Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НЕК заложила бъдещи вземания за строежа на двата американски ТЕЦ-а

Според БСП това е нормална практика, а внушенията за заложени сметки на хората са лъжа

117 коментара
ТЕЦ "КонтурГлобъл Марица Изток 3

На главния прокурор Сотир Цацаров ще бъдат предадени в понеделник договори, с които “Националната електрическа компания“ (НЕК) се е съгласила да заложи свои бъдещи вземания от плащанията на българите по сметките им за ток. Така държавната компания гарантирала кредитите за построяването и рехабилитацията на ТЕЦ-овете “Марица Изток“ 1 и 3, от които отделно купува задължително електроенергия за 15 години по по-високи цени. Това съобщи на извънреден брифинг в последния си работен ден като министър на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.

 

Според него така сметките на потребителите били заложени като гаранция, че две частни фирми 15 години ще си имат сигурна възвръщаемост на капиталите. От БСП обаче определиха това като лъжливо внушение. Депутатът Димчо Михалевски коментира, че в самото използване на особени залози няма никаква драма. Внушението, че са заложени сметки на потребителите е повече от несъстоятелно и повече от непрофесионално и жалко за Добрев като министър на икономиката иенергетиката да прави такива изявления, каза Михалевски.

 

Добрев от своя страна твърди, че с благословията на четирима министри от кабинетите на СДС, НДСВ и тройната коалиция НЕК на практика е заложила вземания, които от 1 януари 2012 г. до края на изтичането на 15-годишните договори с двете централи възлизат на 13.189 милиарда лева, сметна Делян Добрев. Според него това е скандално, тъй като двамата частни инвеститори са се подсигурили двойно – с особения залог и с дългосрочните договори. Той обясни, че такъв особен залог в енергетиката досега не бил виждал и попита защо при това положение, след като с пари на НЕК се гарантират кредити на частни компании, самата НЕК не е теглила такива и не е построила наново ТЕЦ “Марица Изток 1“ и не е рехабилитирала и изградила сероочистки на ТЕЦ “Марица Изток 3“.

 

Вместо държавата това стори американската компания “Ей И Ес“ (AES) в съдружие с фирмата с български капитали “3Си“ за първия проект. По втория първо работи американската "Ентърджи", която продаде през 2005 г. бизнеса си на италианската “Енел“, а тя от своя страна прехвърли дела си преди две години на американската “КонтурГлобъл“. AES вложи над 1.2 млрд. евро в изграждането на нова модерна мощност на площадката на “Марица Изток 1“, която бе пусната в експлоатация в началото на 2012 г. Рехабилитацията на блокове в “Марица Изток 3“ стана поетапно в предишните години и в нея бяха инвестирани близо 300 млн. евро.

 

Добрев обясни, че на 6 февруари 2002 г. е сключен договорът за особен залог между НЕК и компанията оператор на “ТЕЦ Марица Изток 3“, в която обаче самата държавна фирма държи 27 процента. Тъй като тогава ръководството на НЕК не е било длъжно да иска разрешение за такава сделка от принципала си, това не е станало. Споразумението с AES било подписано на 30 ноември 2005 година и за него разрешението си е дал тогавашният министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров, който си тръгна след скандал с подслушване на тогавашния шеф на следствието Ангел Александров. Тогава стана ясно, че Овчаров е свързван със собственика на фирмата “Фронтиер“ Красимир Георгиев, който пък има участие в “3Си“.

 

Добрев призна, че досега не се е налагало да се задействат гаранциите в особените заложи, но по думите му било скандално всички българи чрез плащането на сметките им за ток да се превръщат в гаранти по частни кредити, които отделно са гарантирани от дългосрочните договори за изкупуване на електроенергия от двете централи.

 

Министърът в оставка коментира още, че знаци за даването на такива гаранции е имало още в споразуменията от правителството на Иван Костов през 2001 г. Добрев обясни, че тоговашният министърът на икономиката Петър Жотев е дал на двамата частни инвеститор писмо за подкрепа, в което пишело, че ако НЕК бъде обявена в несъстоятелност или фалира, ще бъде учредено друго държавно търговско дружество, което да поеме гаранциите по особените залози. Подобни писма после били предоставили и министърът на енергетиката Милко Ковачев от кабинета на НДСВ и наследникът му Мирослав Севлиевски.

 

Добрев показа договорите за двете частни централи, но документите не бяха предоставени на журналистите и се оказа, че няма да станат публични. От обясненията на министъра не се разбра точно схемата на особените залози, но по думите му по договора с AES НЕК била заложила през 2002 г. бъдещите си приходи си от електроразпределителните дружества във Варна и Пловдив, които две години по-късно бяха приватизирани съответно от германската Е.ОН и от австрийската ЕВН.

 

По договора за гаранциите за кредитите на ТЕЦ “Марица Изток 3“ пък през 2005 г. били заложени по 43 на сто и от трите електроразпределителни дружества. Добрев обаче не успя да обясни как и защо се е стигнало точно до този процент залог при положение, че държавата продаде 67 на сто от мрежата си на ЧЕЗ, ЕВН и Е.ОН и реално нейни бяха само 33 процента.

 

По думите му обаче в договорите за особени залози било записано, че ако НЕК не може да плаща на двата ТЕЦ-а за изкупуваната им енергия, то дължими от ЕРП-тата суми щели да отиват директно в сметки на американските инвеститори в Корпоративна търговска банка и в БНП-Париба. За последната известно време работи Милко Ковачев, а през 2004 г. тя отпусна заем на НЕК от 250 млн. евро за подготовката на строежа на АЕЦ “Белене“.

 

Добрев също така не можа да отговори и на въпроса как досега в министерството и НЕК не се е знаело за тези документи и едва в последния ден на кабинета на ГЕРБ се вадят договори и от които се очаква прокуратурата да се произнесе дали има злоупотреби.

 

Информацията за особените залози за частните кредити, които са свързани индиректно и с договорите за дългосрочното изкупуване на електроенергията от двата частни ТЕЦ-а, идва в момент, в който в страната продължават протестите срещу високите цени на тока. Има призиви за национализация на ЕРП-тата и изгонване на чуждите компании, които засега се подкрепят само от националистически партии като "Атака" и ВМРО.

 

Правителството кризисно промени законодателството така, че да може тарифите на електроенергията да се променят извънредно и това стана на 5 март, когато Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) намали цените средно с 6-7 на сто.

 

От “Българския енергиен холдинг“ (БЕХ), който притежава НЕК, също така обявиха, че в търсенето на още резерви за намаляване на цената на тока за бита се преговаря с ТЕЦ “Ей и Ес Марица Изток 1“ и с ТЕЦ “КонтурГлобъл Марица Изток 3“ за сваляне на изкупните цени по дългосрочните им договори. Двете компании обаче искали да разговарят с легитимно правителство и да им се дадат гаранции, че ако свалят цените си, няма държавата отново да ги натиска за същото.

 

От “КонтурГлобъл“ казаха пред Mediapool, че засега ще се въздържат от коментар, докато не се запознаят по-подробно с претенциите на държавата по споразуменията за особените залози. “Водим диалог с НЕК и правителството по дългосрочните договори“, заявиха от компанията, мажоритарен собственик на “Марица Изток 3“. От AES също поискаха време за коментира си по темата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

117 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #117

    Опозитано 20 Костов, кажи се ве. Опозицията на опозицията обвинява БСП, а не е редно. Редно е едно по-така Справедливо дялово разпределение на обвинения и ползи. 21 до 15 Да не се окаже ,че зад всичките тези компании стоят се родни мутрочегеваристи ,а и булбанк не само си има шеф другите банкери да не би да получават по малко от Харпацунян тях даже не им знаете имената. Та ЧЕЗ да не е само чехска та тя е и българска на ТИМ какво са ви виновни само чужденците най са виновни българите сключвали договорите с тях за комисиони в ощърн на обществото и лична печалба

  2. Анонимен
    #116

    Национализация е възможна и реална и при демократични държави: http://www.konzertfilmer.de/alice/Alice-Nationalization-bg.html

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #115
  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #114
  5. Анонимен
    #113

    '...призиви за национализация на ЕРП-тата и изгонване на чуждите компании, които засега се подкрепят само от националистически партии като "Атака" и ВМРО." И като национализираме ще потънем с две-три АЕЦ изведнъж. Национализират богати държави, които изправят на крака големи закъсали компании/поемат им дълговете и назначават световни капацитети за шефове/ и отново ги продават! Ние с какво ще ги изправим на крака? По команда на Сидерис - като нема пари...? И кому ще възложим да ги управлява? - на полк./От дс/ Каракачанов. Тъпаци.Бедните са тор за комунизма.

  6. Анонимен
    #112

    Оказа се за съжаление че дясното е по гадно и мръсно от лявото. Няма политик който да не е бъркал в кацата.Вождове много а ние индеанецът Оцеола остава само литературни герои в ръцете на пожарникаря.

  7. Анонимен
    #111

    Костовите зомбита да ни обяснят как вождът им е света вода ненапита.

  8. Анонимен
    #110

    Чета и не мога да повярвам хора без елементарни познания ръсят бисери и пълни глупости! Управлението на една държава се поема, както с нейните активи, така и с нейните пасиви! Това управление не започва с ГЕРБ и няма да свърши с ГЕРБ! Но какво направиха ГЕРБ - изцоцаха си активите без грам "забележка", а пасивите - задължения по договори и към фирми, и към банки.... отидоха в небитието! По вашата логика следващото управление трябва да загърби всички задължения на държавата, поети от Борисов и сие,

  9. Анонимен
    #109

    до 105 този математик да не лъже в процентите моля!!! 1998 г.- 0,064296 - Костов (база) 1999 г.- 0,07194 - Костов ( 11,89%) 1.8.1999 г.- 0,0872 - Костов ( 21,21%) 1.8.2000 г.- 0,0904 - Костов ( 3,67%)

  10. Анонимен
    #108

    ТЕЦ ТЕЦ ТЕЦ

    Сензацията е в Тайните частни договори.

    Централите бяха построени от нацията НРБ.

    ТЕЦове из цялата нация. ВЕЦове. 1 АЕЦ.

    След 1989: тЕцовете бяха денационализирани,
    раздържавени и очаствествени.

    Тецове - като Течна дружба.

    Странно, протестите са главно за високи сметки за потребяване на Електичество. А потребителите на Топло и парно? Същите?

    Малки и средни фирми... Собственици на по 6 апартамента... Граждани големи и малки... консумират и протестират.

    Срещу Тайните частни договори.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.