Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русеф ще отвоюва загубени бизнес територии у нас

България обмисля внос на евтини биогорива от Бразилия, вместо да ги произвежда

0 коментара

"Имам твърдото намерение да отвоювам загубените земи, като върна динамиката и умножа възможностите за българските и бразилските бизнесмени", заяви президентът на Бразилия Дилма Русеф след срещата с българския си колега Георги Първанов в сряда в София. Това е първото посещение на държавен глава на петата по големина страна в света от възстановяването на дипломатическите връзки между България и Бразилия.

По думите на Русев сферите за бизнес-партньорства между двете страни са енергетиката – ядрена и възобновяемата, земеделието, преработката на петрол и самолетостроенето, където Бразилия има голям опит.

На състоял се по-късно през деня българо-бразилски бизнес форум, в който се включиха над 200 фирми, министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков посочи, че за България може да се окаже по-евтино да внася биогорива от Бразилия, вместо да ги произвежда на място дори и по по-ефективна бразилска технология.. Той даде за пример бразилският биоетанол, който бил в пъти по-евтин от произвеждания от царевица в САЩ или от рапица в Европа.

На форума стана ясно още, че е постигната сделка за закупуване на 12 бразилски самолета EMBRAER за български авиокомпании. Трайков посочи, че стремежът на българската страна е EMBRAER да създаде регионален логистичен център в страната ни, който да стане вторият такъв в Европа.

Според българския министър друга потенциална област за сътрудничество между България и Бразилия е хидроенергетиката, давайки за пример изграждането в латиноамериканската страна на ВЕЦ "Итайпу” с мощност 11 000 мегавата - "т.е. колкото шест АЕЦ "Белене”.

По-рано през деня Трайков и бразилските министри на външните работи Антонио Патриота и на развитието, индустрията и търговията Фернандо Пиментел подписаха в присъствието на Русеф и Георги Първанов ново икономическо споразумение между двете страни, което ще насърчава инвестициите и търговията.

Първата област за по-активно сътрудничество между двете страни е търговският обмен, посочи Русеф след церемонията.

Стокообменът между двете страни за първото полугодие на 2011 г. е едва 47 млн. долара, което е с една четвърт по-малко в сравнение със същия период на миналата година. Освен това е с тройно негативно салдо за София въпреки отбелязания ръст от 46 процента в износа на български стоки и спада от над 54 процента за бразилския внос, сочат данни на българското икономически ведомство. Бразилските инвестиции в България са символични - за последните пет години те са били само 580 хил. евро.

Според Русеф възраждането на търговските отношения между двете страни може да стане чрез сътрудничество в сферата на земеделието, биогоривата и възобновяемите енергийни източници, самолетостроенето, добива и преработката на петрол. Това са все области, в които Бразилия има голям опит, посочи бразилският президент. По думите ѝ нейната страна може да се възползва от високите постижения на България в областта на точните науки - математиката, физиката, медицината.

"Вярвам, че бразилският бизнес ще открие България като добро място за инвестиции, защо не и за съвместни производства в сферата на селското стопанство, преработвателната и химическата промишленост, фармацията", посочи Георги Първанов. Той очаква акцентът в бизнес отношенията между двете страни да е върху развитието на енергетиката - ядрената енергетика, възобновяемите енергийни източници.

Двамата президенти изразиха надежда, че ще има активен обмен на студенти между двете страни.

Новото икономическо споразумение отменя търговската спогодба от 1993 г. и трябва да насърчи сътрудничеството в маркетинга, консултантските и експертни услуги и инвестиционната дейност. Българо-бразилска междуправителствена комисия за бизнес сътрудничество пък ще стимулира контактите между фирми от двете страни в различните сектори на икономиката, екологията и образованието.

България може да бъде удобна база за трансфер на технологии и логистика за бразилските фирми към пазарите на Европа и балканските страни, каза по-късно през деня Трайчо Трайков при откриването на българо-бразилски бизнес форум, в който участват над 200 фирми.

Бразилия иска да започне един нов етап в търговските и икономически отношения с България и нейния народ, заяви от своя страна колегата му Фернандо Пиментел. Той подчерта стабилността на българската финансова система, както и привлекателната за инвестиции данъчна система.

Председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов коментира, че търговските отношения с Бразилия тръгват от изключително ниски нива. Една от основните причини за неразвитите икономически отношения между двете страни и това, че след промените България се е фокусирала върху европейската интеграция, коментира той пред БНР. Можем да посочим и липсата на информация, регулярността във връзките между неправителствените организации, допълни той.

От проведените ден по-рано в Брюксел срещи между Националната бразилска конфедерация на индустрията и Конфедерацията на европейския бизнес стана ясно, че представителите на бизнеса очакват от правителствата на страните членки на ЕС облекчения в данъчната и регулаторната среда и конкретни мерки за насърчаване на иновациите и инвестициите

Двете организации подписаха обща декларация, в която препоръчват да се подобри данъчното регулиране, за да се намали облагането на инвестициите в сферата на енергетиката, телекомуникациите, инфраструктурата, суровините.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.