Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Многоочакваното смазване на корупцията буди страхове за полицейска държава

194 коментара
Многоочакваното смазване на корупцията буди страхове за полицейска държава

Внимавайте какво си пожелавате, защото може да го получите. Миналата година българите гласуваха мускулестият бивш полицейски началник Бойко Борисов да стане техен премиер. Той им бе обещал, че няма да жали никой и нищо в борбата с организираната престъпност. Със сигурност успя да постигне нещо различно.

Сега новините по телевизията информират за полицейски операции с ярки имена като "Октопод" и арестуването на хора със зловещи прякори като "Трактора". Атмосферата на безнаказаност, която беше превзела България, в общи линии си отиде, пише списание "Икономист".

Бившият премиер Сергей Станишев е обект на две разследвания, включително за загубата на секретни документи. Някои негови бивши министри са разпитвани за корупция, небрежност и злоупотреба с власт. Една от видните "жертви" е бившият министър на отбраната Николай Цонев, който беше арестуван през април. Той беше окован в белезници, докато прокурор крещеше обиди към него. Всички обвиняеми отричат да са извършили нередности и до момента никой не е изправен пред съд, отбелязва в анализа си изданието.

Новият стил със сигурност се харесва на обикновените българи. Твърдолинейният вътрешен министър Цветан Цветанов измести Борисов като най-популярен политик в страната. Но някои се опасяват, че цената на борбата с корупцията може да се окаже лошо управление от друг порядък: все още слабо върховенство на закона и дори завой към нещо като полицейска държава, отбелязва изданието.

Сега службите проверяват всеки, които се кандидатира за висок държавен пост с цел във властта да попадат само хора с чисти ръце. На практика обаче това развързва ръцете на информаторите и на апаратчиците от службите за сигурност.

Мерките за справяне с престъпността парализират и публичната администрация. "Преди администрацията не правеше нищо без подкуп. Сега тя просто не прави нищо", казва директорът за Центъра за либерални стратегии в София Иван Кръстев.

Наред с всичко останало това забавя и вече отчайващо бавното усвояване на средствата от ЕС. Най-голямото предизвикателство е да се пазят пазачите като се създаде строга законова рамка за антикорупционната кампания. Предишните опити за реформиране на разнебитената съдебна система в България в общи линии бяха безплодни. Кучетата пазачи на ЕС, които преди лаеха предупредително, сега изглежда са се отказали. Арестите на знакови фигури са едно, а действителното осъждане на престъпник в навременен и прозрачен процес е съвсем друго. Съдилищата в България продължават да работят отчайващо бавно и когато ги обвиняват за това, съдиите отговарят, че събираните от полицията доказателства издишат. Но когато беше разкрито, че лобист с много връзки е можел на практика да назначава висши съдии, малцина от споменатите бяха принудени да подадат оставка и не беше предприето никакво разследване, отбелязва "Икономист".

Нещо повече, малко от това получава публичното внимание, което заслужава. Повечето големи медии са с неясна собственост, което прави журналистите им уязвими към външен натиск и с незначително влияние. Новините по телевизията може да изглеждат като реклама за гангстерски филм. Но правосъдието и шоубизнесът са две съвсем различни неща.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

194 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Патриот
    #201

    Никакви "Икономисти" НЕ СТЕ ВИЕ ОТ "иКОНОМИСТ", а сте едни платени драскачи. ПОВЕЧЕ НЕ СЕ ОБАЖДАЙТЕ БАЛЪЦИ. БАТ БОЙКО УДРЯЙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  2. Драган
    #200

    До един да ги заключат тия гадове, на маймуни ни правят 20 години. Браво Бойко! Смело напред !

  3. Yellow
    #199

    На мен на селянин ми приличаш ,при това прост !

  4. Александров
    #198

    "А какво примерно би станало, ако някой пожарникар съвсем случайно, неумишлено, занесе книга у дома си?"Рей Бредбъри

  5. Чичо от село
    #197

    Платените писачи от "Икономист" да си гледат тяхната демокрацийка и да ни извинят нас българите, че все за правда сънуваме. Не ни трябва демокрация, ако не е за всички. По-добре полицейщина, отколкото измамното удоволствие да псуваш президента пред кабинета му в центъра на София.Така че, нека бате Бойко да продължава все така, това искаме ние трудовите хора на България. А пък кризата ще я преживеем някакси. Ние турското робство преживяхме, та тази скапана криза ли няма да преживеем.

  6. Гражданин
    #196

    Dear Mr. yellow, I am not a peasant but a Bulgarian intelectual. I know the price of democracy and appreciate it very much. However, we need now a hard hand to stop the corruption in our dear Fatherland. Sincerely yours: Гражданин

  7. des
    #195

    Bulgaria tackles corruptionGUARDING THE GUARDIANSA welcome onslaught on corruption raises some fears of a police state

  8. Иван
    #194

    значи аз искам да живея в такава държава!Както чудесно пише автора на статията:"Атмосферата на безнаказаност, която беше превзела България, в общи линии си отиде, пише списание "Икономист".Браво на Mediapool за подбора на статията! Нещо заглавието не се връзва със съдържанито ама нейсе!

  9. Дедо Тошо
    #193

    Надявам се скоро нашите медии да престанат да публикуват подобни клеветнически писания.Искам уводни статии, разкриващи успехите, искам да видя единството между народ и партия, мечтая за времето, когато ще манифестираме, носейки портретите, изпълнени с оптимизъм и благодарност за грижите.

  10. Kосмополит
    #192

    Начинът, по който разсъждават долните трима, е показателен за манталитета на българите. Именно този манталитет е бил пречката за реална демокрация през годините и хранителната среда на комунизма в България. "Мразим държавата по Андрешковски, и мислим, че ни е длъжна. Подкрепяме я, обаче, когато тя показва мускули и притиска другия. Дали е виновен, не е ясно. Важното е, че по презумция другият е мошеник и капиталистически гад." Тази среда е налице още когато друг популистки прототип на Бойко - Ал.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.