Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Филчев внесе смут с предложение за амнистия на незаконно придобития капитал

93 коментара
Филчев внесе смут с предложение за амнистия на незаконно придобития капитал

Главният прокурор Никола Филчев смути политическия елит в понеделник като изненадващо предложи да се амнистира незаконно придобитият през прехода капитал. Министри от правителството на НДСВ и опозиционни лидери категорично отхвърлиха тази идея, която се лансира неколкократно през годините от различни икономисти и политици. Срещу нея се обяви и американският посланик Джеймс Пардю.

Прокуратурата разполага със значителна информация за незаконен износ на милиони долари в чужбина и за множество сделки, извършени в чужбина, за да се избегнат данъци. Тази информация обаче невинаги е годна да се доведе разследването до край, посочи Филчев в понеделник по време на конференцията "Предизвикателства пред прокуратурата в контекста на съдебната реформа и членството на България в ЕС", на която присъстваха правосъдният министър Антон Станков, британският посланика у нас Джереми Хил, магистрати и представители на неправителствени организации.

“Всяко решение в областта на обсъжданите процеси винаги представлява баланс между различни ценности и изисквания. От една страна е изискването да бъдат наказани всички онези, които забогатяха чрез престъпна приватизация. От друга страна е изискването да се даде една стабилност в обществото, да се признае, че пазарната икономика няма алтернатива, че създаването на пазарна икономика е необратим процес, че пазарната икономика е основа на политическия плурализъм и демокрацията и да се даде знак, да се премахне това огнище на напрежение”, посочи главният прокурор.

Пардю : И без това действа амнистия, защото няма осъден подземен бос

Според посланика на САЩ в София Джеймс Пардю, амнистирането на незаконните капитали не би било положителен сигнал от България към международната общност. Това становище той изрази по време на посещението си в град Болярово, след като бе помолен да коментира идеята на главния прокурор. Посланикът е там като гост на провеждащото се българо-американско медицинско учение.

“Такава амнистия би била посрещната добре от престъпниците, но не и от хората, чиито пари са откраднати”, каза Пардю.

“Де факто има амнистия, която действа. Откакто съм в България през последните три години няма член на организираната престъпност, който да е получил наказание, каза посланикът, който не пести острите си критики към дейността на прокуратурата и на главния прокурор. Джеймс Пардю и допълни, че България заслужава по-добро положение от съществуващото сега.

НДСВ обсъждало амнистията преди две години, но я отхвърлило

Министър Антон Станков заяви, че идеята за амнистия на капитали е била обсъждана от правителството на НДСВ на закрито заседание преди две години, но тогава се е преценило, че държавните институции не са готови за това. По думите на министъра към момента икономическата обстановка в България и престъпността са по-различни отпреди 10 години и за да се пристъпи към такава крачка, е необходим анализ.

Не е необходима амнистия на капиталите, особено в контекста на предстоящото влизане на България в Европейския съюз, коментира категорично финансовият министър Милен Велчев.

Вицепремиерът Пламен Панайотов каза, че НДСВ е изразило отношението си към подобни предложения чрез приемането на закона за конфискация на незаконно придобитото имущество.

“Ще се запознаем с днешните идеи, които не се лансират за първи път”, добави той, като напомни изказване на юриста  и кандидат-депутат от БСП Младен Червеняков преди време за “приобщаване на сивия бизнес към легалната икономика”. По думите му за разлика от БСП, НДСВ нямало намерение едва ли не да се договаря с престъпния свят.

Костов: Безсилие на институциите да налагат законите

Потърсен за коментар, лидерът на ДСБ Иван Костов заяви, че ДСБ е против такава идея, защото тя е признак за слабост на държавните институции, които не могат да наложат върховенството на закона за всички.

“Ще се окаже така, че тези, които не са извършвали престъпление и са си плащали данъците, са били по-глупавите от другите, които са присвоили и са изнесли зад граница капитал и които няма да плащат данъци, защото са били достатъчно ловки, за да заобиколят закона”, обясни той.

Костов заяви още, че ако ДСБ участва под някаква форма в управлението, ще отстоява позицията, че не бива да има амнистия, именно заради хората, които редовно са си плащали данъците, участвали са в честна приватизация и са си поели всички тежести при изпълнението на приватизационните договори.

Според бившия премиер идеята на Филчев се лансира точно в този момент като безсилие на институциите да наложат върховенството на закона.

“Това означава да сложим двойка на белия капитал и да му кажем: “Съжалявай, че не си бил черен или сив”, коментира и Петър Димитров от Коалиция за България. Той допълни, че левицата няма официална позиция по въпроса, но едва ли има власт, която би се решила със задна дата да промени законите в страната, а ако има някой, който да обещава незаконност в бъдеще, това не е Коалиция за България.

И председателката на БЗНС-НС и съпредседател на БНС Анастасия Мозер реагира остро срещу идеята на главния прокурор. “Не може хора, които са ограбили българския народ, сега да искат да се връщат и да им се опростят мръсните пари”, каза тя във Варна, където е на предизборна обиколка.

“Има закон в ЕС, който визира точно мръсните пари. В Съвета на Европа не се гледа добре на подобни средства, а ние да ги легализираме, е поредното престъпление”, допълни Мозер. “Точно главният прокурор, който трябва да ни защитава от такива неща, да е в полза на подобно действие, е поредното обвинение срещу това, че нашата съдебна власт и прокуратурата не си вършат работата така, както трябва, заяви още Анастасия Мозер, която посочи, че подобни изказвания сочат още повече необходимостта от провеждането на съдебната реформа.

Анализаторите: Амнистията не дава стабилност на честния бизнес

 

На конференцията политологът Огнян Минчев от асоциация "Прозрачност без граници" също не подкрепи изцяло идеята на главния прокурор. Той каза, че ако се извърши амнистия, това трябва да стане с ясните гаранции за българското общество, че в бъдеще няма да се наложи нова амнистия.

Минчев подчерта изрично, че за предлаганата амнистия е нужно такова развитие на институциите, което да дава възможност на всички граждани да работят в легална среда.

Меко казано е странен аргументът пазарните принципи да се утвърждават чрез подобна мярка, която по съществото си противоречи на стабилността на законовата среда и на равното третиране пред закона, коментира анализаторът от “Индъстри уоч” Лъчезар Богданов пред Mediapool. По думите му, подобни мерки се предприемат в моменти и в страни, където има тотален разпад на законността и на ежедневните нормални отношения между власт, граждани и бизнес.

Богданов окачестви като странно и очакването на главния прокурор, че подобна мярка ще даде бъдеща стабилност. Стабилността е следствие на вярата на всички граждани или поне на повечето от тях, че законите се спазват такива, каквито са и всеки им се подчинява. Една амнистия всъщност ще даде очакването, че е достатъчно да се натрупа интерес от дадена регулативна промяна и тогава е достатъчен сериозен лобистки натиск, за да се промени законодателството.

При всички случаи амнистията не дава стабилност на тези, които правят бизнес според правилата, смята икономическият анализатор. Той посочи, че и без амнистия намаляването на данъчната тежест в България е довело доста инвеститори в страната.

Според него, с лансирането на тази теза главният прокурор се опитва да защити мястото на прокуратурата като институция, показвайки, че подобни мерки или подобни решения трябва да се взимат с нейно участие. “Тоест, той по някакъв начин защитава собствената си територия, фигуративно казано, на власт и влияние в обществените процеси в страната, в писането и прилагането на закони. Това е сигнал, че прокуратурата се интересува кой как прави бизнес в България и от законите, според които потенциалните инвеститори биха правили бизнес в България”, добави Лъчезар Богданов.

Евророма поиска закон да защити златото на богатите роми

Единствено политическо движение Евророма подкрепи предложението на главния прокурор за амнистията на незаконните капитали със светкавична декларация.

Движението обаче се застрахова, че иска узаконяване на “наследственото от векове злато на богатите роми”.

"Във връзка с актуалността на темата, ние предлагаме  и пакет от законодателни мерки, чрез които  да бъдат мотивирани  богатите роми да извадят и покажат открито наследственото от векове злато", се посочва в декларацията на хората на Цветелин Кънчев.

От Евророма”  увериха, че негови експерти-юристи вече разработват идеята чрез законодателни инициативи заможните роми да платят данък върху стойността на притежаваното от тях злато.

Една от тези инициативи предвижда да  бъде дадена възможност на собствениците на злато да го депозират в банки, а срещу неговата стойност да получават кредити, които реално да инвестират в икономиката на държавата.

Идеята за провеждане на амнистия на капиталите бе предлагана многократно по време на управлението на Симеон Саксобургготски от икономисти и финансисти. Сред нейните привърженици са съветникът на премиера в началото на мандата му Владимир Квинт – професор по макроикономика в САЩ, автор и вдъхновител на първите политически изяви на Симеон Сакскобургготски през 2001 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

93 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. N:14
    #98

    N:14

  2. Zlatarski
    #97

    U-uuu-u,iskat da iztarguvat i zlatoto na romite/koeto ne e ot vekove,razbira se i proizhodat mu e po-tamen ot samite tiah/.Ne im viarvaite,bratia zigani,to si leji hubavo v zemiata!

  3. Банкер
    #96

    От кога чакаме амнистията да стане официална! Сега има пълна амнистия на крадци, бандити, убийци, ченгета, банкери, капитали и т.н., но не е узаконена.Давай, Филчев, малко ти остана!

  4. Боян,
    #95

    Също смятам, че една такава амнистия е несправедлива и би подействала по-скоро демобилизиращо на честните данъкоплатци. И все пак да погледнем за момент на проблема и през призмата на "пазарната икономика", може пък да видим нещо дето досега ни е убягвало. Та от една страна, Свирчев, имаш пълно право, поне що се отнася до "крупните" ни политици, бизнесмени, банкери: "За какъв морал може да става дума? В България? :) Веселба голяма." От друга страна, обаче, ако сме обективни няма как да не признаем,

  5. Вели
    #94

    си много прав! Костов не е икона! Костов допусна множество грешки в управлението си! А когато се усети какво става, мутрите и евреите се нахвърлиха върху него и разчениха буквално и преносно! Така СДС / в частност ОДС / загубиха изборите през 2001 год. Най много за тази загуба има вина С2 . В последствие и видяхме цената му - класация във Форбс! Само че никой от еврейските вестници не го хули, нито евреина Миша Черния обявява че му е харизал 200 000 $. А награбеното от С2 е 400 милиона!!!Ето затова Костов ще го хулят до последно... Пак има късмет - Стамболов го съсякоха СЪЩИТЕ !!!!

  6. наивник
    #93

    Не бъди по-наивен от мен. Костов можеше и трябваше да прокара лустрационни закони ОЩЕ ПЪРВИЯ месец след изборите. Никой нямаше да го спре. Впрочем, когато потъне кораба капитана винаги е виновен а капитан да държавната администрация си беше Костов. Един пример как можеше да се направи всичко: Закон може да бъде спрян само от Конституционния съд няколко дена след публикуването му в Държавен вестник. Иска се някой да го сезира, КС да се събере и да уважи сезирането, да поиска мнението на Министерския

  7. ПЕТЪР КОЛЕВ
    #92

    Уважаеми читатели, уважаеми дами и господа журналисти от МЕДИЯПУЛ и тези от всички медии!Обръщам се към Вас, а чрез Вас и към всички БЪЛГАРИ, защото след вчерашното изказване на главния Прокурор за амнистия на мръсния капитал и крадците ограбили БЪЛГАРИЯ, битката за нея е вече неоспорим факт.На КРЕДИТНИТЕ МИЛИОНЕРИ не им издържаха нервите! Ясно е, че такъв род съждения е меко казано несериозно да излизат от устата на обвинител №1. Функцията му е да обвинява, а не да оправдава КРАДЦИТЕ! Престъпниците

  8. Nik
    #91

    Верно е, че е така. Как иначе да бъде!? Глупавото и простото не може да се промени. И то взело да критикува Иван Костов. Видяла жабата, че подковават бивола и тя си вдигнала крака. Горката жаба.

  9. face off
    #90

    Невероятно - с едно изречение Филчев изпра 12-13 милиарда долара, което не се оказа по силите дори на ченгетата и комунистите. Какво ли ни чака оттук нататък.

  10. Putilovec
    #89

    i na prijatelchetata zagrabenite nevuzvrushtaemi krediti...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.