Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Има 239 млн. лв. резерви в държавната енергетика за запазване цената на тока

Планира се нов модел на ценообразуване от 1 юли без зелена, кафява и невъзвръщаема добавки

27 коментара
Има 239 млн. лв. резерви в държавната енергетика за запазване цената на тока

В държавните енергийни дружества са открити начини за намаляване на разходите с 239 млн. лв., продължава търсенето на подобни резерви и в “Националната електрическа компания“ (НЕК), за да се запази цената на електроенергията от 1 юли 2013 г. на същите нива. Това каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев пред журналисти по време на проведения в петък обществен съвет по енергетика към ръководеното от него ведомство.

 

По думите на Василев от ТЕЦ "Марица-Изток 2" вече са внесени предложения за намаляване на разходите със 100 млн. лв., от АЕЦ "Козлодуй" - с 50 млн. лв., и от ЕСО - с 9 млн. лв. Заедно с обявените преди две седмици намалени с 80 млн. лв. разходи на Мини "Марица-Изток" общо в държавните дружества са намерени резерви от 239 млн. лв. до момента, каза министърът.

 

“Останалите участници в енергийната система, включително и “Националната електрическа компания“, ще продължат да търсят възможности за намаляване на разходите си“, каза Василев. Според него “в момента се движим в правилната посока и имам надежда, че цената на тока ще бъде запазена от 1 юли.

 

Василев каза още, че в момента заедно с Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) се работи по изцяло нов модел на ценообразуване, от който да отпаднат въобще добавките за кафявата енергия, плащани на топлофикациите за произведения от тях так, за зелената енергия от възобновяемите източници и за невъзстановяеми разходи на НЕК по дългосрочните договори за тока от американските централи в “Марица Изток“.

 

Целта на този модел е цените да се формират на пазарен принцип, без изкривявания, но как ще стане това тепърва ще се обсъжда с индустрията. По думите на Василев премахването на всякакви добавки към цената на тока, без това да се отразява на крайната цена за потребителя, ще отпуши износа на българско електричество към външни пазари.

 

По думите му новият модел на ценообразуване ще осигури възможност от една страна, да е ясно за хората какво и защо плащат, а от друга - това да бъде равномерно разпределено, а не да минава през допълнителни добавки и административни процедури.

 

Василев уточни, че не става въпрос да отпаднат трите добавки само от енергията за износ, а въобще да се преструктурира ценообразуването. "Трябва да стане ясно, от една страна, за гражданите какво плащат и защо го плащат, а не да имат хиляда линии от добавки, от друга страна, това да бъде абсолютно равномерно разпределено на пазарен принцип, а не да минава през добавки и административни процедури", каза министърът.

 

Той добави, че МИЕТ работи с ДКЕВР денонощно, за да може това да се случи до 1 юли и да може чрез намерените в държавните дружества резерви да бъде запазена цената на тока. Предстои да се реши още кои електроцентрали с каква мощност ще се включат във формирането на т.нар. микс от енергия за пазара през следващия едногодишен период на действие на енергийните цени.

 

Василев припомни, че от 1 юли всички фирми, ползващи ток средно напрежение, трябва да излязат на свободния пазар. Това означава, че вече около 44 процента от общото електропотребление вече ще се осигурява на договорени пряко цени.

 

От следващия ценови и регулаторен период всички консуматори - средно напрежение, излизат от регулирания пазар, което означава, че около 44 процента от електричеството на страната ще се доставя на свободния пазар, каза Василев.

 

Производителите на зелена енергия са готови да поемат разходите, които предизвикват в енергийната система, но искат ДКЕВР да представи ясно обосновани разчети за таксите, които ВЕИ-тата трябва да плащат за балансиране на системата, коментира представителят на Българската фотоволтаична асоциация Владимир Аличков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #27

    Ами защо енергоразпространителните дружества, не могат да осигурят достатъчно мощности и захранване на инвеститорите и предприемачите. Всички от бизнеса им строим трафопостове, за наша сметка и после им ги продаваме, на цените каквито те определят. Целия бизнес се е впрегнал благодарение на неадекватното присъствие на държавата като регулатор да помага на енергоразпределителните монополи да прибира все по- големи печалби. Защото ако този строителен процес, трябваше да се изпълнява от монополите,

  2. Анонимен
    #26

    как всъщност не разбрах българина плаща 16 цента за квч, и получава средно 400 долара на месец, а американеца плаща 11 цента и получава 2000 долара на месец... Някой от правителството няма ли да обясни това.
    Как като се строи къща в Сащ, енергоснабдителите ти предоставят захранването до вратата, а в България инвеститора си прави трафопоста , за по бързо де , защо да се трепе ЕВН или ЧЕЗ или някой от наместилите се на държавната енергопреносна мрежа монополи. След това си заплаща присъединяване!

  3. Анонимен
    #25

    Тоя цирк с цената на тока го гледам от 95 година-от тогава работя в енергетиката.За да е ясно -от тогава та досега съм все в производството не по канцелариите.Какво ни чака ,същото което и преди.Задържа се цената на тока ,спират се ремонтите и профилактиката,започват да се трупат дългове и така докато може, после цената скача рязко-само дето парите не са вложени в централите и преносната мрежа а отиват за покриване на дългове и лихви.В същото време централите се превръщат в гробници защото се пести от всичко.Колкото до далаверките те никога не спират за тях пари винаги има.Така че сега ще задържат цената а зимата вместо коледни подаръци нови цени.

  4. Анонимен
    #24

    "запазване цената на тока" Не искаме запазване, а намаление

  5. Анонимен
    #23

    Аааааа, значи можел, а??? "намерени резерви от 239 млн. лв." - това са пари, заделени да бъдат откраднати от Енергийната мафия в България!

  6. Анонимен
    #22

    АМА ЦЕНАТА не само трябва да се задържи, тя трябва да падне поне с 50%!

  7. Анонимен
    #21

    Абе герберската из.мет пак се правят на луди. Нали точно крадливите гробарчета ни обясняваха как цената на тока трябва да само да се увеличава! Монополите ли са виновни или тия, които ги контролират???

  8. Анонимен
    #20

    до 18 Aбe идиoт. Извaди cи пpъcтитe oт кoнтaктa, инaчe и 2800 лeвa нямa дa ти cтигнaт, aкo пo цял дeн cтoиш пoд нaпpeжeниe. Имa и пo-eвтини cpeдcтвa oт Вoлтoвaтa дъгa зa лeкyвaнe нa пcиxични зaбoлявaния.

  9. Анонимен
    #19

    Уж енергетиката беше пред фалит и трябваше да се вдига цената, а сега имало стотици милиони резерви. Как стана така? Вероятно господа-другарите са пропуснали да споменат, че енергийната мафия краде огромни суми и така се генерират "скромните" резерви.

  10. Анонимен
    #18

    Е разгеле ,оставаме само с по 280 лева сметка на месец за ток.При пенсии по 160 лева.Това е голямо облекчение все пак. Благодаря ,да ви се връща десетократно и на вaс от властта!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.