Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Монти получи доверие и съгласието на Берлускони да управлява до 2013-та

2 коментара

След Сената в четвъртък, долната камара на италианския парламент днес също гласува вот на доверие на новото правителство на премиера Марио Монти, предадоха световните агенции в петък.

Съставеният от технократи кабинет получи много широка подкрепа и при днешното гласуване. Правителството получи вот на доверие в 630-членната Камара на депутатите с 556 гласа "за" при 61 "против".

При гласуването в Сената снощи "за" правителството бяха дадени 281 гласа, а "против" – 25.

Премиерът Марио Монти, който положи клетва в сряда, изложи в общи линии пред Камарата на депутатите широк кръг приоритетни реформи за стабилизиране на държавните финанси, увеличаване на конкурентоспособността на страната и спиране наразпространението на тежката дългова криза, която заплашва цялата еврозона.

Преди гласуването, той призова депутатите да дадат възможност на неговото правителство да остане на власт до следващите парламентарни избори през 2013 г., независимо колко болезнени в политически план ще са мерките, които то планира с цел ускоряване на икономическия растеж и намаляване на колосалния държавен дълг.

Донякъде изненадващо първи на призива на Монти отговори положително досегашният премиер Силвио Берлускони. Той заяви днес, че не възразява неговият приемник на поста да ръководи правителството до редовните парламентарни избори през 2013 г..

В изявление пред репортери в Камарата на депутатите Берлускони отрече твърденията, че бил казал на привържениците си, че могат "да сложат тапата" на новото правителство, когато пожелаят, тоест да предизвикат предсрочни избори.

"Мисля, че това правителство ще действа по полезен за страната начин през целия оставащ период", каза Берлускони.


Бившият европейски комисар за конкурентоспособността е подложен на огромен натиск не само да спаси Италия от изпадане в неплатежоспособност, но и да предотврати разпадането на цялата еврозона, което би имало катастрофални последици. Италианската икономика е третата в Еврогрупата и мнозина се опасяват, че страната е прекалено голяма, за да бъде спасена по подобие на Гърция, Ирландия и Португалия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #2

    Новото италиянско правителство и премиерът му са пълна скръб.

  2. Анонимен
    #1

    Хм, аз за Монти занам че си е един европейски бюрократ (технократ трябва да е нова дума за същото, хехе) с доста спорни решения. Ще е добре да покаже управленски качества, че е възможно да има улични протести като в Гърция.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.