Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Добрев обеща всички ТЕЦ-ове да останат в енергийния микс за бита

53 коментара
Сн. БГНЕС

Няма да бъдат намалявани квотите на всички топлоцентрали в така наречения енергиен микс, имате си работните места. Това заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма в оставка Делян Добрев във вторник пред повече от 2000 протестиращите миньори, енергетици и железничари, които се обявиха против орязването на квотите на някои от въглищните централи за регулирания пазар. Същото увериха малко преди това и от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), но регулаторът бе предупреден, че ако се предприемат други действия, ще има нови протести.

 

Добрев слезе при демонстрантите пред сградата на икономическото ведомство и под викове и обиди обеща всички топлоцентрали да продължат да работят. Така той смени мнението си, изказвано до преди дни, че от микса от енергии за регулирания пазар за бита трябва да излязат неефективни ТЕЦ-ове като “Бобовдол“, “Марица 3“ и “Димитровград“, които са на бизнесмена Христо Ковачки и се захранват с въглища от мини също негова собственост.

 

“Защо трябва целият български народ да издържа една скъпа и неефективна централа“, попита в петък Добрев, но във вторник вече е на друго мнение. Междувременно Държавната комисия за енергийно и водно регулиране не се съобрази с неговото становище за увеличаване на енергията от АЕЦ “Козлодуй“ за регулирания пазар за сметка на ТЕЦ-овете на Ковачки и не промени производствените квоти, а само намали технологичните разходи на доставчиците ЧЕЗ, ЕВН и “Енерго-Про“, както и таксата им за пренос през тяхната мрежа ниско напрежение.

 

Заради изключително слабия износ на ток в съседните страни и свитото вътрешно потребление в неделя пък се наложи “Електроенергийният системен оператор“ да изключи шест блока от ТЕЦ-овете “Марица Изток“ 1, 2 и 3. Претенциите за запазване на работни места обаче са основно от страна на дружествата на Ковачки, към които се присъединиха и железничари, които са ангажирани с превоза на въглищата за централите.

 

“Усилията на министерството са насочени и към увеличаване на износа на електроенергия, за да може всички вие да работите не само за държавната квота и за международната”, заяви пред протестиращите министърът в оставка.

 

Президентът на КНСБ Пламен Димитров призова от името на всички събрали се Делян Добрев да се извини за думите си, че единственото решение към този момент е именно закриване на топлоцентрали.

 

“Аз никога не съм казвал, че 500 работни места на миньори нямат значение. Ако с нещо обаче моите думи са ви прозвучали като обида, не съм го искал и ако ги считате за обида, моля да ме извините”, каза Добрев и под освиркванията на протестиращите влезе в сградата на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.

 

Преди това протестиращите се опитаха да внесат в ДКЕВР декларация с девет искания, сред които домакинствата да плащат само цената, отразяваща разходите за нейното производство, пренос и разпределение. Протестиращите искат в максимална степен да се ограничи прякото включване в цената на крайния потребител на добавки за производство на електроенергия от възобновяеми източници и от комбинирано производство на топлоенергия от топлофикациите. Енергетиците подкрепиха лансираната от ЕВН идея за държавен фонд, който да изкупува "зелената" енергия с приходите от търговия с държавни парникови квоти. Настояват и да се намали таксата за пренос и за износ на електроенергия от сегашните 17.52 евро на мегаватчас до ниво, гарантиращо конкурентоспособност, като държавата намери механизъм за компенсация на НЕК.

 

Демонстрантите поискаха също така преди утвърждаване на цените на тока, ДКЕВР да прави задължителен одит на енергийните дружества по веригата.

 

Организираният от КНСБ и КТ “Подкрепа“ протест тръгна от площад “Батенберг“ към близката сграда на регулатора със скандирания “Мафия”, “Боклуци” и “Искаме хляб и работа”. С черен кръст с надпис "Въгледобив“ и под звуците на националния химн и развети български знамена те отидоха пред ДКЕВР, а после и пред икономическото ведомство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

53 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #53

    Кой каза в първите дни на мандата си, че ще закрие БЕХ? Майтапчия

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #52
  3. Анонимен
    #51

    Разбирам миньорите, но не това е решението.Не може 7 милиона да плащат заплатите на 10 000 човека и то не защото последните са им полезни а защото така е социално.Да се осигури износ за въглищата или да се измисли технология за преработка и обогатяване и да се печели от тази дейност, а не да заробват хората вързвайки ги към стари и губещи практики.Глупаво е.

  4. Анонимен
    #50

    Вчера Пламен Димитров от КНСБ ми падна в очите. В спора между енергетиците и пенсионерите с доходи съответно 2000 лева и 200 лева взе страната на 2000-те.Явно получава тлъсти хонорари от първите и с това показа че в БГ няма некорумпирани.

  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #49
  6. Анонимен
    #48

    Само референдум може да каже дали скъпите тецове ще бъдат в микса. А пък ако миньорите и енергетиците със средно 2000 лева заплата искат да се бият с останалите българи да заповядат.

  7. Анонимен
    #47

    Грешка - 75 лв за МВт е вноса, с таксата от 15 евра , която налагаме на преноса през БГ се мъчим да запазим родното производство до 105 лв. на МВт, като изкуствено ограничаваме конкуренцията, но слабата българска икономика не може да понесе тази протекция за част от енергийният сектор.В момента от Румъния се внасят до 700 Мвт и заминават за износ, нашият износ е под 500 Мвт

  8. Анонимен
    #46

    До 42-Трите добавки които имаш в месечната си сметка за зелена, кафява енепгия и за невъзстановими разходи са 17 лв за МВтчас, което е 10% от цената на дребно.Ако микса за бита на НЕК е само от Козлодуй, ТЕЦ 2 и двата американски теца в Марица Изток, то цената му ще е около 70 лв за 1 МВтчас.С тази цена ще се осигури 10 лв за НЕК да плаща бакиите по Белене, и няма да има нужда да се плащат тези 17 лв за ВЕИ енергите.Необходимият % ВЕИ енергия ще си го получаваме от ВЕЦ-овете на НЕК през снеготопенето-те

  9. Анонимен
    #45

    Признание на БЕХ от днес - разходите на НЕК за изкупуване на електроенергия от фотоволтаични централи и високоефективни централи/топлофикации,заводски централи възлиза на близо 40% от всички разходи и плащания, които НЕК прави към производителите на електроенергия. Всичко това щеше да е много добре, ако и произведената електроенергия от тези мощности представлява също 40%. Истината обаче е, че с 40% от разходите си НЕК плаща за едва около 10 - 15 % от общото енергийно производство.

  10. Анонимен
    #44

    Най-много енергия отива за затопляне на водата - такива са физическите й свойства. Затова топлофицираните имат предимство, особено ако се къпят редовно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.