Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европа губи 425 хил. евро на ден от липсата на единен европейски патент

2 коментара

Всеки ден, загубен в преговори за създаването на единен европейски патент, струва 425 хил. евро на европейската икономика, изчисляват от Асоциацията на Европейските търговско-промишлени палати Европалати. Тази сметка се основава на "разходите за валидиране" и в нея не се вземат предвид допълнителните административни тежести, генерирани от сложността на регистрирането на прехвърляния, лицензи и други права или множеството съдебни спорове, посочват от организацията.

Изобретенията в ЕС могат да бъдат защитени с национални патенти, издадени от Европейското патентно ведомство (ЕПВ) или от националните патентни ведомства. Не съществува единен патент, осигуряващ защита в целия ЕС. Това води до разпокъсана патентна система.

Разпокъсването се дължи на големите разходи и сложността на валидирането на европейските патенти в отделните държави членки, на което може да се дължат до 40% от общите разходи за патентоване в Европа. Например европейски патент, валидиран в 13 държави, е над 10 пъти по-скъп, отколкото патент в САЩ или Япония.

Поради това патентопритежателите обикновено ограничават защитата до малко на брой държави членки на ЕС.

Според Европалати Европа е загубила 31 млн. евро в периода между последното обсъждане на Европейското патентно досие от Европейския съвет на 10 декември 2011 г. и следващия опит за разрешаване на безизходица в Съвета по конкурентоспособност в понеделник – 20 февруари 2012 г.

Десетилетното търсене на единен европейски патент беше близо до решение през декември 2011 г., но нов спор за седалището на главния патентен съд – Лондон, Мюнхен или Париж - блокира окончателното споразумение.

Европалати призовава Германия, Франция и Великобритания да финализират преговорите по време на Съвета по конкурентоспособност, който ще се състои на 21 февруари. Евентуално забавяне на решението до края на юни - крайният срок, който Европейският съвет определи през януари, би струвал на икономиката на ЕС още 54 милиона евро.

Европалати представлява над 20 милиона предприятия в Европа, 93% от които са малки и средни предприятия. Българската търговско-промишлена палата (БТПП) членува в Европалати от 3 октомври 1994 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #2

    А защо не в България? Може пък това да ни помогне да се справим с кризата. У нас разходите ще бъдат по-малки, отколкото във всички други европейски държави. Хайде да се обединим за това предложение!!!

  2. Анонимен
    #1

    Където е най-силната икономика там трябва да е централата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.