Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Общественици с разнопосочни декларации за Македония

Едните искат София да подкрепи Скопие за ЕС, другите – да не се връща политиката на компромиси

24 коментара
Скопие

Общественици излязоха с разнопосочни позиции каква да бъде българската политика спрямо Македония. Първо група учени и политици призоваха София да подкрепи започването на преговори за членство на Македония в ЕС, а в петък други контрираха с отворено писмо, в което се настоява София да не се връща към политиката на компромиси спрямо югозападната ни съседка.

 

България дълго време подкрепяше безрезервно евроатлантическото бъдеще на Македония, но по време на кабинета "Борисов" стана една от страните, които отказаха даването на дата за начало на преговори с ЕС, като обяви, че няма да даде "зелена светлина" на Скопие докато не бъде подписан договор за добросъседство. Външният министър Кристиан Вигенин обаче започна по-умерена политика, въпреки че все още няма подписан договор между двете страни.

 

По-рано тази седмица група популярни лица, сред които проф. Андрей Пантев, проф. Николай Слатински, Христофор Тзавелла, проф. Иван Билярски и други, изпратиха становище до президента, премиера и председателя на парламента, в което настояват България да подкрепи Македония за начало на преговори за присъединяване към ЕС.

 

"Преговорният процес е мощен инструмент за налагане на европейски принципи и норми в посока на демократизирането на кандидат-членките за съюза. България не приема тенденции и процеси в Република Македония, които не са в посока на естествената и желана близост между двете държави, но подписването на Договор за добросъседство и всички други проблеми могат и трябва да се решават в хода на преговорите и те не трябва да спъват Република Македония в процеса за присъединяването ѝ към Европейския съюз", се посочва в становището.

 

Вигенин също поиска договор от Македония, но все още от страна на Скопие идват противоречиви сигнали. Преди време външният министър Никола Попоски обяви, че не вижда смисъл от подписването на подобен договор. Идеята на България е договорът за добросъседство да стъпи на съвместната декларация от 1999 година, подписана от Иван Костов и Любчо Георгиевски.

 

В петък пък друга група общественици, сред които Божидар Димитров, Пламен Павлов, Красимир Каракачанов и други, излязоха с отворено писмо до президента, премиера и председателя на парламента, в което посочват, че през последните дни "с безпокойство се констатират редица опити и намерения за поредната подмяна и ревизия на българската позиция по повод европейското членство на Република Македония".

 

"Използването на политическата криза, в която се намира управлението на страната, не трябва да се превръща в аргумент за защита на кауза, която няма нищо общо с българските национални интереси и отстояването на авторитета и името на България. Стремежът към лична самоизява, левичарските уклони, реминисценцията по минали грешки и съчетаването на частни интереси не може и не трябва да бъде за сметка на страната ни. Връщането към политиката на компромиси и непрекъснати отстъпки няма да допринесе нито за подобряване на образа на България в очите на най-младата ѝ съседка, нито до даване права на определящите се като българи нейни граждани, нито до спиране на езика на омразата, нито до отказ от национални, етнически и последващи териториални претенции към България", посочват авторите.

 

Според тях не "бива да се самозаблуждаваме, че поредният жест на добра воля от страна на България ще бъде оценен положително".

 

"Напротив, всички добронамерени жестове на българските правителства досега са били възприемани в Скопие като слабост и незаинтересованост от българска страна. Те винаги са окуражавали управляващите в Скопие да засилват репресивните мерки спрямо хората с българско самосъзнание и още по-нагло да фалшифицират българската история. Мълчанието на българската дипломация досега е получавало в отговор от страна на скопското правителство единствено нови претенции и клевети срещу България на всички международни форуми", заявяват подписалите отвореното писмо.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #24

    БЮРМ има история от 1945г. Това е историята на Титова Югославия.Всичко преди 1945г. е история на БЪЛГАРСКАТА ДЪРЖАВА. Бълггария и БЮРМ нямат и никога не са имали обща история, както някои "българи" се опитват да промиват мазъците на българските граждани. Просто такава държава никога не е съществувала. А македонците от времето на древна Елада са гърци.

  2. Анонимен
    #23

    "проф. Андрей Пантев, проф. Николай Слатински, Христофор Тзавелла, проф. Иван Билярски" ЗАПОМНЕТЕ ИМЕНАТА НА ТЕЗИ "ПРОФЕСОРИ"- ПРЕДАТЕЛИ НА БЪЛГАРСКАТА ИСТОРИЯ€

  3. Анонимен
    #22

    Правителството на Орешарски трябва час по-скоро да падне и заради антибългарската външна политика, която то провежда чрез своя външен министър антибългарина Вигенин. Протести докрай!!!

  4. Анонимен
    #21

    тези (анти)български интелектуалци като са толкова загрижени за македония защо не отидат да работят в македонския институт по антибългаристика? и да вземат бсп с тях. питам се какво още трябва да направят за да бъдат осъдени за национално предателство? нищо чудно, че всички казват, че нас българите най-редовно ни управляват предатели, а няма нито един осъден за предателство. протести докрай!!!

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #20
  6. Анонимен
    #19

    Медиопул,не допускате ли вариант-нови избори през септември?!Или и вие сте за безусловна подкрепа на тези,които крадат българската история,преследват българи в Сърбия и БЮРм,бият българския посланник в Скопие с камъни,рушат български гробове и имат териториални претенции към БГ?!

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #18
  8. Анонимен
    #17

    безкомпомисни към македония

  9. Анонимен
    #16

    Под анонимен 11 ще прочетете имената на тия,които с титлите си, безсрамно смучат парите на българският данакоплатец! Безродници!

  10. Анонимен
    #15

    13,освен българските "интелектуалци", които са безрод-ници и обслужват руските и сръбските интереси в България,като посочените в №11,има и глупаци като автора на коментар №14.Точно те създават"Тъжни дни за България, за нашето национално самочуствие, за нашето национално достойнство".Българския нихилизъм води до това, да нямаме елементарно чувство за национално самочувствие и национално достойнство.Българския нихилизъм се подклажда от официализираното русофилство и пряко свързаното с него сърбоманство.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.