Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Министрите не свалиха таксата за лекар на 2.70 лв.

Правителството намали надценките на аптеки и дистрибутори с 2%

7 коментара
Министрите не свалиха таксата за лекар на 2.70 лв.

Правителството отхвърли предложението на здравния министър Десислава Атанасова потребителската такса за преглед при лекар да бъде намалена от 2.90 лева на 2.70 лева, колкото беше преди да се увеличи минималната работна заплата от 270 на 290 лева в началото на май.

Потребителската такса беше едно от плащанията, чийто размер трябваше да се отвърже от размера на минималната заплата, но необходимите промени бяха предприети твърде късно, което доведе до увеличението на таксата през май. Тогава здравният министър Десислава Атанасова обяви, че ще предложи връщането на по-ниския размер на таксата като идеята видимо срещаше одобрение в правителството. Тя успокояваше, че пациентите ще плащат новата по-висока такса само няколко месеца, докато се приемат нормативните промени.

Срещу свалянето на таксата логично се обявиха семейните лекари, които многократно настояваха таксата да не се намалява.

Дали точно това тяхно мнение е довело до изненадващия обрат в решението на кабинета, все още не е ясно, но тази точка от дневния ред въобще не е била коментирана, а направо е била отхвърлена с мотива, че това се прави по искане на лекарите.

Лекарите бяха против таксата да се намалява, тъй като и в момента голям брой пациенти от различни социални групи са освободени от нея и в пациентската листа на едно джипи   повече от 65% от прегледите на месец се извършват на освободени от такса пациенти.

Занапред обаче потребителската такса вече няма да се увеличава с ръста на минималната заплата, тъй като депутатите успяха в края на юли да променят Закона за здравното осигуряване, според които таксата за посещение при лекар, зъболекар и за болнично лечение ще се определя с постановление на Министерския съвет. Засега таксата за преглед ще е 2.90 лева, а таксата за ден болничен престой 5.80 лева.

Засега остава неясно по какви критерии в бъдеще таксата може да бъде коригирана.

На заседанието в сряда правителството обаче не се съобрази с недоволството на друга група - аптекари и дистрибутори на лекарства и намали надценките им с по 2% с промяна в наредба на здравното министерство. Предложението за намаляване на надценките предизвика недоволство и аптекари дори излязоха на протест пред министерството.

Според тях свалянето на надценките няма намалят цените на лекарствата за пациентите, но ще затрудни сериозно работата на някои аптеки, особено в по-малките населени места. Аргументът за това е, че надценките са единственото средство за издръжка на аптеките, които трябва да поддържат определен персонал и асортимент от лекарства. Дистрибуторите на лекарства също са против промените и е възможно да компенсират намалението на тяхната надценка като редуцират отстъпките, които правят на аптеките и това също да рефлектира върху крайната цена на лекарствата.

С промените в същата наредба се увеличава от 8 на 12 броят на основните държави, към които се реферират цените на лекарствените продукти, включвани в позитивния лекарствен списък. Новите страни, с които ще сравняваме цените си, са Италия, Финландия, Дания и Словения. Предвид стандарта на живот във Финландия и Дания обаче едва ли сравняването с техните цени ще доведе до намаляване на цени у нас.

Вече ще се изисква едно лекарство да се плаща от здравноосигурителните фондове в поне пет от  държавите, с които се реферираме, за да влезе в позитивния списък.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    Как е възможно таксата да е толкова ниска? Едно подстригване струва 10 лева, ходене при лекаря няма и 3 лв. /Социално слабите не плащат нищо/. И после се чудим защо няма лекари в България, ми може да са станали фризиори и козметици ако случайно са осталали в страната.

  2. Анонимен
    #6

    Истинско безплатно здравеопазване у нас/БГ/ има само за медицинското съсловие и неговите родове. Задължението на останалите е само да пълнят здравната каса с вноски за да има за по-горните. №4 ти май си от тях.

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #5
  4. Анонимен
    #4

    № 3, Типичен представител на работническо-селска България си. Със същите неграмотно написани аргументи осъдихте и професор Александър Станишев и го убихте, за да му вземете панталона и обувките. Нямало е много желаещи цървули да натискат спусъка в нощта на 1-ви срещу 2-ри 1945. Били е събрана цялата утайка на България с обещанието, че ще получи пръстена, дрехите и обувките на всеки застрелян. С личната гаранция на маршал Толбухин. Хубави обувки са били. Здрави. Германски. Три поколения някои селяни са израстнали с тях. Нищо чудно и ти да слагаш някои такива за тържествени случаи.

  5. Анонимен
    #3

    Професията лекар е една от малкото при която и никаква работа да не свърши а само да се имитира дейност парите винаги си ги вземат. Прос народ лошо здравеопазване.

  6. Анонимен
    #2

    прост народ-такава държава...така му се пада

  7. Анонимен
    #1

    Никакво намаляване!Мор само за тоз "калпав материал".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.