Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Извънсъдебен орган ще решава споровете между банки и клиенти

Готви се стратегия за свръхзадлъжнялите домакинства

11 коментара
Даниела Бобева. Сн: БГНЕС

През септември или октомври се очаква да започне работа извънсъдебен орган за решаване на споровете между банките и техните клиенти. Това съобщи вицепремиерът Даниела Бобева пред "Капитал дейли" в отговор на въпрос предвиждат ли се мерки за случаите, в които банките едностранно повишават лихвите по вече отпуснати заеми.

Мотивът за създаването на такъв орган е, че решаването на проблемите в съда е скъпо и отнема много време.

Защитата на потребителите е сред акцентите в работата на правителството, като през тази седмица се очаква кабинетът да обяви "една идея" по въпроса, съобщава още Бобева.

Относно законовото уреждане на фалитите на физически лица тя смята, че първо трябва да се установи какво означава свръхзадлъжнялост на едно физическо лице, за което е възложено да се направи проучване. Отделно се предвижда програма за финансово образование на населението как да работи с пари.

Бобева обяснява, че вече се работи по такъв проект на Световната банка, като в края на септември ще има стратегия за свръхзадлъжнелите лица и домакинства.

"Предвиждаме неправителствени организации да получават ноу-хау и бюджет, с който да кандидатстват по проекти и да помагат на домакинства, които имат проблеми със задълженията си", посочва вицепремиерът.

До две-три седмици трябва да е готов анализ на финансовото състояние на предприятията с държавно участие, на базата на който ще се търсят механизми за по-благоразумното им управление. Повечето от тях са декапитализирани, но ще се търсят индивидуални решения на проблемите им, казва Бобева. Това не означавало, че приватизацията не е на дневен ред, но това нямало да става на принципа на гасенето на пожари. Предвижда се по-голямата част от държавните компании да са публични - техни акции да се търгуват на борсата.

И за най-простите неща в икономиката няма консенсус, посочва Бобева и дава за пример получените от различни източници 412 предложения за промени в Закона за обществените поръчки, като някои от тях си противоречат. Тази седмица ще стане готов проект за промени в закона, казва тя, като обяснява, че в него не се предвиждат много нови моменти, но те ще дадат повече шанс на малките и средните фирми и няма да се харесат на статуквото.

Правителството ще се опита да даде решение на проблема с междуфирмената задлъжнялост, която донякъде се дължи според Бобева на механизмите за укриване на ДДС, става ясно още от интервюто.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #11
  2. Анонимен
    #10

    Бобева, да го махнем съда. Голяма скъпотия. А държавните предприятия са декапитализирани, но ще се анализират и благоразумно управляват. И ще се търгуват на борсата. Но няма да се приватизират бързо. Бавно. Не знаем какво значи свръхзадлъжнялост. Поръчали сме проучване и скоро ще разберем. И стратегия сме поръчали - за свръхзадлежнелите лица и домакинство. Нищо, че не знаем какво значи това.

  3. Анонимен
    #9

    В Гърция клиенти на банки заведоха дела към същите за взети суми, два и повече пъти над заемнатата сума! Заемодателите спечелиха делата, банките им върнаха надвзетите суми над 100–те процента и влезе в сила закон, който гласи, че банката няма право да ти вземе сума, над 100 % от взетия заем. Как е при нас? Вземаш 5000 лв. и връщаш 15000!!! Защо?

  4. Анонимен
    #8

    имам чуството ,че всеки си прави каквото иска и няма никаква координация.

  5. Анонимен
    #7

    Ех, Бобева, Бобева..., нищо старо не си забравила и нищо ново не си научила. Съда е ненужен, защото е скъп и работи бавно - безумна логика. Междуфирмената задлъжнялост се дължи единствено на това, че държавата е неизправен длъжник по договорите си с бизнеса, в ролята на Възложител.

  6. Анонимен
    #6

    "решаването на проблемите в съда е скъпо и отнема много време." За да е евтино и бързо всички спорове влючително, търговски, за наследство,бракоразводни и т.н. да се решават от "извънсъдебен орган" - а именно, кварталния милиционер/пардон полицай/. Наглост! Продължават да се гаврят с българските граждани.

  7. Анонимен
    #5

    В приетата чрез референдум и действащата до 1990г конституция няма текст за Велико народно събрание,чрез което тя да се променя или отменя.В този смисъл действията на всички партии и лица,участвали в организирането и провеждането на ВНС от 1990г са противоконституционни и следователно престъпни!В този смисъл днешното положение на България е резултат от умишлено провеждани престъпни действия от управляващите ни след 1989г партийни и административни ръководства на държавата!Изходът от положението е

  8. Анонимен
    #4

    "Мотивът за създаването на такъв орган е, че решаването на проблемите в съда е скъпо и отнема много време." Мотивът е меко казано идиотски.В правовите държави с върховенство на закона, съдът е единствения начин подобни спорове да се решават със силата на присъдино нещо. Явно се търси безсмислена работа за партийната номенклатура. Жалко, Бобева.

  9. Анонимен
    #3

    Мотиви и Акценти

    Конституцията повелява Защита на Правата на Човешките Индивиди.

    Конституцията повелява Техното Величество Потребителите Клиенти
    да бъдат Равнопоставяни и Защитавани (чл. 19)
    от недобросъвестни типове.

    Конституцията повелява Право на Защита в справедлив Съдебен процес от страна на независима държавна Съдебна власт (Глава Шеста).

    Корупционна Коалиция, която фалшифицира национални парламентарни избори, се опитва да лиши Суверена от непрекъснато полагащите Му се Конституционни човешки

  10. Анонимен
    #2

    Не финансово образоване, ами на магьосничество трябва да ги учите хората, как с 320 лв. заплата да платят месечни разходи по 1000-1500лв. и то само за основни нужди... Циркаджии, вдигнете заплатите, не може само вие да се къпете в разкош, а хората да се самозапалват и хващат гората от мизерия и нищета! Колко пъти трябва да се трошат обществени пари за избори?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.