ПРОДЪЛЖАВА ЦЕНОВИЯ ТЕРОР?

  5. Анонимен
    #2

    Тези монополисти не са в час. Време е за поевтиняване, не за поскъпване.

  6. Анонимен
    #1

    Приватизация, защото частникът щял да се грижи за клиента!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.