Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Партията на Кунева атакува ГЕРБ за Македония

Препъвайки Скопие за ЕС, правителството на Борисов не решава проблеми, а затруднява диалога

80 коментара
сн. БГНЕС

"Движение България на гражданите” разкритикува отказа на България да подкрепи Македония за започване на преговори за членство в Европейския съюз. С това си решение правителството на Бойко Борисов лиши страната ни от възможността да отстоява своите виждания спрямо западната ни съседка чрез ЕС, тъй като практиката на европейската политика показва, че е по-добре отворените въпроси да се решават в рамките на преговорите, а не през медиите, се казва в позицията на партията, разпространена на 27 декември.

"С този акт правителството на Бойко Борисов не предлага решения на съществуващите проблеми, а напротив - прави диалога между съседните страни още по-труден и възпрепятстван. Обезсилена е гражданската опозиция срещу министър-председателя Груевски, който консолидира позицията си при наличието на "външен враг". Неприемливото говорене спрямо България няма да стихне. Няма да изчезнат и обструкциите за българския бизнес, българските инвестиции и общност. Няма да бъдат обезоръжени политическите сили в Македония, които се хранят от антибългарска пропаганда с вътрешни цели. Бъдещи опити за помощ от страна на България за европеизацията на Македония ще са повече от обречени", се казва в позицията на партията на бившия еврокомисар Меглена Кунева.

Според "Движение България на гражданите" подобряването на двустранните отношения и европейската перспектива на страните от региона не са приоритет на политиката на премиера Борисов. Целта на отказа е да се мобилизира вотът на националистически настроените избиратели в България.

"Това сочи отказът на ГЕРБ в последния момент, без никакви предварителни сигнали и действия от началото на мандата, в съчетание с наближаващите избори и драстичния спад в доверието към управлението на Борисов. Предвид вземането на решение чрез консенсус в ЕС, гръцката позиция по името би спряла Македония и без България да наложи вето. Историята ще запише "България", а не "ГЕРБ" в подателите на това писмо без дата. Използването на дадения външнополитически проблем за вътрешнополитически цели ще бележи допълнително взаимоотношенията между двете страни и може да бъде предпоставка за влошаване на сигурността, както вътре в Македония, така и в региона. Всичко това е обратно на националните интереси на България."

"Добросъседството, противно на схващанията в ГЕРБ, в този контекст значи своевременно сигнализиране за наличието на проблем, за набелязване на последващи действия и за очаквани резултати. Никое българско правителство не успя да постави своите изисквания, да предложи план за действие и да предприеме ефективни конкретни стъпки, с които да реши споровете. Такива именно са европейските практики, които, за съжаление, управляващите не усвоиха както във вътрешната, така и във външната си политика", се казва още в позицията на "Движение България на гражданите".

В средата на декември България се присъедини към Гърция по време на заседание на Европейския съвет, като зае твърда позиция спрямо Македония. София настоява да няма преговори за членство на Македония в ЕС докато Скопие не спре да води антибългарска кампания.

Докладите на Европейската комисия от 2009 г. насам препоръчват да започнат преговори с Македония, но насрочването на конкретна дата винаги се блокира от Гърция заради спора за името. Според Атина, ако бившата югорепублика получи названието "Македония”, това може да послужи като основание за териториални претенции към гръцката провинция със същото име.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

80 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #80
  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #79
  3. Анонимен
    #78

    Кунева да изрази позицията си по приемането на Сърбия в ЕС а не да си трае като правителството. Да точно за Сърбия - оттам ще се разрешат и македонските проблеми. Добре че Хърватско влиза в ЕС и ще имаме съюзник по въпроса.

  4. Анонимен
    #77

    Най-после България изрази ясна позиция за БЮР-Македония и коминтерновската снаха Пръмова, взе че реагира. Учи ни на европейска дипломация. Затова румънците могат да варят по 50 кила ракия, а ние 30, защото Пръмова беше най-добрия преговарящ за ЕС. Въобще не я интересува незавидната съдба на хилядите смазани от режима в БЮРМ българи. С позицията си България вдъхна малко самочувствие на нашите сродници, дано да продължим в същата посока. Да живее България!!!

  5. Анонимен
    #76

    Употребена комунистическа персона. Безполезна и на хална.

  6. Анонимен
    #75

    кунева , толкова да не мога да я понасям , ами съм и сигурен ,че цял български народ не й вярва на лъжите

  7. Анонимен
    #74

    До 72.
    Точно така.Четах скоро за Пашич във википеда.Половин българин,но...сърбин го отглегал,женейки се за майка му-един аргумент да се обърне към таях.Дошъл в БГ да прави кариера и му потръгнало в бизнеса.Положил основи на Софийски дом-сегашната БНБ.Вероятно и в политиката би му потръгнало,но в Сърбия се сменя двора и предпочел там.После...
    Именно това ти говоря,че балканските народи не са достатъчно изкласили тогава в по-стари и още по-стари времена,за да се наложи една държава,в случая нашата.Изостаналост.
    А

  8. Анонимен
    #73

    BRAVO na N57, a Kyneva e predatelka!!!

  9. Анонимен
    #72

    До "67"
    Мимолетното царство на полубългарина цар Душан14в.,сръбския владетел,поставен на престола с помощтта на българи и гърци е траело някакви си 20-ина години-миг в историята на Балканите.Себичността и продажността на сърбите отслабва държавата,/историци споменават и за чума по тези земи/и създава условия за превземането ѝ от османлиите,които разширяват своята империя в Източна Европа,както знаем!Киевската Рус е създадена през 11в,а първият патриярх на всички руси,литовци и Киев е българинът

  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #71

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.