Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Премиерът призова КЗК да посочи монополите и картелите, комисията отказа

Правителството успокои, че токът няма да поскъпва, дори можело да поевтинее

128 коментара
БГНЕС

Възложената от президента и поведена от служебното правителство битка с монополите започна не особено обнадеждаващо. Служебният премиер Марин Райков отправи словесни призиви към Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) да каже кои са монополистите, в отговор на което комисията съобщи, че няма право да обявява това, ако няма злоупотреба с господстващо положение. От съобщението се подразбира, че такава злоупотреба няма.

"Бих желал КЗК да се самосезира и да даде отговори - кои са монполистите, какви картелни споразумения се взимат. Не мога да приема, че това не е направено досега”, заяви премиерът след първото заседание на служебния кабинет в сряда.

Марин Райков отбеляза, че като гражданин не може да е доволен, че отговор на тези въпроси няма.

Още при обявяването на назначеното от него служебно правителство, президентът Росен Плевнелиев заяви, че то трябва да започне да се справя с монополите и "тоталната липса на прозрачност" в енергетиката. "Служебното правителство ще изиска от КЗК да посочи монополите и секторите, в които има такива – енергетика, здравеопазване, транспорт, медии и други", заяви Росен Плевнелиев на 12 март, представяйки приоритетите на служебния кабинет.

КЗК отмина с мълчание този призив, но след като той бе повторен от служебния премиер, реагира със следното съобщение:

“Нито Законът за защита на конкуренцията (ЗЗК), нито правото на ЕС забраняват монополното или господстващото положение на предприятията. Аналогично на Европейската комисия, КЗК няма правомощия да прилага правилата на конкуренцията по отношение на самото пазарно положение на фирмите, без да е установена злоупотреба. Както ЕК, така и КЗК не е оправомощена да приема решения, с които да установява "кои са монополистите" или "кои са господстващите предприятия", извън случаите, в които се проучва евентуално извършено нарушение по ЗЗК или по Договора за функционирането на ЕС”.

Антимонополната комисия, чийто председател Петко Николов (избран през 2003 г.) я оглавява вече втори мандат, след като изборът му бе препотвърден от ГЕРБ, дава и следното разяснение: "От началото на 2012 г. до настоящия момент КЗК е постановила 28 решения в областта на антитръста (злоупотреби и забранени споразумения) и е наложила имуществени санкции за извършени нарушения в общ размер на 20 745 418 лв."

КЗК: Не можем да посочим монополистите и картелите

"Нито Законът за защита на конкуренцията (ЗЗК), нито правото на ЕС забраняват монополното или господстващото положение на предприятията", се казва в позицията на КЗК, публикувана на сайта ѝ пише в позицията на комисията , озаглавена "Относно: Отправените в публичното простарство призиви към КЗК".

Още

Преди това Марин Райков каза, че служебното правителство иска да види независими регулаторни органи и ще работи в тази посока. Бих искал да видя тези регулатори наистина независими, не само в тяхното назначаване, но и в методите им на работа, изтъкна той.

Предстои да видим как ще се реализира този приоритет, след като премиерът удари на камък в първия си задочен контакт с КЗК. Критики към дейността на регулаторните органи и призиви за подмяна на състава им отдавна отправя Синята коалиция. Проблемът придоби киризисни измерения през февруари, когато започнаха протестите из страната срещу монополите, провокирани от високите сметки за ток.

Търсят се възможности за допълнително поевтиняване на тока

Крайните потребители могат да бъдат абсолютно сигурни, че не се обсъжда опция за увеличаване на цените на тока, а дори се мисли за допълнително намаление, успокои Марин Райков след правителственото заседание. Той каза, че в момента се прави широк анализ за състоянието в енергетиката и според него е възможно да има минимално намаляване на цената на тока.

Под натиска на улицата такова вече бе направено от 5 март, с около 7%.

През почивните дни стана ясно, че ДКЕВР обмисля да намали още печалбите на ЕВН, ЧЕЗ и “Енерго про”, което да доведе до намаляване на цената на тока от 1 юли.

Работна група в икономическото министерство пък разглежда предложение за намаление на таксата за пренос, което да позволи на българския ток да бъде конкурентен, каза в сряда министърът на икономиката Асен Василев. Той обеща в четвъртък да стане ясно как по най-добрия начин може да се реагира на ситуацията в енергетиката. Василев обаче се застрахова, че крайното решение ще е на енергийния регулатор.

Очевидно е, че има проблеми в енергетиката и те идват и от неизпълнението на изискванията на ЕС за либерализация на пазара, каза служебният премиер. По думите му ще бъде направен задълбочен анализ на състоянието в бранша чрез независим международен одит. “Този одит не би бил благосклонен към монополистите, а ще е наистина независим и то без да води до допълнителни разходи за данъкоплатеца”, каза Райков.

“Проблемите в този сектор са натрупани от всички по веригата. Те са и до производителя, преносното предприятие, обществения доставчик, проблемите не са само при ЕРП-тата”, каза вицепремиерът, отговарящ за икономиката, Екатерина Захариева.

На пресконференцията не бяха дадени подробности за предстоящия международен одит на енергетиката, колко ще струва, кога ще е готов и какво ще последва от него.

“Търсят се вътрешни механизми в системата да се види как тя може да бъде балансирана и стабилизирана по възможно най-бързия начин”, каза Асен Василев. Според него трябва да се направи пълен преглед на всичко по енергийната система, не само на конкретни договори и на конкретни отрасли.“Трябва да се движим в посока Трети либерализационен пакет. Правим един обществен съвет, който в най-скоро време ще бъде обявен”, допълни Асен Василев.

Среща с ЕВН

Министърът на икономиката Асен Василев е имал разговори с ръководството на електроразпределителното дружество ЕВН относно заплахата за завеждане на съдебен иск, както и за риска Югоизточна България да остане без електричество от юни, заради огромните загуби на енергийния доставчик от изкупуването на зелената енергия по наложените от ДКЕВР цени.

Премиерът посочи, че се води активен диалог с ЕРП-тата, които разбират създалата се ситуация. “Безпрецедентен натиск върху инвеститори няма да има”, каза Марин Райков. Той обаче не коментира заплахата отправена от ЕВН.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

128 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #128

    До наивника/-чката/ №88 - ами марионетно е правителството, това е ГЕРБ-во правителство. Неслучайно Плевнелиев се мота толкова време - беше нужно на всеки от предишния кабинет да посочи свой доверен човек за заместник. И това всичкото - съгласувано с Борисов, за да "няма грешки". Затова смятам, че Плевнелиев си играе с огъня. Какво е отказал на Станишев сегашния премиер, №88? Това, което отказа и на другите - така, както Борисов отказваше на НЕ Гербаджиите...Колкото до написаното от Велизар Енчев

  2. Анонимен
    #127

    На тези от КЗК трябва да им го наврат дълбоко в г-за за да признаят че злоупотреби има. Търпим такива Ху йов ци да ни командват живота. Защо са протестите бе ка тили?

  3. Анонимен
    #126

    КЗК да си подадат оставките,след като не желаят да работят!Там трябва да работят хора,които не са зависими от монополите в БГ!

  4. Анонимен
    #125

    Едно време на Запад

    Правителство и съд принудили мощния телеком монопол AT&T да бъде демополизиран, а не "надграден",
    в няколко независими компании.

    Речено. Изпълнено.

    Практически безплатни телефонни разговори
    в рамките на територия с няколко града...

    116

    Ха,ха, ха ! тези от КЗК са страшно нагли! ОТ посочения размер на имуществени санкции 20 млн лева, само по делото Хюндай санкцията бе 16 млн лева. Значи, за всички останали нарушители санкциите са били са по- малко от 4 млн. лева.

    Това обаче

  5. Анонимен
    #124

    88

    ЗА ВСЕ ПО-СЛАВНО ОТЕЧЕСТВО

    Така казало некое ченге преди 3000 години.

    Така казало друго, или същото, от ссср.

    Така настоява СЕГА Велизар Енчев.

    ЗА ВСЕ ПО-СЛАВЕН зелен хайвер

    88

    Сега Велизар Енчев пуска, че бил сигурен на времето как Райков работел за Румно /разузнаването на армията/. Няма данни от съответната комисия, но щом Велизар Енчев го казва...

    По-интересно е защо бившите ченгета и бесепари считат особено позорен факта, че някой е бил техен колега. Или ако не е бил защо искат да

  6. Анонимен
    #123

    Става ясно защо при НДСВ са спрени 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ Козлудуй.Трябвало е да се направи място в микса на скъпия ток на американските централи, на централите на Ковачки и зелената енергия. Като се почне от Костов,през Симеон, Станишев, та чак до Бойко по веригата всички си траят за цената на тока от този микс.Това е положението. И всичко на гърба на този беден и оскотял народ.Веднага да се промени за кона за задължителното изкупуване на зелена енергия на фиксирани цени и да се въведе либерализация на пазара.Всеки да избира доставчик, а не задължителен микс със скъпия ток.Те това си е синьо-червената мъгла.

  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #122
  8. Анонимен
    #121

    118 - И азмисля така! Хора, освестете се навреме! Не виждате ли, че единствените реформи в икономиката ни бяха проведени от правителството на ИванКостов - смели реформи в цялата икономика, в т.ч в здравеопазването, в законодателството, възстановен беше пенсионния фонд, освобождаване на държавата от постоянно трупащите загуби фалирали соц. мастодонти, подем в създаването на малък и среден частен бизнес -и всичко това, без да се оставят хората да гладуват и да се палят от отчаяние! Помислете за бъдещето

  9. Анонимен
    #120

    Неграмотни люде, дори размерът на санкцията се определя по закон!!! Да не мислите, че КЗК могат да си сложат каквато и санкция да искат. Искането на новия премиере нелепо, отговорът на КЗК е съвсем резонен.

  10. Анонимен
    #119

    ГЕРБ въведоха забрана за търговците на горива, които не разполагат с акцизен склад за над 10 хил. тона на територията на България да внасят горива, и по този начин затвърдиха монопола на Лукойл, тъй-като само Лукойл в България разполага с такива складове. В края на парламентарната сесия, миналото лято Иван Иванов от Синята коалиция запита от парламентарната трибуна министър Дянков - На какво основание ГЕРБ въведоха тази забрана, след като в европейската директива се разрешава търговците на горива

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.