Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Законови промени ще реконструират енергетиката и ще подреждат пъзела с цените

Президентът призова ВЕИ-тата да отстъпят, но и другите централи да са на масата на преговори

15 коментара
Росен Плевенлиев и Асен Василев връчиха договори за енергийна ефективност в 31 обществени сгради, сн. БГНЕС

“България няма да работи на парче и по отношение на енергетиката. Ще подредим целия пъзел, ще намерим проблемите и техните решения чрез промени в енергийната стратегия на страната”, заяви президентът Росен Плевнелиев във вторник по време на подписване на договори за обновяване на обществени сгради с пари от Международния фонд “Козлодуй“ (МФК), където постъпват компенсациите от Европейския съюз за предсрочното спиране на малките ядрени блокове.

 

Със сигурност “зелените” централи трябва да отстъпят в преговорите за промяна на енергийната стратегия в България., но и представителите на мините, на заводските централи, на ядрената енергетика трябва да седнат на масата за преговори, каза държавният глава.

 

По думите му промените в енергийната стратегия на страната трябва да се случат в следващото Народно събрание по един легитимен начин. Единствената цел по отношение на енергетиката е да се осветли всичко в енергийната система, да се види в цената на тока – кой, какво и защо определят крайната тежест, коментира Плевнелиев.

 

Енергийната стратегия на България до 2020 г. бе приета през май 2011 г.

 

“Категорично заявявам, че има много неефективности в енергийната системата. Не само ЕРП-та са удобните виновници, те са 9 стотинки от 1 лев в микса от сметката на българския потребител. Ние искаме да осветлим всички по веригата. Ние искаме да посочим какво правят държавните монополи, искаме да видим и неефективностите там", заяви още Плевнелиев. Той припомни, че в момента всички по енергийната верига у нас са обект на проверки от експерти от Европейската комисия и Световната банка. На тях се разчита да покажат дефектите в енергийната ни система и да се промени ценообразуването.

 

Служебният министър на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев посочи, че проверките в енергетиката не се правят самоцелно, а с идеята да се види къде са болните места в системата и по какъв начин тя може да се реконструира, така че да е устойчива, без това да води до повишение на цената на тока за крайния потребител.

 

Според него има алтернативни начини за отразяване на възобновяемите енергийни източници в крайната цена на тока. В момента се използват фиксираните тарифи на високите цени, а със задействане на търговията със зелени сертификати цената на тока от тези източници ще намалява с включването на нови целени централи, стана ясно от думите на Василев.

 

Той също заяви, че не бива да се пипа на парче, а интегрирано по цялата система. Най-лесните решения са да си затворим очите и да решим проблема на парче, каза министърът.

 

В момента се говори, че ограничаваме зелените мощности, никой не говори, че АЕЦ "Козлодуй" също е ограничен - Пети блок е спрян в планов ремонт, но Шести блок също е ограничен и в момента работи на 75 процента, посочи Василев. Той допълни, че не се ограничава един производител за сметка на друг и не се нарочват зелените, а има ограничения навсякъде по системата.

 

Не може да се пипа само на едно място при такава сложна система, а трябва много внимателно и премерено да се пипне на всички места, което ще включва и пакет законодателни промени, които ще бъдат вкарани за разглеждане в следващия парламент, допълни Василев.

 

Служебното правителство в сферата на енергетиката действа много амбициозно и постига немалко, посочи от своя страна Росен Плевнелиев. Той каза, че ще има законодателни промени в пакет, който са готови - за Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), Закона за енергетиката, на енергийната стратегия, ще има заключение от проверките на ЕК, Световна банка и ЕБВР, и всичко това в интерес на българските граждани.

 

“Някой можеше ли да си помисли, че договорите с ЕРП-та ще станат публични? Ами, станаха. Някой можеше ли да си помисли, че либерализацията може да стане за 3 месеца? Ами, ще стане, ДКЕВР вече си написа наредбата, а Електроенергийният системен оператор“ (ЕСО) е на финална права да бъде отделен от НЕК”, отбеляза още Плевнелиев.

 

Той за пореден път изведе енергийната ефективност като един от основните приоритети на страната. “Той, заедно с енергийната диверсификация и енергийната либерализация са в основата на енергийната ни независимост“, заяви държавният глава по време на церемонията по подписването на 16 контракта за саниране на 31 обществени сгради с близо 8.5 млн. еврофинансиране.

България вече е получила общо 850 млн. евро от МФК, от които 378.5 млн. евро – за т.нар. “неядрен прозорец“. С помощта на тези средства са подписани 34 споразумения на стойност 334.8 млн. евро за подобряване на енергийната ефективност в обществени сгради. Вече са рехабилитирани 126 сгради, още 75 в големите общини са в процес на избор на изпълнители за санирането, а предстои да бъдат сключени договори за още 150 сгради, където изпълнителите вече са избрани. Отново със средства от фонда е подменено уличното осветление в 20 общини, а в още 14 процесът все още не е приключил.

Реализацията на всички тези проектисе очаква да осигури повече от 2 млн. киловатчаса спестена енергия годишно. Това се равнява на 640 мегавата инсталирана мощност – или повече от половин блок на АЕЦ “Козлодуй“.

Плевнелиев коментира отново, че спряният проект за строеж на АЕЦ “Белене“, който е 2000 МВ, щеше да струва поне 10 млрд. евро, а в същото време 2000 МВ могат да се спестят с 1 млрд. евро, вложени в енергийна ефективност. “Най-евтината енергия е икономисаната“, заяви той.

 

“С подписването на днешните споразумения правим още една стъпка към подобряване на енергийната ефективност в обществените сгради“, заяви от своя страна служебният министър на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев.

 

“Близо 8.5 млн. евро от МФК ще осигурят годишно спестяване на енергия в размер на 28.78 млн. кВтч и намаляване на емисиите въглероден диоксид с 9.63 тона“, посочи той.

 

По неговите думи “енергийната ефективност“ не е просто термин от научни доклади, а има съвсем конкретни измерения в намаляване на сметките за ток, подобряване конкурентоспособността на българската икономика и по-добър жизнен стандарт. „

 

“Благодарение на помощта по МФК нашите градове и села стават по-добро и уютно място за живеене“, каза още той. Министър Василев подчерта, че за реализацията на проектите на се изисква съфинансиране от страна на бенефициентите, което е допълнително преимущество за тях.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #15

    Бързат с програмен кабинет за да не им пипат превилегиите в енергетиката.Всички, които искат паралелно преброяване се интересуват само да си запазят позициите в енергийната далавера. Даже и на Сидеров са обещали нещо та толкова плаче за АЕЦ-Беляне.Ужас, тия ще фалират държавата.

  2. Анонимен
    #14

    Кредитите за дейности по енергийна ефективност са с лихва 9,5%. За какви помощи ни говорят? Няма безплатен обяд.

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #13
  4. Това се нарича замазване и узаконяване на ВЕИ и другите далавери! И надграждане над тях!

  5. Анонимен
    #11

    Поздравявам президента Плевнелиев за позицията му! Но батака и подчиняването на българската енергетика на лични , корпоративни и руски интереси, забъркан от комунистите-предатели Гоце,Р.Овч,Станишев и помагачите им от Петата колона е толкова голям, че ще трябват огромни усилия и години работа на държавници-патриоти, за да се формира национално отговорна политика в тази област

  6. Анонимен
    #10

    На унгарската борса за утре - Vol. Day - 24 500 MWh, Price Base -24.4 €/MWh, Price Peak - 28.21 €/MWh, което означават, че предлагат 24500 Мвата на цена 48 лв, базова и 56 лв пикова еленергия. В БГ в момента НЕК купува от АЕЦ на 50 лв, ТЕЦ МИ 2 - 66 лв, ТЕЦ МИ 3 - 85 лв, ТЕЦ 1 АЕС - 120 лв, вятър 150 лв, от топлофикации и от лукойл- 300 лв, от слънце 500 лв. Средната цена на микса който НЕК купува е 150 лв, а го продава за 80 лв и затова слага още 40 лв всякакви такси за да е на по-малка загуба.

  7. Анонимен
    #9

    Медиапуул, моля изправете грешката си в карето. 640 МВт мощност в АЕЦ проезвеждат 4,5 милиарда кВтч годишно. Икономията от 2.0 милиона е 2000 пъти по-малка.

  8. Анонимен
    #8

    Добре е да НЕ се забравя, че ефектът от енергийното санирането се проявява само в отоплителния сезон! Ако ви кажат, че ще пестите до към 40лв от месечна сметка, това ще рече около 250лв на сезон т.е. за календарна година. Така една (1) хилядарка се връща за около 4 години, а с кредита - за 5.

  9. Анонимен
    #7

    С тези утопии за енергийна ефективност чрез саниране Плевнелиев все повече прилича на барон фон Мюнхаузен. С тези темпове на саниране ще са ни необходими още 134 години и седем месеца за постигане на ефект, който е спорен и в напредналите страни е доказал, че далеч не води до такива фантастични икономии, което се доказва, но е доста професионално и отнема много място, поради което не го показвам. Същественият въпрос е да не се залъгваме със светлото бъдеще за което като бивш платен комсомолски секретар Плевнелиев е много сладкодумен, а да предприемем незабавни мерки поне да не увеличаваме повече цената на тока, което при провежданата и от това правителство политика е неизбежно.

  10. Анонимен
    #6

    Изследване от Германия показва че санирането не води до желаните икономии. Че разходите по санирането далеч надхвърлят икономиите дори и в дългосрочен план. Няма да е лошо да се направи допитване до тези които са санирали апартаментите си колко са спестили от отопление в сравнение с периoда преди това. Не говоря за крайните ъглови апартаменти и за фугите между панелите и отворите за прозорците запълнени с хартия вместо цимент и маскирани с тапет.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.