Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Отстъпката за газа е 22–23%, но парното ще е по-скъпо на годишна база

Заради новата цена топломерите ще бъдат отчетени и през януари

89 коментара
Отстъпката за газа е 22–23%, но парното ще е по-скъпо на годишна база

Договорената с Русия цена на газа е с 22-23% по-ниска от записаната в изтичащия в края на годината договор. Това съобщи Михаил Андонов, изпълнителен директор на Българския енергиен хординг (БЕХ) по Дарик радио.

При подписването на договора между “Газпром” и БЕХ в четвъртък беше съобщено за отстъпка от 20% в цената на синьото гориво от 1 януари 2013 г. В събота шефът на БЕХ каза, че за разлика от спекулациите по темата, неговите данни за 22 – 23% отстъпка били съвсем точни. Той обаче отказа да съобщи точната цена, по която България се е договорила да купува газ. Задоволи се само да поясни, че ставало дума за "няколко долара" над 400 долара за 1000 куб. м.

Ефектът за потребителите от това ще бъде спад от 10% на газта от 1 януари 2013 г., пресметна Андонов. В петък шефът на “Булгаргаз” Димитър Гогов прогнозира намаление от 5-7%.

Дори да се вземе оптимистичният сценарий от 10% по-евтин газ, това пак означава, че столичани ще плащат по-скъпо парно от 1 януари 2013 г. спрямо същия месец година по-рано.

През януари 2012 г. един мегаватчас на софиянци струваше 96.10 лв. В момента те плаща по 107.70 лв. С 10% отстъпка от 1 януари това означава, че мегаватчас би трябвало да им струва 96.93 лв., ако изобщо се случи. Към момента шефът на столичната “Топлофикация” публично не се е ангажирал с колко и от кога ще поиска от ДКЕВР парното да поевтинее.

Шефът на БЕХ Михаил Андонов обаче предупреди, че ако потребителите не си плащат редовно сметките за газа, договорената отстъпка "ще се стопи" за година-година и половина и "Булгаргаз" ще се окаже в същото лошо финансово състояние, в което е в момента – дупка от около 150 млн. лв., заради задължения на топлофикациите към държавния монополист.

Андонов се похвали, че българското правителство е устояло на настояванията на ръководството на "Газпром" във формулата, по която се смята цената на газа да се включи нов, неблагоприятен за България елемент. Той обаче не обясни за какъв елемент става дума.

"Много голямо нещо постигнахме. Много знайни и незнайни специалисти се стреснаха от този резултат", обобщи ситуацията шефът на БЕХ.

Евентуалното понижение на цените на топлинната енергия, вследствие намаляването на цената на газа, няма да затрудни изготвянето на сметките за парно, заяви Илия Николаев, председател на Асоциацията на топлофикационните дружества пред БТА.

Той прогнозира, че вероятно намалението на цената на парното няма да бъде голяма, тъй като "Булгаргаз" има недовзет приход, а и още не е ясно как ще се отразят върху цената на газа цените на алтернативните горива и курсът на долара.

За въвеждането на корекцията в цените в сметките на клиентите Николаев не очаква никакви проблеми. Вече от две години работим по схема на тримесечни корекции на цените на газа и на топлинната енергия и се е налагало и друг път да се въвеждат промени по време на отоплителен сезон, каза той.

Там, където има месечно отчитане на топломерите, няма да се наложи да бъде направено извънредно отчитане, каза Николаев. На останалите места се прави отчитане на данните в абонатните станции и спрямо прогнозните количества, заявени от гражданите, корекциите в цените се прехвърлят и върху сметките им.

За погасяването на задълженията към "Булгаргаз" от страна на топлофикациите Илия Николаев коментира, че обикновено преди началото и в началото на отоплителния сезон тези задължения са най-ниски.

Всяка топлофикация прави всичко възможно да се издължи на доставчика, защото задлъжняването не улеснява нито нашата работа, нито тази на "Булгаргаз", посочи Николаев.

По данни на асоциацията в момента всички топлофикационни дружества безпроблемно са започнали работа в отоплителния зимен сезон.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

89 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #89

    Не стигне ли това намаление цената на газа до крайния потребител, значи всичко е шметни капели. На газ съм от осем години и за този период цената се вдигна около 150%. Доставчика е един/значи монополист/ и вдига както си иска. Алтернативата е или да плащаш или да се откажеш от газа.

  2. Анонимен
    #88

    Една интересна възможност. Една американска компания в Чикаго GreatPoint е разработила интересен метод за получаване на Bluegas 99.5 % метан, който метод превъзхождал получаването на Syngas от въглища и Bluegas можел директно да се вкарва в тръбите и мрежата за природен газ. Предимството на метода е че използува нискокалорични лигнитни въглища, битуми , биомаса и прочие. В настоящия момент се строи завод в Китай с годишен капацитет от 850 милиона кубически метра годишно , като след разширение капацитетът

  3. Анонимен
    #87

    Кого лъжете, неуважаеми политици-престъпници? Уж намаление на газа, пък увеличение на парното... Как става това? М? Пак държавата си точи пари, затъвайки в дългове Булгаргаз е монополист, Газпром също. Няма диверсификация, няма лижерализация. неясно "печеливш" Южен Поток... Кого лъжете, ченгета елементарни продажни? Полковник Путин нашамари генерал Борисов... Жалки сте, всички милиционери, нещастници...

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #86
  5. Анонимен
    #85

    83-ти: стига вече с тези 20 и няколко процента - 11% от тях вече са "изконсумирани" от лятото на тази година досега. Другите около 9% не са никаква отстъпка от страна на руснаците - случиха се просто заради сегашната конюнктура на пазара на енергийни източници.През месец март може вече да не съществуват / да нямат тежест/във формулата за изчисление. Така че, "надежда всяка оставете"! 78-ми

  6. Анонимен
    #84

    №79-ти - няма как да съм бил част от случилото се през 50-те години на миналия век. Поради обективно обстоятелство - не съм бил роден. Възрастта обаче ми позволи да бъда мислещ наблюдател на последните 15 години преди "промяната". И се нагледах на подобни човечета, навсякъде около мен. Някои от тях партийни членове. Е, аз успях да "отклоня" предложението да бъда като тях - не успяха да ме убедят...Но, както виждам , въобще не си вникнал в думите ми - което само доказва, че съм прав.Значи лагерите

  7. Анонимен
    #83

    Наистина въпроса с парното е важен и при 20% намаление на газта трябва да има 14% намаление на парното. Ако не се случи, означава че отново се прави опит да се финансират загубите на неплатилите абонати, с по-висока цена за плащащите абонати. Това особено важи са онези суми, които са над 3 години просрочени и Топлофикация не може да си ги събере поради изтекла давност.

  8. Анонимен
    #82

    Русофилството е преди всичко друго:
    1.Робски манталитет към Русия.
    2.Липса на национално самочувствие.
    3.Липса на елементарно самоуважение.
    4.Липса на национално достойнство.
    5.Готовност за слугинаж към Русия.
    6.Готовност за предателство на националните интереси в полза на Русия.
    7.Преклонение към всичко руско.
    8.Безусловна защита на руските интереси пред всякакви други, включително и българските интереси.
    9.Първична реакция и мислене не като българи, а като руснаци.
    10.Дълбоко убеждение,че България

  9. Анонимен
    #81

    79, надявам се, че сте чували народната мъдрост "На бодлива крава господ рога не дава" Както виждате Костовата партия се превръща в спомен. Така,че вашите закани са си само тормоз на клавиатурата.

  10. Анонимен
    #80

    Руската великодържавна олигархия, чиито представители са Путин и Медведев, е паразитна мимикрия на съветската кагебистка номеклатура. Тя живее – както съветските си предци – чрез немилостиво изтощаване на природните богатства на огромната страна, без да е в състояние да реинвестира огромните си печалби поне отчасти в модернизиране и цивилизоване на Русия. Доказателство за това са потъващите прогнили кораби, падащите самолети, сателити и сонди от съветски тип и цялата им прогнила феодална държава.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.