Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разпределението на съдебните дела може да се манипулира лесно и без следи

5 коментара
Христо Иванов

Разпределението на делата в над 95 процента от съдилищата в България може да се манипулира изключително лесно без да се оставят следи, показа проверката на Български институт за правни инициативи. Резултатите от нея бяха обявени в петък от ръководителя на правната програма на неправителствената организация Христо Иванов. Изводите потвърдиха дългогодишните съмнения, че има възможности срещу поемане на ангажимент конкретно дело да бъде разпределено на "правилния съдия".

 

Въпросната програма се нарича "Лоу чойс" и е разработена от Висшия съдебен съвет. Тя се използва в над 170 съдилища, което е около 95 процента от всички. Този софтуер може да бъде манипулиран по три различни начина, делото да бъде връчено на определен магистрат, а следи в нейния архив да не останат. От БИПИ обясниха, че са свалили програмата от сайта на Висшия съдебен съвет.

 

"Тя беше скрита на сайта, но не особено добре. Иронията е, че докато съдебната система се опитва да скрие как се разпределят делата, то тя не може да го направи особено добре. Сега ние ви показваме "отвертката", с която може да се човърка тази система", обясни Христо Иванов.

 

Системата позволява съвсем свободно да се променят двата основни компонента, чрез които софтуерът изчислява кое дело при кой съдия да отиде. Ако срещу името на един съдия, например, се напише 100%, това означава, че той може да бъде свободно натоварван с нови дела. Ако срещу името на друг се напише 0%, това означава, че той е прекомерно зает и няма капацитет да поеме ново дело. В такъв случай системата автоматично ще прати делото при този с нулата. Тези параметри обаче могат да се променят без никаква защита в обикновен текстови редактор "notepad". След като делото е разпределено, манипулаторът може да се върне и отново да промени параметрите за разпределянето на делата сякаш нищо не се е случило.

 

Системата с паролите за достъп до системата също няма защита. Някой може свободно да влезе с вече създадена парола, да промени паролата на шефа на съответния съд, да разпредели дело от негово име, а след това да възстанови старата му парола без да оставя следи.

 

Третият начин, по който системата може да бъде "наредена" правилно е като се манипулира нейният архив, който също няма защита. Единственото, което трябва да се направи е архивът да се отвори без да се използва интерфейса и да се изтрият правилните редове. Всички тези манипулации бяха показани нагледно пред медиите.

 

"Всеки може да ги извърши. Необходими са малко съобразителност и елементарни умения. Чува ли сме, че разработчикът на тази система, който работи във ВСС, се хвали, че я е създал за една нощ. Тя и изглежда така, сякаш е създадена за една нощ", коментира Христо Иванов.

 

Той обясни, че очаква ВСС възможно най-бързо да предприеме мерки по отстраняването на всички проблеми. "Очаквам обаче първоначално да отричат. Става дума за чудовищни интереси. От корупционна гледна точка Върховният административен съд е като пещерата на Али Баба", каза Иванов и припомни, че ВАС използва същата тази система.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    делата по рушене на ДНСК отиват винаги в едни и същи антисъдии,вързани са като свински черва в корупцията с мошениците като Константин Стойнов от Младост-4,корумпира ги тотално с контрабандно злато

  2. Анонимен
    #4

    Именно хората в системата са проблема, а не системата за случайното разпределение на делата. Не мога да си обясня защо само с нея се занимават? Каквато и система да измислят, докато има червеи, ще има и червиви ябълки.

  3. Анонимен
    #3

    Разпределението на делата "на случаен принцип" в София струва 200 ЕВРО !
    Не ги дадох, когато ми ги искаха, защото бяхме сигурни, че сме в правото си, и че при който съдебен състав да попаднем, той ще се произнесе в наша полза,... но уви! Попаднахме на съдия Анна Палазова и Даниела Стоянова от Апелативен съд... /и те, срещу още 10000 евро, както ни заяви подигравателно другата страна, написаха в решението си, това за което им бе платено ! Няма нито едно дело в София, което да е разпределено на случаен

  4. Анонимен
    #2

    Това означава, че 95% от издадените присъди са недействителни и подлежат на обжалване в Страсбург... Затваряйте държавата, последния да изгаси лампата...

  5. Анонимен
    #1

    Spravedlivost v BG, po Ganjovskiq metod. Slushaj i pylnej. Kolko zhalko, 4e za takiva zna4imi proekti, pari i kon...s ne se namira... ponezhe interesyt naistina e da NE raboti kakto trqbva.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.