Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът и бизнесът обмислят магазини за бедните

Президентът обеща 30 млн. лв. да бъдат разплатени на малките и средните предприятия

35 коментара
Кабинетът и бизнесът обмислят магазини за бедните

Магазини за бедните, в която най-уязвимите групи да пазаруват с ваучер или карта. Тази идея е била обсъдена на среща на премиера Марин Райков с бизнес организации, съобщи председателят на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев пред Mediapool. Той уточни, че до конкретни решения не се е стигнало, защото е била дискутирана широка палитра от въпроси.

 

Премиерът е запознал подробно бизнеса с инициативата за подпомагане на финансово и социално уязвимите слоеве на населението. “Представителите на организациите проявиха готовност да помогнат в желанието да се даде практическо изражение на инициативата, след като бъде изградена съответната структура за провеждането ѝ”, е посочено в правителственото съобщение.

 

В същото време в Габрово президентът Росен Плевнелиев съобщи, че е започнало издължаването на държавата към бизнеса от петък. До десетина дни ще бъдат разплатени между 25 и 30 млн. лв. на малките и средни предприятия, обеща държавният глава.

 

В четвъртък правителство реши да отпусне 41 млн. лв. на бедните, от които 20 млн. лв. идват от парите за магистрали. Това беше определено от бившия министър на регионалното развитие и бъдещ водач на листата на ГЕРБ Лиляна Павлова като “евтин популизъм”, който ще доведе до загуба на работни места и ще изкара строителите на протести. Днес пък стана ясно, че държавата готви ценова регулация за лекарствата, които се продават свободно.

 

Премиерът Марин Райков призова бизнеса да прояви солидарност веднага след встъпването си в длъжност. Срещу това скочиха някои от работодателските организации, но други бизнесмени го разбраха и решиха да дарят 3000 тона храна на бедните. После тръгна и инициативата “висящо кафе” за плащане на напитката в аванс за някой в нужда, която в последствие прерасна в национална “висяща” кампания.

 

В днешната среща в Министерския съвет са участвали председателят на управителния съвет на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Цветан Симеонов, председателят на БСК Божидар Данев, изпълнителният директор на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Евгени Иванов и други представители на трите организации.

 

Основната цел на срещата е била обсъждането на бизнес климата в страната и възможностите за сътрудничество между служебното правителство и организациите в посока на подобряването му.

 

По време на разговора са били обсъдени възможности за улесняване на достъпа на малки и средни предприятия до средствата от еврофондовете, както и работата на Агенцията за малките и средните предприятия в тази задача.

 

Премиерът е уверил представителите на организациите, че служебното правителство ще работи в посока намаляване на административния натиск върху българския бизнес.

 

На срещата е била обсъдена и ситуацията в българския енергиен сектор в момента и отражението ѝ върху бизнес климата. Премиерът е изразил волята на кабинета да се направят стъпки в посока стабилизиране на средата, е посочено в правителственото съобщение.

 

Марин Райков е заявил, че ще се работи за запазването на финансовата стабилност на страната, без да се оставя в наследство платформа за реформи в посока увеличаване на данъците, се казва още в съобщението.

 

Първа задача на кабинета трябва да бъде увеличаване на приходната част на бюджета, смята БСК. Божидар Данев е посочил, че твърде необяснимо е абсолютното и относително намаляване на приходите от ДДС и акцизи при ръст на БВП в последните няколко години. Неясно е и защо не се събират здравните осигуровки от над 1.2 млн. души с такива задължения, посочил още Данев. БСК подкрепя решението на кабинета за одит на енергийната система и ускорено прилагане на либерализационните пакети на ЕС. Докато съществува кръстосано субсидиране на цената на енергията за битово потребление за сметка на бизнеса, последствията ще бъдат силно негативни за цялостното развитие на икономиката, е посочил обаче Данев. По думите му проблем е и “растящата тирания на администрацията” - на централно и местно ниво, както и в съдебната система.

 

БСК настоява за прозрачността на публичните финанси и очакват отчет за разходването на 4 млрд. лв. от фискалния резерв през последните три години и половина. Камарата иска още да се направи пълен преглед на приходите и разходите на Националния осигурителен институт и здравната каса.

 

Останалите бизнес организации също са представили икономически анализи. Премиерът ще запознае с документите министрите в съответните сектори и обещава диалогът с бизнеса да продължи и в бъдеще.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

35 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #35

    Каква държава само! Първо създаде толкова много бедни, че сега ще им създава и магазини! И какво ще им продава? Храни с отрови,дрехи втора ръка,обувки еднодневки? Вместо да наточат милиардерите да вдигнат заплати и да се разплатят, където имат задължения, те магазини ще правят... Можем да кажем, че след 23 години и 5 години подготовка, ние сме един разорен от управниците си народ!

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #34
  3. Анонимен
    #33

    Да се продават продукти с изтичащи срокове на годност, може да се помолят и други страни от Третия свят да ни помогнат с опит и ако имат излишни банани, разпределянето на ваучерите за продуктите да се прави лично от агента Божидар Данев и другите синекури от неговата профсъюзна организация от др. Станишев и др.Кутев- борецът със СПИН( може и Сифилис да се включи)в БСП, Иван Костов- Големия Приватизатор на Авиокомпании,Бойко Тарикатчето и бандата му( не музикалната!)от крадци, дето за 4 години не

  4. Анонимен
    #32

    картата да се издава от общината за да се знае кой се прави на беден и кой е суфльор и прави демонстративен шум

  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #31
  6. Анонимен
    #30

    Ми то е пълно с магазни за бедни. То само такива има. Лидл, Пени, Хранскомерс....

  7. doctus
    #29
  8. Анонимен
    #28

    27, е прав, особено за църквата! Отвратен съм от църквата в България! Заради тях спрях да ходя на църква редовно, защото не желая да ги финансирам. Не може българския народ да тъне в мизерия, а поповете да носят Ролекси и да карат луксозни автомобили. Точно в такива моменти църквата трябва да помага. Много малко са тези попове, които наистина го правят.

  9. Анонимен
    #27

    Нормално е БПЦ да поеме инициативата за създавана на организация за подпомагане на нуждаещите се. Примери да Бог. Каритас например, е организация на католическата църква, създадена с такава цел и помагаща на нуждаещи се в повече от 200 страни. "Армията на спасението", организация на протестантската църква, е друг пример. Да вземат нашите попове да се поучат и да свършат нещо нужно и полезно за паството, вместо да се чудят какъв Ролекс или Линкълн да си купят.

  10. Анонимен
    #26

    25, само че в развитите страни разделението го прави пазара, а не правителството. Има голяма разлика!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.