Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цените за достъп на ВЕИ до мрежата може да поскъпнат след шест месеца

9 коментара
Цените за достъп на ВЕИ до мрежата може да поскъпнат след шест месеца

Временните цени, които централи на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) трябва да плащат за достъп на електропреносната и електроразпределителната мрежа, ще станат постоянни най-рано след шест месеца и може да се окажат по-високи от тарифите, определени в средата на септември от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Това стана ясно от думите на председателя на регулатора Ангел Семерджиев във вторник, цитиран от БТА.

Изявлението му идва в момент на поредица от протести на производители на зелена енергия срещу цените за достъп до мрежите на "Електроенергийния системен оператор" (ЕСО) и на ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-Про". Според ВЕИ-инвеститорите те са определени произволно с мотива, че разходите на четиримата оператори на мрежата за поддръжката ѝ нарастват заради непостоянното производство на енергия от слънце, вятър, вода и биомаса, но без да знаят какви точно са тези разходи. Така се отнемат от 10 до 40 на сто от приходите във ВЕИ-сектора, твърдят заетите в него.

Сега Семерджиев обясни, че бъдещите постоянни цени ще бъдат изчислени на база на събрани в продължение на половин година данни за разходите, които те предизвикват за балансиране на електроенергийната система. Той призна, че за да са най-прецизни данните, те трябва да са за едногодишен период от време, но ДКЕВР щяла да се опита да събере информация и да направи необходимите разчети в шестмесечен срок.

В следващите дни предстои електроразпределителните дружества да въведат в общите си условия цените за достъп, дължими от производителите на енергия от ВЕИ, и тези такси ще започнат да се събират, като те са дължими от 18 септември, уточни Семерджиев.

По повод заканите на протестиращите срещу новите ВЕИ-такси да не ги плащат, регулаторният шеф коментира, че това е незаконно. При това положение ЕСО и електроразпределителните дружества ще имат основание да не изкупуват тяхната енергия.

Дори и да бъдат спрени всички ВЕИ-централи, това няма да се усети от системата, заяви Семерджиев. Той обясни, че държавата стимулира производството на зелена енергия заради изискванията на Евросъюза, а не защото енергийната система има нужда от това.

Считаме, че нашето решение за налагане на цени за достъп, е абсолютно законосъобразно и целесъобразно, заяви Ангел Семерджиев. Той добави, че преференциалните цени и начинът, по който се подпомагат производителите на зелена енергия, се решават с вътрешно законодателство и този механизъм няма как да работи против интересите на обществото. Ето защо според Семерджиев не може да има санкция от ЕК, за каквато твърдят производителите на екоенергия.

Не може да се развива нещо повече, отколкото е необходимо, добави председателят на регулатора и посочи, че бумът на фотоволтаични централи, който се получил през май и юни тази година, изкривява и натоварва енергийната система.

Вместо да се купува енергията от нашите евтини източници - те се спират, за да се приеме енергията от фотоволтаичните централи. Може да се окаже, че разходите за балансирането ѝ ще са много по-високи от определените такси за достъп, посочи още Семерджиев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #9

    $8 - съветски негодяй

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #8
  3. Анонимен
    #7

    Много горещо е това лято,незапомнени жеги,като продължителност,като интензитет на слънцегреенето. Много необясними пожари!Има някаква причина за това!Първата е безконтролното изсичане на нашите гори,но има и втора, безконтролните инсталации на фотоволтаици в страната.Шайка привилигировани,жадни за бързи и огромни печалби „бузнесмени“,покриха огромни територии от страната със слънчопанелки, лежейки доволно под тях на сянка.Цените,по които продават и които са гарантирани от държавата са космически.За

  4. Анонимен
    #6

    В България има подбиране на закони от белите страни в Европа. Каквото им е нужно да си съберат тяхното го гласуват, когато обаче трябва да се защити интереса на хората или инвеститорите, духат супата.

  5. Анонимен
    #5

    За ко ни е нещо различно от ВЕИ - заради цените от същите - въпреки последните сваляния пак са няколко пъти над цената в моята фактура. "че мощностите за ток в БГ са станали твърде много, дори "натоварвали" мрежата" - в какъв смисъл "натоварват". Тези "изкривяват" - защото фотоволтаици са много инсталирани, а производство ... лятото около 30% от инсталираното при добро желания, зимата - под 15%. ВЕИтата в такива количества има поради една причина - изисква не ЕС, чиято цел е да се налеят с пари някои фирми.

  6. Анонимен
    #4

    Тарифите да се атакужат в съда то е ясно. Как тогава да имаме нужда от Белене.Няма енергийна стратегия, която да определя справедливо нуждите и цените.Ако има Белене няма да има Марица-изток, при този излишък на ток.Пълна каша в енергетиката.

  7. Анонимен
    #3

    Щом системата няма нужда от енергията от ВЕИ-тата тогава защо ни е Белене? Прав ли е Семерджиев да твърди подобно нещо?

  8. Анонимен
    #2

    Явно мегдан за увеличаване на цените и след като тези на газта паднат, има. Освен друго, прави впечатление, че мощностите за ток в БГ са станали твърде много, дори "натоварвали" мрежата, каквото и да означава това. Но щом едно такова натоварване за мрежата е толкова тежко, какво да мислим ако един ден има Белене ? Логично е да се предположи, че нашата мрежа и Белене са две абсолютно incompatible неща. Или ? Sin

  9. Анонимен
    #1

    Правилно! Най-сетне трябва да се сложи край на зелените пиявици, заради които плащаме скъп ток.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.