Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нов опит да се изнесат стоянки на линейките в различни квартали на София

Заплатите ще се вдигнат с 18% от 1 юни, пациентите ще бъдат карани в болница по нова методика

9 коментара
Нов опит да се изнесат стоянки на линейките в различни квартали на София

Четири изнесени кабинета за спешна помощ ще бъдат открити в диагностично-консултативните центрове в столичните райони "Студентски град", "Надежда", "Люлин" и "Кремиковци". Това стана ясно във вторник след среща между кмета на София Йорданка Фандъкова и здравния министър Десислава Атанасова.

Идеята на изнесените кабинети е да се улесни достъпът на линейките до различните квартали на София. Фандъкова съобщи, че общината е имала готовност да предостави помещения за спешните екипи в 30 поликлиники, но заедно с директора на Бърза помощ са се спрели на девет, а след срещата със здравния министър изнесените “стоянки“ на линейките са били редуцирани до четири.

Големият проблем на столичната Бърза помощ е липсата на кадри, което не позволява да се формират повече екипи. Затова тепърва ще се мисли каква реорганизация да бъде направена за изнасянето на четири екипа в различните краища на София.

И сега обаче линейките не тръгват за адрес само от Сточна гара, където е базирана Бърза помощ, а обикалят от адрес на адрес заради големия брой сигнали. Това че се намират в различни квартали на София обаче не облекчава работата особено, защото малкото екипи физически не могат да покрият множеството адреси. Опити бързата помощ в София да бъде децентрализирана се правят отдавна. По времето, когато здравен министър бе Евгений Желев, бяха определени пет такива изнесени центъра, но така и не стана ясно дали имат успех.

Според Фандъкова изнесените кабинети на Бърза помощ могат да заработят до два месеца. Линейките от изнесените пунктове ще обслужват както кварталите в съответния район, така и други спешни случаи, ако няма друг екип, който да ги покрие.

Атанасова отново заяви, че от 1 юни заплатите в Бърза помощ ще бъдат вдигнати, като според последните разчети увеличението ще е с 18%. Не е ясно обаче дали това ще помогне да се намерят желаещи да работят в системата. Атанасова каза още, че е готова промяната в наредбата за специализациите, така че работещите в спешната помощ млади лекари да могат да специализират всички специалности, които желаят, а не само спешна медицина.

Здравният министър съобщи още, че се работи по методика за насочването на пациентите със спешни състояния към точно определени болници според нивото им на компетентност. Целта е да се избегнат в бъдеще случаите, когато един пациент бива разкарван между няколко лечебни заведения, докато стигне там, където може да му се помогне.

“В болниците от първо ниво ще има възможност да се оказва помощ на ниво клинична лаборатория и образна диагностика. Болниците от второ ниво ще изпълняват около 60% от болничната спешна помощ, а най-високо специализираните дейности ще се извършват в лечебните заведения от трето ниво на компетентност. Така смятаме, че пациентите ще имат много по-бърз достъп до медицинска помощ и няма да се получават така неприятните случаи на транспортиране на пациенти между няколко болници и спор между болниците къде трябва да бъде обслужен пациентът“, обясни Атанасова.

Подобна организация и сега съществува, но очевидно не е особено прецизирана, тъй като често се случва пациенти да бъдат пренасочвани от едно място на друго.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #9

    Я, какво е решила Тежката артилерия! Горката толково не е на ясно какво да прави в МЗ- маркира дейност. Няма нужната квалификация, тъпа и самонадеяна. Оградила се е от подобни на нея , а хората по малките градове и села така си умират. Това е тотален геноцит на народа.

  2. Анонимен
    #8

    Нищо няма да стане,осъзнайте се министри и депутати,престанете с тези бонуси 10 заплати за чиновници,за да има екипи на спешната в цяла Бълхария трябва 100% увеличение на заплатите и закон за защита,всичко друго е вятър и мъгла

  3. Анонимен
    #7

    Този отруден човек, шофьор на линейка, е описал много ясно проблемите, но има ли наистина кой да го чуе? Поклон, Захарине, че продължаваш да я работиш тази работа, въпреки нейната тежест.

  4. Анонимен
    #6

    Браво, Захарине!Картината, която си нарисувал е потресаваща, за съжаление истинска. За това, което допуснахме да стане с държавата ни, сме виновни всички, като народ. Стадо сме, не реагираме вече ни на добро, ни на лошо. Бъди здрав, свестен човек си!

  5. Анонимен
    #5

    Бе Боко ви обясни, че ви е удължил живота откакто е на власт, вие пак сте неблагодарни. И не мога да разбера защо само неблагодарните ви дават по вестниците и телевизията, я веднага да се покажет доволните!!!

  6. Анонимен
    #4

    Чака се безумно много за линейка в София, просто не може да се разчита изобщо. По-вероятно е да помогнеш на близък човек като сам го откараш в болница, отколкото ако викнеш Бърза помощ. Не знам какво възнамеряват и как я мислят, но това е пълно безобразие и повече не се търпи.

  7. Анонимен
    #3

    Гаврата със заетите в Бърза помощ наистина е огромна и просто не мога да си представя как някой ще се навие да ходи да работи там. Докато това не се промени, не можем да очакваме чудеса от екипите. Да не говорим, че някои хора продължават да викат линейка, за да им измерят кръвното, понеже още живеят в байтошово време. То не че не ни управлява човек дето е бетер Тодор Живков де.

  8. Анонимен
    #2

    Чудя се господата от министерството, депутати, дали са се качвали на линейка поне веднъж, знаят ли какво е спешно повикване, имат ли представа какво представлява нашата работа? Биха ли обяснили, не за София, а от един филиал някъде в България, как едно дете например, тежко пострадало при катастрофа, къде да се закара?

    Болницата, която се намира в града, е затворена, заради малоумните изисквания, направления, пътеки и др. глупости, объркана система и грешна практика. Другата болница, която е на 30

  9. Анонимен
    #1

    Преливане от пусто в празно и така вече години наред!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.