Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

С над 1/3 нараснало производството на ток от ВЕИ в Югоизточна България

2 коментара
С над 1/3 нараснало производството на ток от ВЕИ в Югоизточна България

Производството на електроенергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) през юли 2012 г. на територията на Югоизточна България се е увеличило с 37 на сто, а разходите за закупуването ѝ – с 56 процента, като тенденцията е за продължаващ ръст. Това сочат данните на снабдителя на региона с електроенергия – "ЕВН България", оповестени в понеделник.

Информацията покрива периода от повишаването на цените на тока за бита с 13 на сто, обяснено с по-големия ръст на присъединените към енергийната мрежа повече източници на "зелен" ток, независимо че бе намалена самата цена, по която държавната електрическа компания и трите електроразпределителни дружества са длъжни да купуват произведената по екологичен начин електроенергия.

Данните на "ЕВН България" сочат, че произведената през миналия месец на обслужваната от тях територия електроенергия от ВЕИ е 84 103мегаватчаса на стойност 40.5 милиона лева. Общо инсталираните ВЕИ-мощности в Югоизточна България са 552 MВ.

Делът на енергията от фотоволтаични централи е 86.5% от производството и 95.2% от разходите за изкупуването ѝ. На енергията от малки водни централи се пада 10.3 % от производството и 3.5% от разходите, а остатъкът се дължи на енергията от вятър.

При сравнение с месец юни 2012 г. данните за юли 2012 г. сочат увеличаване на производството с 37%, а на разходите с – 56%, отчитат ЕВН.

Предвид запазване на благоприятните атмосферни условия за производството на електроенергия от ВЕИ през следващия месец компанията очаква запазване на тенденцията за увеличаване на производството и респективно на разходите за закупуване на "зелена енергия“.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #2

    Добра новина !НАМА ОПАСНОСТ ДА СТОИМ НА СВЕЩИ! Само дето цената на тока от нея,изкуствено е оскъпена от договори сключени от комунезите и инвеститорите ,по време на тяхното управление. Тя засега е по-скъпа и комунезите не могат да я изнасят през собствените си фирми за износ на елкетроенергия и всички се натискат да купуват от АЕЦ"Козлодуй" . В допълнение ръчкат идиотията за втора АЕЦ, ама пак да я плаща целия народ .

  2. Анонимен
    #1

    Изнесената информация изисква сериозни професионални анализи, но някои въпроси могат да се зададат веднага и отговорите им да предизвикат размишления дори за широката публика:
    1. Новите (по-ниски) цени на изкупуване действат за централи влезли в експлоатация след 01.07.2012. Т.е. цитираното производство 84 105 МВтч през юли 2012 се заплаща по старите (високи) цени, видно и от цитираната сума - 40,5 милиона лв.Как така тогава производството е увеличено с 37%, а разходите с 56% ? И означава ли, че

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.