Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защо петролът е все пак достатъчен

10 коментара
Защо петролът е все пак достатъчен

И все пак – петролът не свършва. Според последни данни, благодарение на техническия прогрес, световните запаси от използваемата суровина са по-големи от очакваните.

12.2 милиарда барела нефт дремеха към края на 2010 в Алжир, според ОПЕК. Това е 1% повече отколкото година по-рано. Страната живее предимно от добива и експорта на нефт и газ. Приходите от енергийния износ според министерството на външните работи на Германия се равняват на 97.5% от прихода ѝ във валута и 40% от БВП. С обем от 2.33 милиарда долара, през 2008 г. Германия се явява пети по важност вносител от Алжир, след Франция, Италия, Китай и САЩ.

Сериозни предупреждения към индустриалните страни за опасност от нова криза с петрола идваха в продължение на много години предимно от Париж. Там е седалището на Международната енергийна асоциация (International Energy Association - IEA ) - така да се каже отговорът на индустриалните страни към картела на производителите ОПЕК. Ето защо са толкова изненадващи числата, които представиха експертите на IEA. Според тях се очертава по-добро снабдяване със суров петрол за следващите пет години и значително увеличение на добива. През 2017 г. световното търсене би достигнало 95 милиона барела, докато добивът може да предостави 105 милиона барела.

Има достатъчно причини за това. Най-пикантната: експлозията на нефтената платформата Deepwater Horizon в Мексиканския залив. При аварията там през април 2010 г. загинаха 11 човека, в морето се разляха се огромни количества нефт и имиджът на концерна BP пострада сериозно. Последиците: под давление на политиците дълбочинните пробиви в Мексиканския залив бяха силно намалени.

Големите нефтени концерни по принуда усилиха активностите си на други места. "Нефтените платформи бяха преместени от Мексиканския залив на други места по света където се смята, че са пионери при добива на енергия” - пише Даниел Иергин, авторитетен експерт в областта на петрола. Дълбоко в морето край бреговете на Катар, Ангола и преди всичко Бразилия, нефтените фирми ударно проучват за нови находища с изненадващо добър успех.

В така наречения Сантос басейн геолози от бразилския концерн Petrobras откриха находище с 5 милиарда барела петрол. Това са най-големите открити резерви след нефтеното находище Кашаганово поле в Казахстан през 2000 г.

След 15 години Бразилия би могла да добива почти 6 милиона барела на ден, което е почти двойно повече от добива на Венецуела днес. Светът би имал нов сигурен извор за нефтената си жажда, при това политически по-стабилен от доставчиците от Близкия Изток.

През 2011 г. вследствие на гражданската война в Либия добивът на петрол в страната бе преустановен за месеци. Снабдяването на Германия с важния за нея либийски нефт спадна със 71%. До недостиг обаче така и не се стигна, защото други доставчици запълниха без проблем дупката. Само Саудитска Арабия повиши дневните си добиви с 1.2 милиона барела дневно, което точно отговаряше на загубеното от Либия количество.

По-добра техника

Това окончателно разруши тезата на скептиците, които в продължение на десетилетия представяха посочените в официалните статистики нефтени находища и производствен капацитет в Саудитска Арабия и нейните съседни страни като Фата моргана. В действителност саудитците потвърдиха своето обещание на практика при необходимост да действат като така наречения swing producer и да изравняват големи колебания в предлаганото на другите нефтопроизводители.

Голям напредък в добивните технологии вече позволяват на саудитците значителни увеличения при добива: находищата, при които през 20 век между 30 и 40% от обема можеше да бъде добит, сега вече е увеличен на 60 до 70 процента. Подобно е положението в Северна Америка, където нови технологии позволяват канадските петролни пясъци и американския нефтен битум да бъдат използвани и така значително да увеличат добива. Доцент Леонардо Мауджери от Харвардския университет, преди това топ мениджер на италианския концерн ЕНИ, изчислява, че през 2020 г. световният добив ще надхвърли значително 110 милиона барела за ден. През 2011 г. световното производство бе 83.6 милиона барела.

Икономическата конюнктурата обаче трябва да е положителна. Една световна рецесия и съответното спад в търсенето, което води след себе си увеличаване на цената на петрола, може да направи инвестициите в нови технологии отново нерентабилни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    майкъл до крум Круме, недей вярва на Интернет що се касае за наука. Никога няма да ти се открие нещо, което е по-добре да се премълчи, за да се продаде на добра цена. Съвсем дребни факти в науката струват цяло състояние. Колкото до петрола, ако сега си купиш нова кола- само след 10 г няма да можеш да си позволиш да я пълниш с бензин.Но дотогава ще са продали технологоия от същата стара коли на милиони глупаци. Сега разбра надявам се къде произтича заблудата- докато последната не се разкрие (това ще стане в един момент с гръм и трясък) будалите ще вЕрват на кредит и ще си изхарчат парите за безполезни каруци.

  2. Анонимен
    #9

    Спокойно, братя! Петролът на планетата няма свършване. Изчерпват се лекодостъпните залежи. Добиването на нефт от дълбокозалягащи находища (под вода и суша)или от неконвенционални източници струва много пари, труд и интелект. А процесите на натрупване на въглеводороди в достъпна за извличане форма и нарастването на народонаселението са несравними по своята динамика За съжаление...

  3. Анонимен
    #8

    Много би било интересно да се поразсъждава върху хипотезата за безплатната енергия, която отдавна е открита. Петрол няма да се употребява за: предвижване, отопление, производство на ел. енергия. Времето за тези събития е наближило.

  4. Крум С.
    #7

    За 6
    Изказването ми под №4 беше по повод твърдението "И все пак, петролът катастрофално свършва". Нищо от изнесеното досега, на което съм попадал, не показва, че "петролът катастрофално свършва". Нещо повече, данните показват, че доказаните налични запаси от петрол се увеличават. Съгласен съм, че запасите от петрол на земята не могат да бъдат безкрайни по простата причина, че масата на земята не е безкрайна. Засега обаче откриването на нови запаси и способността за усвояването им изпреварва скоростта

  5. Анонимен
    #6

    @4: ще мине още доста време докато населението започне да намалява. За момента населението се увеличава. По въпроса за петрола - става дума, че запасите от лесен за извличане петрол не са безкрайни. Иначе и до Плевен има някакви залежи, но не е икономически обосновано да се извлича. При 85 милиона барела производство/потребление дневно това прави 30 милиарда годишно - онези 5 дето са открили в Бразилия няма да изкарат и 2 месеца.

  6. Анонимен
    #5

    арабите имат толкова пари, че не им пука другите дали имат възможност да купуват или не - намалените обеми предполагат увеличение на цената.

  7. Крум С.
    #4

    За Майкъл (1)
    "И все пак, петролът катастрофално свършва."
    Въз основа на какво твърдиш това? Една на пръв поглед "очевадна" причина би било "разумното" заключение, че когато ядеш от тенджерата с манджата, тенджерата постепенно се изпразва. В предишното изречение не случайно поставих "разумното" в скоби. Това заключение би било действително разумно, ако някой междувременно не наливаше в тенджерата. Аз съм чел в Интернет два вида обяснения за произхода на нефта. Едното е, че източникът е от животински

  8. Анонимен
    #3

    Истината е, че петрола ще свърши. Но наляхме пари в арабите за петрол, те превземат европа, защото е толерантна, но исляма не е толерантен към гяури:))) Ирония на съдбата!:)))

  9. Крум С.
    #2

    "Една световна рецесия и съответното спад в търсенето, което води след себе си увеличаване на цената на петрола, може да направи инвестициите в нови технологии отново нерентабилни." Това ми звучи гнило. Може би са искали да напишат: "Една световна рецесия и съответното спад в търсенето, което води след себе си НАМАЛЯВАНЕ на цената на петрола, може да направи инвестициите в нови технологии отново нерентабилни."

  10. Анонимен
    #1

    майкъл И все пак, петролът катастрофално свършва. Това разбира се, ще бъде опровергавано безкрай от хитрите PR консултанти на автомобилните корпорации. Дори когато няма вече останал капка петрол, те ще продължат да пропагандират обратното- как иначе ще извлекат свръхпечалби от инсталираните производсвени линии, ако не да продават неизползваемите трошляци ?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.