Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Великобритания и светът се простиха с Маргарет Тачър

44 коментара

С грандиозна церемония в Лондон Великобритания и светът се простиха с Маргарет Тачър. По време на 11-годишното си управление от 1979 до 1990 г. първата и единствена жена премиер на Великобритания преобрази страната си и имаше основен принос за промените в света, довели до края на Студената война. Маргарет Тачър, спечелила си прозвището "Желязната лейди", почина на 8 април на 87-годишна възраст.

По обед българско време ковчегът на Тачър най-напред бе откаран от сградата на парламента Уестминстър до църквата "Сейнт Клемънт Дейнс" за молитви. Оттам, обвит в британското знаме, покрит с бели рози премине по улиците в центъра на Лондон върху оръдеен лафет от Първата световна война, теглен от шест черни коня, до катедралата "Сейнт Пол".

Началото на траурната процесия бе възвестено от фанфарите на Кралските военноморски сили. По време на шествието прозвучаха погребални маршове от Шопен, Бетовен и Менделсон. Всяка минута от процесията по лондонските улици беше съпровождана с топовни изстрели от крепостта Тауър.

Над 700 военни от сухопътните войски, флота и авиацията образуваха шпалир по пътя на ковчега с тленните останки на Тачър до катедралата. За сигурността на присъстващите се грижеха около 4000 полицаи.

Приживе жената, която Съветският съюз нарече "Желязната лейди", предизвикваше разделение в британското общество със своите подкрепящи свободния пазар политики, които понякога водеха до болезнени промени. След смъртта си тя продължава да оказва същото влияние, посочва Ройтерс.

Хиляди нейни почитатели се наредиха по улиците на Лондон, за да видят как ковчегът ѝ преминава от Уесминстър към "Сейнт Пол". Повечето хора ръкопляскаха в знак на почит, но двайсетина нейни противници обърнаха гръб на траурното шествие.

Мъж държеше плакат с надпис "У-у-у!", а някои викаха "Боклук", докато поддръжници хвърляха цветя по пътя на процесията и отправяха одобрителни възгласи по адрес на най-дълго управлявалия министър-председател на Великобритания през 20 век, отбелязва агенцията.

За траурната церемония в лондонската катедрала "Сейнт Пол" ковчегът с тялото на Тачър беше внесен на раменете на осмина военни. В церемонията по погребението участваха британската кралица Елизабет Втора и нейният съпруг принц Филип, всички членове на правителството на Дейвид Камерън, 30 министри от кабинетите на Тачър в периода между 1979 и 1990 година, както и 2 300 представители на 170 страни от цял свят заедно, сред които 11 премиери и бившите държавни секретари на САЩ Хенри Кисинджър и Джордж Шулц. България бе представена от президента Росен Плевнелиев и бившия държавен глава Петър Стоянов.

Церемонията беше традиционна, много британска и изпълнена с достойнство. Докато опечалените влизаха в катедралата, звучеше музика от британски композитори като Едуард Елгар и Ралф Вон Уилямс, а по време на службата бяха изпълнени избрани от самата Тачър химни и религиозни текстове, предава Асошиейтед прес

Деветнадесетгодишната внучка на покойната - Аманда Тачър - прочете откъс от "Ефесяни".

Епископът на Лондон Ричард Чартър говори за силните чувства, които бившият премиер продължава да буди 23 години след като напусна поста.

"Тя беше първата жена министър-председател и заемаше този пост по-дълго от когото и да било друг през последните 150 години. В своя живот тя постигна някои изключителни неща", заяви премиерът Дейвид Камерън.

Церемонията, макар и да бе една степен под т.нар. държавно погребение, с което беше изпратен други велик британски премиер на XX в. - Уинстън Чърчил, бе грандиозна, отбелязва Франс прес.

Според лорд Тимъти Бел, говорител на Тачър, тя е смятала, че да се организира държавно погребение за нея е неуместно и волята ѝ е била зачетена.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

44 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Антон
    #44

    42, Анононимчо, ако на село му казвате "Голем 'леб", тук му казваме "Голям хляб". Когато хлябът е повече от един, при вас е "Голями 'лябове", а при нас "Големи хлябове". Просто е, ама кой да ти учи до 7-ми клас....

  2. Анонимен
    #43

    A Цецерон и Боко ше ги карат с цецомобила до циганския отдел на Централния затвор!

  3. Анонимен
    #42

    Ха ха 41 Знаем, че си Голем! Ама, я отвори енциклопедията да прочетеш, какво е Голем, пък тогава раздавай акъли - ха ха ха!

  4. Антон
    #41

    Ей това е прогрес - от писане в "нужникъ", вече пишем в Мрежата. Големите Държави не са географско понятие. Големите Държави са Големи, защото в тях живеят Големи Хора. А само Големите Хора пишат История. Ако не бяха Големите Карол Войтила, Маргарет Тачър, Роналд Рейгън, Хелмут Кол....още щяхте да мъкнете картонени петолъчки по площадите. Но това не е разговор за малки хора....

  5. Анонимен
    #40

    Днес е хубав ден за истинската демокрация и хуманизма! Все ушите ми чуват салютите от флагмана "Бисмарк"! PS. Британската демокрация е мъртва - да живее демокрацията!

  6. Анонимен
    #39

    Нека се обърнем към титаните на мисълта и рицарите на съвременното християнство, доктори от Хайделберг:

    Днешната английска система за управление е всъщност прикрита зад маската демокрация - плутокрация. В Англия се опитват да дадат вид като че ли народът управлява, а всъщност управлява капиталът в най-широкия смисъл на тази дума: едрите земевладелци, собствениците на богати мини, банкерите и евреите. В техни ръце е Англия и цялата Британска империя. Пред народа, като с вълшебна шапка, те си служат

  7. Анонимен
    #38

    Поклон пред паметта на жената която има мъжеството да спаси страната си от пълзящата болшевизация и съумя да победи империята на злото.

  8. Анонимен
    #37

    Чак пък толкова - направо се разплескват от лигавене тия журналя: светът се бил простил ... айде, бе ...

  9. Анонимен
    #36

    Напълно съм съгласна с 27...струва ми се че всики в тази държава са се побъркали или такива са си били,но сега се открива.Как искате да имате държава като не сте в ред и само вие знаете всичко? Държавата загива,защото не само глупаци и крадци ни управляват,но и народа си е такъв и добре че има западни държави та по умните има къде да отидат и започнат по сносен живот,а голямите философи да си стоят и да продължават да пишат идиотщини та повече да бъдат мразени....

  10. Анонимен
    #35

    24, не плачете на чужди гробища-тя заслужава и парите не са откраднати или скрити както при нас и англичаните могат да си го позволят за човек,който е дал 11год. от живота си да служи на държавата си без да е забогатяла на гърба на данъкоплащачите . Затворете си един път завинаги голямите уста,че ставате отвратително банални с глупостите си...то бива,ама толкова оправяне на света преди да сте оправили себе си.... малко уважение към другите и особено към умрелите! Тачър влезе в историята ами вие?.....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.