Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Новият лъч на метрото - със 120 млн. лв. по-икономичен от стария

Барозу открива участъка в края на август и дава зелена светлина на завода за боклук

19 коментара
Станция "Сердика" за втория лъч на метрото. Сн. БГНЕС

Новият лъч на метрото от жк.”Обеля” до бул.”Черни връх” е по-икономичен от стария като средства за строителство и бъдеща експлоатация, но това е за сметка на по-малкото пътници, които може да обслужва на час. Само от смяната на проекта при строителството са спестени над 120 милиона лева, отделно ще се пести и в бъдеще от експлоатацията. В същото време обаче капацитетът му намалява с около 10 000 пътника на час спрямо първия лъч.

 

Това стана ясно при тестването на линията от открита платформа от министъра на транспорта Ивайло Московски, столичния кмет Йорданка Фандъкова и директора на “Метрополитен” Стоян Братоев.

 

Втората линия на метрото ще бъде пусната в експлоатация в края на август, като лентата ще пререже лично председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу. В негова чест една от станциите на метрото при хотел “Хемус” ще носи името “Европейски съюз”.

По време на визитата се очаква Барозу да съобщи, че Брюксел дава зелена светлина за строителството на софийския завод за отпадъци. Близо година София чака разрешението на Европейската комисия за завода, след като Брюксел накара българските власти да преправят проекта с цел да стане по-икономичен и ефективен.

 

Новите станции строени "по капиталистически"

 

Новият лъч е с дължина 11 километра и има 11 станции. Новите станции се различават от старите в участъка от жк.”Люлин” до площад “Света Неделя”. Перонът е по-къс с 12 метра. За разлика от някои от сегашните станции пероните на новите са от двете страни, а влаковете минават по-средата. При този вариант се пести и от ширината на перона, защото при другите платформата за пешеходци в средата е широка 10 метра, докато сега пероните са по 5-6 метра в зависимост от натовареността на станцията. Отделно влаковете се движат в един общ тунел по новия лъч, докато при стария са в два отделни.

 

Така строителството на един километър от новото трасе е излязло 27–28 млн. евро, докато старото е струвало 33–34 млн. евро, уточни инж. Братоев. Той обобщи новия дизайн на метрото така: “Старата линия е строена по социалистически и с разточителство, докато сега заложихме на капиталистическия икономичен модел”.

 

"Само две станции от новия лъч на метрото – тази при НДК и при бул.”Черни връх” - са по "стария" начин с пешеходен перон по средата, защото са правени още по времето на социализма", посочи инж. Братоев.

 

Участъкът от бул.”Черни връх” до надлез “Надежда” е построен със средства по оперативна програма “Транспорт”, която се финансира от ЕС. Негови строители са турската “Доуш” и българската “Трейс”.

 

Отсечката от надлез “Надежда” до жк.”Обеля” се изгражда със заем от Европейската инвестиционна банка. Строители са българските фирми “Станилов”, “Джи Пи Груп” и “Сиенит”.

 

Икономични влакчета

 

По втория метродиаметър ще се движат и по-икономични влакчета, при които разходът на енергия ще е по-малко с една четвърт от разхода на сегашните. Причината е в японските двигатели “Хитачи”, които са асинхронни с рекуперация (възстановяване) на енергията в енергосистемата на метрото при движение по инерция и в спирачен режим. Така в тези случаи те работят като генератори на ток, разясни инж. Братоев.

 

Първоначално по втория метродиаметър ще вървят 12 влака, като постепенно броят им ще се увеличава, докато се постигне максималната натовареност на трасето. Така ще се постигне ефективност и няма да пътуват влаковете празни, отбеляза столичният кмет Йорданка Фандъкова.

 

Новата линия с по-малък капацитет за пътници

 

За сметка на икономисаните средства новата линия е с по-малък капацитет за превоз на пътниците. По нея ще могат да се движат влакове с пет вагона при шест по старата.

 

В момента се движат по четири вагона, но в пиковите часове сутрин и вечер по линията от центъра в посока “Люлин” мотрисите са претъпкани.

 

Новото трасе на метрото е проектирано при капацитет 50 000 пътници в час, а в момента пътуващите в метрото са 28 000 на час. Така, че в близките 30 години метрото няма да запълни капацитета си, затова решихме това проектно решение за намаляване габаритите на перона и влаковата композиция, обясни инж. Братоев.

 

Работещото в момента трасе е за 60 000 пътници на час.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #19

    Ако сгрешиш станцията, слизаш или отляво или отдясно - откъде душа ти сака и изчакваш мотрисата в обратна посока и влизаш ни лук ял, ни лук мирисал от същото място, откъдето си слязъл. Няма да се излиза и пак да се влиза с нов билет.

  2. Анонимен
    #18

    Умници! И ако сгрешите станция и трябва да се върнете, излизате навън отново билетче и т.н. При старите, "разточителните" това го нямаше.

  3. Анонимен
    #17

    Управлението на комуно-милиционерите от СИК, пардон ГЕРБ, е точно на принципа "куче влачи, диря няма". В лицето на изпростялия матрял те намериха една чудесна почва за безчинства, далавери и лично обогатяване, подхвърляйки им малоумен, но добре звучащ лозунг, който те поемат жадно и тичкат да гласуват отново, с радостно сърце, за душманите си. Еваларка и на мутрите и на матряла!

  4. Анонимен
    #16

    Е, ако това се дължи на дължината и сложността на трасето - да. Но някакси звучи съмнително като разлика в цените.

  5. Анонимен
    #15

    ТРЕЙС - те не бяха ли взели Стенли (който след като получи шамар от ББ получи и още едни 50 милиона за метрото)?

  6. Анонимен
    #14

    Където е Братоев, със сигурност има далавера. За съжаление, оказа се удобен за всички, особено за корумпето Диков.

  7. В и К
    #13

    Карта на софийското метро о--о--о---о---о---о---о---о--о---о---о--о--о--о---о--о---о--о---о--о

  8. Хаяско
    #12
  9. Анонимен
    #11

    Не на платените позитански драскачи по форумите, а на случайно попадналите тука нормални хора, предлагам да помислят върху това:
    1. Няма как строителството да е по-евтино наполовина заради единия тунел, защото много от системите, спирките, входове и т.н. си се строят в пълен обем, независимо от тунелите. В пълен обем е и заетият персонал, тача че как да е наполовина по-евтино малоумници?
    2. Ако сега капацитетът на метрото е запълнен на една трета, при положение че София е 2 милиона, то кога ще

  10. Анонимен
    #10

    Така звучи притеснително от гледна точка на сигурност на пътниците.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.