Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цената на газа надолу с до 10 на сто, на парното – между 3 и 7.5%

Ще поевтинее и токът от топлофикациите, но потребителите ще усетят това от юли

24 коментара
Цената на газа надолу с до 10 на сто, на парното – между 3 и 7.5%

Цената на природния газ от 1 януари 2013 г. ще намалее с малко под 10 процента, а на топлоенергията – между 3 и 7.5 на сто. С процентите като на парното ще поевтинее и електроенергията, произвеждана от различните топлофикации по комбиниран начин и изкупувана по преференциални цени, но спадът в тарифите на тока ще бъде усетен от потребителите чак през юли 2012 г., когато се определя новата цена на електроенергията за година напред. НЕК и електроразпределителните дружества обаче ще намалят още от следващия месец разходите си за изкупуване на екотока.

Като цяло през следващата година цените на природния газ и на топлата вода и парното ще поевтиняват заради подписания нов договор за доставка на руско синьо гориво на цени с над 20 процента по-ниски спрямо началото на 2012 г. Това прогнозира председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев по време на дискусия за предстоящите цени на газа и парното. Той обаче уточни, че в четвъртък ще е готов докладът на регулатора с неговите предложения за цените на обществения доставчик "Булгаргаз" и на топлофикационните дружества. След обществено обсъждане и консултативен съвет с индустрията ще бъдат окончателно одобрени цените на газ и топлоенергия през първото тримесечие на 2013 г. Това ще стане преди Коледа.

Новият газов договор натиснал и цените на местния добив

Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев коментира, че ако просто са били преподписани старите условия по договора за внос на руски газ, цената на суровината от януари е щяла да бъде 817.69 лв. за 1000 куб. м вместо исканата от "Булгаргаз" сега 660.64 лв. за 1000 куб. м без акциз и ДДС. Той коментира още, че постигнатите по-добри цени по договора с "Газпром" са се отразили и върху цените на добивания в страната природен газ, които по принцип са с 35 на сто по-ниски от тези на руския газ.

Внесеното в понеделник заявление от "Булгаргаз" е за поевтиняване на газа на входа на българската мрежа с 9.3 на сто. Шефът на обществения доставчик Димитър Гогов посочи, че реално вносната цена ще падне със 70 долара за 1000 куб. м. спрямо сегашните тарифи.

Според Семерджиев обаче за вътрешния пазар намалението ще е по-голямо, тъй като комисията ще преразгледа валутния курс, както и количествата газ, които доставчикът ще вземе от "Газпром експрот" и ще нагнети в газохранилището в Чирен. Обект на дежурната дискусия ще е и недовзетия приход от "Булгаргаз" от старо натискане на ръста на цената на газа. Дружеството иска през следващото тримесечие да взема по 7.58 лв. на 1000 куб. м заради този недовзет приход, от което ще възстанови около 6 млн. лв. от общо 250 млн. лв., които не е получило заради определяни му по-ниски цени през тази година. Шефът на ДКЕВР от своя страна твърди, че сумата е 200 млн. лв.

По думите на Семерджиев "вероятността намалението на цената на газа да надхвърли 10 процента не е голямо, по-скоро ще е под 10%". Той каза още, че топлоенергията ще намалее от 3-3.5 процента до 7-7.5 на сто за различните топлоснабдителни дружество. Регулаторният шеф попари директора на "Топлофикация-София" Стоян Цветанов в надеждите му намалението на цените на общинското дружество да е около 5 процента. Семерджиев обясни, че по-скоро поевтиняването на парното в столицата ще е около 7 процента.

Повече отопляващи се с парно – по-ниски цени

Според председателя на ДКЕВР, цената на топлоенергията може да пада още, ако дружествата увеличат доверието на клиентите си към услугата. "Цената на услугата е приемлива, но начинът на доставката ѝ за част от клиентите не е удовлетворителен", коментира той и препоръча на дружествата да вземат мерки за спиране на отказа на клиенти от парно и присъединяването на нови абонати. Когато клиентите са повече, цената на услугата е по-ниска, посочи Семерджиев. Допълнително поевтиняване ще дойде и от инвестиции в модерни технологии за по-ефективно производство на топлоенергия, допълни той. По думите му "не може да се развива дружество, което си брои стотинките, за да си плати газа и да стиска палци клиентите му да си погасят сметките".

Невъзможността на топлофикациите и най-вече на столичното парно да си съберат вземанията от клиентите се оказа и в основата на разразил се конфликт между Стоян Цветанов и шефа на "Булгаргаз" Димитър Гогов.

Държавното дружество от следващата година иска от потребителите си – топлофикации и предприятия, да плащат авансово заявените количества газ, така както общественият доставчик предплаща на "Газпром" вноса. Според шефа на "Топлофикация-София", която дължи над 160 млн. лв. на "Булгаргаз" заради неплатени от клиентите ѝ сметки, това е невъзможно.

"Между 80 и 100 млн. лв. трябва да платим авансово на "Булгаргаз", а нямаме тази възможност, защото това означава през октомври, когато още събираме летните сметки, които са три пъти по-ниски от зимните, да платим за количества, които искаме за ноември", посочи Цветанов. По думите му това би означавало дружеството да иска от своите потребители също да плащат авансово сметката си и "да ни казват в 10 часа сутринта колко парно ще ползват". Той обаче уточни, че фирмата му не смята да предприема такива мерки.

Индустрията просто ще намали загубите си

Председателят на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори Константин Стаменов коментира поевтиняването на газа от януари като добра новина, но посочи, че така индустриалците просто ще намалят загубите си от повторната рецесия в европейската икономика, която е по-страшна от тази през 2008 г. и принуждава фирмите да търсят нови пазари извън Европейския съюз. Той до известна степен опонира прогнозите на Делян Добрев, че свалянето на цената на газа ще намали годишните разходи на българската икономика с 300 млн долара като посочи, че предприятията в неговата организация, които са основните промишлени потребители, ще икономисат около 40 млн. долара годишно.

Стаменов и Камен Колев, зам.-председател на Българската стопанска камара, призоваха държавата по-бързо да изгради междусистемните газови връзки със съседните ни държави, за да може да се случи наистина либерализацията на газовия пазар и бизнесът да може директно да си доставя суровината, както и да участва в спотовата търговия на газ, където се обявяват малки количества за доставка в кратки срокове, но на по-ниски от цените на доставяния по тръбопроводи газ.

В отговор Гогов и директорът на газовия оператор "Булгартрансгаз" – Кирил Темелков, обясниха, че бизнесът у нас и сега има възможност сам да си търси нужните му количества. "Пазарът е свободен от 2007 г., но не е конкурентен, защото малко търговци могат да предложат такива количества газ, че да постигнат конкурентни (на "Булгаргаз") цени", посочи Темелков.

Семерджиев пък коментира, че сравнителните данни за цените на спотовите пазари и на тръбопроводния газ сочат, че в 10-годишен период те на практика се изравняват.

Добрев от своя страна посочи, че правителството прави всичко за ускореното изграждане на интерконекторите със съседните държави. Има сериозен напредък по строежа на връзката с Румъния при Русе-Гюргево, за март 2013 г. е изтеглена първата копка на интерконектора с Гърция при първоначални планове това да стане през лятото, посочи министърът. До края на тази година пък ще се подпише договора за финансиране с пари от европейските фондове на връзката със Сърбия, допълни той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Стоян
    #24

    Нали газът щеше да падне с над 20%?!!! Сега каква стана тя - 10%, а парното щяло да падне с нещо си, ама двойно по-малко от миналогодишното увеличение. Евалла - ББ да ни построи и "Белене", че тръпна в очакване да им видя тока тогава!

  2. Анонимен
    #23

    И могат ли да ми обяснят какви мерки ще вземат да не се отказваме от парното? Не искам да им ползвам скъпото парно което отгоре на това и не топли та си пускам ел.радиатори. Ще стоя с балтон но няма да го ползвам. Или да го оправят или да фалират. Живял съм толкова години в провинцията без парно, ще се оправя някак си но няма да позволя на пладнешки разбойници да ме ограбват и хрантутят чиновници.

  3. Анонимен
    #22

    Лоша новина: МРЪН Добра новина: пак МРЪН Седиш си на стола: МРЪН на ум Абе кажи им че са нация нещастници, най-големите нещастници в света, вече 3 поредни години и няма да сгрешиш. Изтрещели сте ей! Вземете се стегнете че скоро ще си говорите сами на глас по улиците!

  4. Анонимен
    #21

    МРЪЪЪЪЪЪН МРЪН МРЪН. Аз съм Българче и МРЪНКАМ!

  5. Анонимен
    #20

    Очевидно е, че Борисов е яко свързан с КГБ - все пак спортно-милиционерските школи са развъдник на злини... Карате, джудо и подобни спортове в соца са толерирани само от милиционаерските кръгове в НРБ и СССР: КПСС-БКП! Така че този нелеп театър, че уж се защитават националните интереси, че не искаме руски интереси е съшит с бели конци и няма смисъл от повече лъжи. Референдумът, орагнизиран съвместно с БСП е доказателството - БСП и ГЕРБ са един отбор. Просто интелектуалният багаж, манталитетът и културата

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #19
  7. Анонимен
    #18

    nali 2011 uvelitchiha parnoto s 12 % a sego namalyvat s 7% t.e nyama namalenie a uvelitchenie s 5%. Kato si vidite smetkite fevruari chte razberete izmamata na GERB. Vsitchko drugo e manioulatzia

  8. Анонимен
    #17

    Тия от ГЕРБ не могат футболен отбор да управляват, не знам дали осъзнавате. Сто процента ще го фалират и ще изпадне в 5 окръжна зонова група. Не знам какво им е на тия дето гласуваха и ще гласуват за тях. Много са спрели, не е истина.

  9. Анонимен
    #16

    15 Абе тъпанар такъв нали отстъпката беше 20 процента, нали щяхме да печелим по 2.5 млрд на година от транзитни такси, какво хубаво е станало, че някой ще смуче пари от газ ли, а за нас дръвце отново, и че вече тотално се обвързахме с Русия и сега могат вече да ни манипулират както си искат, а и 7-ми техен реактор ще сложиме в Козлодуй.

  10. Анонимен
    #15

    Мале, що прост народ пише в този сайт. Каквото и добро да се случи, плюете по един и същ начин. Искате да се върне старата коалиция на крадци безродници, управлявана от трима политици, без българска кръв във вените си. Нямате ли малко национално достойнство бе момчета? Какви еничари станахте от тази креминална перестройка. Жалко за България.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.