Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ген. Никола Колев може да получи посланически мандат

Двамата зам.- външни министри заминават зад граница

89 коментара

Шефът на кабинета на досегашния президент Георги Първанов и бивш началник на Генералния щаб на армията Никола Колев вероятно ще получи посланическо назначение от новия държавен глава Росен Плевнелиев. Това научи Mediapool от информирани източници. Министерството на външните работи отказва да коментира каквито и да е нови посланически назначения, докато не приключи процедурата по тяхното съгласуване.

Въпросът обаче е на дневен ред, тъй като предстои новият президент да подпише указите за отзоваване на редица посланици, включително и тези с агентурно минало, след което да издаде укази за техните приемници. Макар че Росен Плевнелиев бе обещал отзоваването на посланиците от ДС да бъде първата му работа след встъпване в длъжност, това все още не е станало.

Очаква се да бъдат назначени над 60 посланици, което обаче няма да стане наведнъж.

Първата група ще бъде обсъдена по време на срещата на президента Росен Плевнелиев с премиера Бойко Борисов сряда и по-късно по време на правителственото заседание. Според източници на Mediapool към момента имало три списъка – един на външния министър Николай Младенов, втори – на ГЕРБ и трети – на президента Росен Плевнелиев.

Смята се, че две от сигурните нови назначения са на зам.-външните министри Константин Димитров и Димитър Цанчев.

Константин Димитров ще замени Любомир Кючуков в Лондон, а Цанчев ще заеме мястото на Бойко Коцев като посланик в ЕС. Името на бившия зам.-външен министър Любомир Кючуков в правителството на Станишев бе обявено от Комисията по досиетата.

Част от новите посланици ще бъдат сегашните временно изпълняващи - Елена Шекерлетова във Виена, Катя Делева в Претория, Димитър Михайлов в Дамаск, Маргарита Ганева в Братислава (Словакия) и Румен Пирончев в Исламабад.

За Прага се спряга Бисерка Бенишева, шеф на дирекция " Европейски съюз" във Външно министерство, а за Бразилия – Максим Гайтанджиев.

Интересно е как ще се развие казусът с директора на Националната разузнавателна служба ген. Кирчо Киров (офицер от Първо главно управление на ДС), след като премиерът Бойко Борисов обяви, че ще го предложат за посланик, а външният министър Младенов категорично отрече.

От МВнР вече обявиха, че процедурата по избор на посланици няма да бъде променяна и както досега, няма да се дава публичност на номинациите, съгласуването и одобрението им. Имената на новите посланици ще бъдат съобщени официално едва след издаването на президентски укази за назначенията.  

Посланиците се назначават по предложение на правителството и с указ на държавния глава, като от години пазарлъците за постовете и имената на новите възможни посланици се превръщат в една от най-строго пазените тайни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

89 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #89

    Плевнелиев, предупреждавам те ,че генералът Колев е тотален некадърник!!!!!

  2. Анонимен
    #88

    Mnogo poslanik - mnogo neshto...Bulgaria e malka durzhava - na kogo sa nuzhni vsichkite tesi poslanitsi?

  3. Анонимен
    #87

    Преди малко по радиото чух,че шефът на кабинета на досегашния президент Георги Първанов Никола Колев е получил посланически пост. Ашколсум на Плевнелиев, ако така разбира приемствеността и "надтраждането". Ако някой се е надявал,че нещо ще се промени в тази държава, с избирането на Плевнелиев, дълбоко се е лъгал.

  4. Анонимен
    #86

    Спомням си за самоУБИЙСТВОТО на главния архивар в службата на Кирчо Кирев, в кабинета си с ЧУЖДО оръжие.СамоУБИЙСТВОТО дълго време беше прикривано, вероятно, за да се прикрият следите, докато го обявиха с голямо закъснение.СамоУБИЙСТВОТО на главния архивар, дългогодишен служител в тази служба, стана в навечерието на излизането на закона за разкриване досиетата на сътрудниците на ДС.Налагаха се спешни мерки, някои неща в архива да бъдат сменени, пременени, подредени или унищожени... Много бързо ги забравяме тези самоУБИЙСТВА.Припомням пак,че това стана по времето на Кирчо Кирчев.

  5. Анонимен
    #85

    "Константин Стефанов Димитров е български политик, заместник-министър на външните работи. Завършва английска филология (с втора специалност немски език) във Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет през 1984 г. Работи (до 1989 - в Международния отдел на ЦК на ДКМС) като преводач, редактор и преподавател по английски език до 1992 г., когато постъпва на работа в Министерството на външните работи." ТОВА Е ТОЙ !!! НАШЕ МОМЧЕ ОТ ЦК НА ДКМС !!!

  6. Анонимен
    #84

    78, само малка поправка. Сополанкото Ники не лустрира колегите на баща, а началниците на баща си, защото той е бил радист от ДС. При миналото правителство ни управляваха децата и внуците на ЦК и Политбюро, докато днес модата е да ни управляват децата на техните шофьори, пазванти, чистачи и прочее технически персонал. В България, като всичко друго, еволюцията се движи в обратна посока.

  7. Анонимен
    #83

    Хайде някой да седне да обясни като как един преводач в червеното ЦК на ДКМС изведнъж става димпломат, а 6 години по-късно става зам-министър от СДС, а 2 години по-късно става и посланик. Ето на това му се казва шеметна кариера. Да поздравим Ники Дупето, Тиквун и Поплювко за "професионализма", "новия морал" и "качеството" на техния избор.

  8. Анонимен
    #82

    Константин Стефанов Димитров е български политик, заместник-министър на външните работи.

    Завършва английска филология (с втора специалност немски език) във Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет през 1984 г. Работи (до 1989 - в Международния отдел на ЦК на ДКМС) като преводач, редактор и преподавател по английски език до 1992 г., когато постъпва на работа в Министерството на външните работи.

    От 1998 г. е заместник-министър, член на Съвета за сигурност при министър-председателя

  9. Анонимен
    #81

    Константин Димитров е едно голямо недоразумение, но оцветено в синьо. Дипломат, който не може да напише и 1 изречение сам. Пълен хаос в главата му, иначе със самочувствие, сякаш е най-великият.

  10. tim
    #80

    Какво е това нахалство. Смяната на президенти не цели старите муцуни да са все там. Цели точно обратното.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.