Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Без политически консенсус около правомощията на НСО и Съвета по сигурността

Плевнелиев: По-добре несъвършени закони, отколкото без закони

13 коментара
Тодор Коджейков (НС0) и Константин Казаков (ДАНС), сн. БГНЕС

Управлението на националната сигурност чрез Съвета по сигурността към Министерския съвет и правомощията на Националната служба за охрана (НСО) се очертават като най-спорните моменти от пакета закони за спецслужбите. Това стана ясно по време на обсъждането им в съвета по отбрана, сигурност и външна политика към президента Росен Плевнелиев.

 

Министерският съвет предложи четири проектозакона – общ за националната сигурност и устройствени за НСО, военното и цивилното разузнаване. Към момента липсва консенсус около приемането на първите два, но се оформя консенсус около проектозаконите за Националната разузнавателна служба (НРС) и служба "Военна информация" към МО. В същото време има реална опасност законите да не бъдат приети в рамките на мандата на това правителство и така спецслужбите да продължат да действат без ясни правила.

 

"За мен е по-добре, дори и законите да са несъвършени, да ги има, отколкото да ги няма", заяви президентът Росен Плевнелиев.

 

Основните критики на политическите партии бяха към общия проектозакон за националната сигурност, който дава големи правомощия на премиера чрез Съвета по сигурността към Министерския съвет. От БСП и Синята коалиция категорично го отхвърлиха. Йордан Бакалов от СДС заяви, че проектозаконът е слаб и не регламентира детайлно координацията между службите и подчинението им.

 

"Това е Закон за Съвета за сигурност към премиера", заяви Бакалов, уточнявайки, че съветът към МС е помощен, а не оперативен орган.

 

Димо Гяуров от СДС предложи от своя страна законите за двете разузнавателни служби да бъдат вкарани в НС и между двете четения да бъдат преработени. Остава неясно обаче как ще се процедира с законите за националната сигурност и за НСО. Шефът на държавната охрана бригаден генерал Тодор Коджейков от своя страна отхвърли обвиненията, че службата получава нови правомощия с проектозакона.

 

Бившият шеф на контраразузнаването Атанас Атанасов от ДСБ коментира, че на България две разузнавания са ѝ много и отново припомни тезата за необходимостта от единна разузнавателна служба. Шефът на военното разузнаване Веселин Иванов обаче отхвърли тази теза.

 

Юнал Лютфи от ДПС като цяло подкрепи всички проектозакони, като отбеляза, че службите трябва да се отворят към малцинствата, а от "Атака" дадоха подкрепа само за закона за военното разузнаване.

 

Съгласно проктозаконите НРС минава от президентството към правителството, НСО остава към президентството, а военното разузнаване – към Министерството на отбраната. В общия закон за защита на националната сигурност са дефинирани основните понятия и задължения на службите, тяхната координация и контрол.

 

Росен Плевнелиев посочи, че приемането на общ устройствен закон за системата на национална сигурност е необходимо условие, за да може да се реализира целта за ефективно споделяне на ресурси, прозрачно задаване на приоритети и за контрола на тяхното изпълнение, включително и върху дейността на службите.

 

Недопустимо е повече от 20 години специалните служби да стоят без закони, каза Плевнелиев и допълни, че модерна България трябва да адресира темата и да доведе до успешен край тези закони. Той обаче напусна заседанието малко след началото му заради неотложни ангажименти.

 

Дейността на НСО и НРС в момента е регламентирана в едва няколко члена на закона за отбраната, а "временното положение" на липса на закони за двете служби се превърна в удобно статукво, оправдаващо техния непрозрачен начин на управление и възможността да бъдат използвани за лични или политически цели, каквито съмнения се появяват покрай периодично избухващи скандали. Досега всеки опит на изпълнителната или законодателната власт да промени положението се приемаше от доскорошния президент Първанов като посегателство към неговите правомощия.

 

Въпросът за регламентирането на дейността на двете служби бе актуален и в началото на мандата на ГЕРБ, но Борисов каза, че за да не се изтълкува това като лична атака срещу Първанов, ще се изчака приключването на президентския му мандат. Преди две години премиерът каза още, че като се пипат правомощията на президента, трябва да се има предвид, че един ден и ГЕРБ може да има свой президент.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #13

    Никой от законите не третира въпросите с агентурата. То и няма смисъл защото кой ще се хване да помага на служби, които сами си издават и закопават източниците. Така българските са първите, които ще работят без този помощен инструмент, сиреч обречени са на закриване.

  2. Анонимен
    #12

    На №10 Кристалина Георгиева е част от олигархията, формирана и от висшата номенклатура на БКП и ДКМС, към която тя принадлежи по рождение. Баща й също виден функционер и привърженик на култа към личността я е кръстил като се е родила СТАЛИНА. В по-късните години, когато този сатрап е отречен тя сама слага едно КРИ пред първото си име и така се получава сегашното й име КриСталина. Да е жива и здрава за всички, които избраха гробарите и да се слави името й!

  3. Анонимен
    #11

    Do 10 затова ли днес Кристалина разправяше, че било много добре за нас, че бързаме бавно? И дори посъветва да бързаме още по-бавно :))) Божеее, как се пдушиха и събраха все едни такива грижовни, умни и най-важното честни

  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #10
  5. Анонимен
    #9

    Цялата администрация на президента заедно със секретарките и обслужващия персонал ще ползва колите на Националната служба за охрана (НСО) и евентуално спецрежим на придвижване. Това е предвидено в новия закон за службата, който е част от пакета законопроекти за националната сигурност и спецслужбите, пуснат за обсъждане от правителството. Баси привилегиите, на какво отгоре?

  6. Анонимен
    #8

    Как така Пижо говори, че е по-добре да има лоши, отколкото никакви закони. Ами в този за НСО ачик ачик се казва, че те могат да ни убиват, да стрелят по колите ни, да влизат в собствеността ни, да малтретират бременни жени и деца. Та това са правели само фашистите от щурмовите отряди, създадени от Хитлер през 1932 г. за да охраняват фюрера, неговите хора и митингите на националсоциалистите. Срам.......

  7. Анонимен
    #7

    Аферим на г-н Президента, който за пореден път занимава цялото общество с един толкова "съществен" проблем! Вместо тиквите в парламента да бистрят въпроси как да подобрят живота ни, да създават работни места и да стимулират бизнеса, те ще правят куц закон и ще узаконяват действията на подчинените на Роско, които и преди него са вършили същото... Въобще пълна анархия и палячовщина!

  8. Анонимен
    #6

    Плевнелиев пак излишно се опитва да се пали. фактът че си е тръгнал преди самия край на заседанието говори колко много е заинтересован от финалния резултат.

  9. Анонимен
    #5

    Плевнелиев става все по-смешен и по-антипатичен в моите очи. За какво изобщо са го сложили на този пост, като той е една безгласна буква. По-добре да я караме без президент като е така.

  10. Анонимен
    #4

    След като преотстъпи без бой разузнаването на Борисов, което се е превърнало в една сбирщина от чиновници и доносници, Плевнелиев поне да запази НСО и да разшири правомощията им, ей така за лично самочувствие. А и трябва да симулира малко дейност все пак, за да отклони вниманието на хората от съществените проблеми.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.