Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фондът за поевтиняване на тока е на ръба на държавната помощ

Кабинетът обаче може да използва парите от СО2-квотите за повече енергийни помощи без проблеми

7 коментара
Фондът за поевтиняване на тока е на ръба на държавната помощ

Намерението на правителството да създаде с парите от продадените държавни парникови квоти фонд, който да покрива част от разходите на НЕК за изкупуване на електроенергия от възобновяеми източници (ВЕИ), е на ръба на държавната помощ. Освен това няма да стане нито толкова лесно, нито толкова бързо, колкото им се иска на управляващите, за да се свалят цените на тока с 5 на сто от средата на юли.

Това коментираха пред Mediapool експерти от Министерството на околната среда и водите (МОСВ), което продава спестени държавни въглеродни емисии в ежеседмични търгове на администрираната от Европейския съюз платформа за изпълнение на ангажиментите на еврочленките по Протокола от Киото.

От тези продажби България е изкарала 44 млн. евро за периода октомври 2012 г. - юни 2013 г. Средствата са в сметка в БНБ и използването им трябва да бъде регламентирано или с приемането на оставения в завещание от управлението на ГЕРБ проектозакон за ограничаване на последиците от изменението на климата, или с друга законова регламентация. Такава е предвидена в поправките на Закона за енергията от възобновяеми източници, приетите в петък на първо четене.

Има обаче съществени подробности около реализацията на идеята с ВЕИ-фонда.

Най-важната от тях е, че в момента европейските правила за използване на парите от парникови продажби в европейската търговия допускат 29 процента от тях да отиват в бюджета. Останалите обаче задължително се използват за осъществяване на проекти за намаляване на въглеродните емисии чрез въвеждане на слънчеви, вятърни и на биомаса електроцентрали, от които очевидно България не се нуждае, или за саниране на общински или държавни сгради за повишаване на тяхната енергийна ефективност. Третият вариант е сумата да се предостави за енергийни помощи за социално слаби.

Опасност от евросанкции

Въобще обаче не е предвиден вариант с парите от парникова търговия да се покрива част от т.нар. зелена добавка в цената на тока заради изкупуваните задължително количества от възобновяемите централи. Това, при сегашните условия, би било непозволена от Европейската комисия държавна помощ за търговски предприятия, за което страната ни може да бъде санкционирана, смятат от ековедомството. За това, че България в момента не може да използва парниковите приходи за натискане на цените, предупреди и Константин Стаменов, председател на управата на Федерацията на индустриалните енергийни консуматори, при общественото обсъждане на енергийните закони в петък.

За да няма проблеми с Брюксел, България трябва да поиска разрешение да използва СО2-парите за компенсиране на ВЕИ-централите, за да може те да продават тока си по скъпите тарифи, които обаче да излизат евтино за домакинствата. Получената разлика ще се погасява от НЕК с парите от специалния фонд, както предвижда новият модел за ценообразуване.

Позволението от Брюксел надали ще дойде толкова скоро. Вариантът е правителството и Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) да рискуват и да решат да свалят цената на тока с намерение да чакат зелена светлина от Брюксел. А дотогава затъналата в дългове НЕК, която и без това дължи 370 млн. лв. за изкупена, но неплатена възобновяема енергия, да продължи да бави плащанията, докато получи финансовата инжекция.  

Финансовата инжекция за НЕК със спорен ефект и за самата фирма

Новият модел предвижда НЕК да повиши приходите си, за да може да се разплати за зеления ток, но финансовата дупка най-вероятно ще продължи да се разширява в очакване на парите от парниковите квоти.

Според представители на МОСВ по-разумно е държавата да използва наличните 44 млн. евро за енергийни помощи за социално слабите, което е разрешено от Брюксел, вместо да изкривява енергийния пазар, потискайки цените на тока за всички потребители, независимо от финансовите им възможности. Така планираното за есента разширение на обхвата на енергийните помощи от сегашните 210 хил. души на 270 хиляди може да е за повече хора, защото на практика от сумите се нуждае почти всеки трети пенсионер, а ще е възможно месечната помощ от 65 лв. през отоплителния сезон също да нарасне.

Друг е моментът,  че сегашният начин за енергийно подпомагане е съвършено неадектватен, тъй като се отнася само за отопление и е обвързан с получаването на социални помощи по принцип. Така са изключени пенсионерите, много от които карат с по 160-170 лв. месечно. Реално енергийното подпомагане би трябвало да е под формата на ежемесечни ваучери за покриване на част от енергийните нужди на социално слабите при съответни лимити на потребление и гъвкав механизъм за прилагане според вида ползвана енергия.

От друга страна, планираното от правителството поевтиняване на тока с 5 процента ще облекчи сметките с не повече от 2 лв. месечно.  

Априлско раздаване на безплатни квоти

По време на обществения енергиен съвет в петък се чуха и предложения от спестените парникови квоти да се раздадат безплатни права за замърсяване на въздуха на въглищните централи и на топлофикациите, за да може да спестят разходи за закупуване на емисии и да задържат цените си.

Подобна операция вече е била направена през април със съгласието на Европейската комисия, казаха за Mediapool от МОСВ. Тогава от наличен излишък от парниковите квоти са били раздадени емисии на предприятия, които са разширили производството си или са изградили нови мощности. Сред получилите безплатни СО2-квоти са били и Мини "Бобовдол”, ТЕЦ "Брикел” и ТЕЦ "Сливен” на бизнесмена Христо Ковачки, сочат данните на екоминистерството. Взелите безплатно въглеродни емисии са били определени от междуведомствена група с участието и на представители на Българската стопанска камара, Минната камара, КРИБ и други браншови организации.

В този резерв е имало още 130 хил. квоти, които след 30 април е трябвало да се нулират, но с разрешението на ЕК са прехвърлени за търговия на европейската платформа. При положение, че само за първите шест месеца там са изкарани над 22 млн. евро, въпреки силно спадналото търсене и съответно цени на парниковите квоти заради стагнираните пазари в Европа, страната ни може да разчита на още почти толкова до края на годината.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    хем ни идоиха,хем фалират,-големи кражби ненаказани и далавери по върховете,всички за затвора

  2. Анонимен
    #6

    Интересно, че задължителното изкупуване на желаната от продавача цена за зелената енергия НЕ Е ДЪРЖАВНА ПОМОЩ???

  3. Анонимен
    #5

    Законодателството на ЕС не позволява предоставяне на непазарно предимство на предприятие - това се третира като държавна помощ, която е забранена по чл.107 от ДФЕС. Понеже управляващите не познават режима на контрол върху държавните помощи ще направят поредната глопуст и ще предоставят парите на НЕК. Лошото е, че след като НЕК като бенефициент бъде задължена да върне държавната помощ и не може да направи това, ще плащаме всички ние българските данъкоплатци!

  4. Анонимен
    #4

    2 е прав. Освен това, социалните размирици попадат по дефиниция в графата "форсмажорни обстоятелства" и са достатъчно основание на българската държава да прекрати договорите на американските марици и ВЕИ-тата (вятърни, слънчеви и т.н.) които са основната причина за непосилните ни сметки за ток.

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3
  6. Анонимен
    #2

    Ситуацията с цената на тока е трагична и ако не се отрежат Мариците на Костов, Ковачки, водните, слънчеви и вятърни мошеници е изключено да се запази цената на тока. Независимо от дългосрочните им заробващи и ограбващи ни договори с тези бандити фосмажорни обстоятелства налагат те да бъдат прекратени за да не фалира и държавата и хората.

  7. Анонимен
    #1

    Лято е, ще минем без ток. Стига ни плашихте, болшевишки твари. И без вас ще минем - удари ДВАНАДЕСЕТИЯТ ЧАС!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.