Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Банк ъв Америка: Италия има повече причини да напусне еврозоната от Гърция

6 коментара
Банк ъв Америка: Италия има повече причини да напусне еврозоната от Гърция

Италия и Ирландия имат повече причини да напуснат еврозоната от Гърция, а Германия вероятно има ограничено поле за маневри, с които да предотврати напускане на валутния съюз от страна членка. Това сочи анализ на Банк ъв Америка Мерил Линч, цитирани от агенция Блумбърг.

Чрез методите анализ "разходи-ползи" и "теория на игрите" стратезите по валутните пазари Дейвид Уо и Атанасиос Вамвакидис стигат до заключение, че "инвеститорите може би подценяват възможността за доброволно излизане на една или повече страни" от еврозоната.

"Анализът ни води до няколко изненадващи резултата, които може би ще бъдат интересни дори за читатели, които не са съгласни със заключенията ни", посочват стратезите.

Италия, която има третата по големина икономика в еврозоната, би имала по-голяма възможност да постигне контролирано излизане от валутния съюз спрямо другите държави и би спечелила от повишаването на конкурентоспособността, икономически растеж и балансирани финанси, твърдят анализаторите.

Германия пък е страната, която може най-лесно да напусне еврозоната, но и има най-малък повод да го направи, тъй като извън еврозоната би се изправила пред по-слаб растеж, вероятно по-високи лихви по облигациите и негативни последици за бюджета, посочват стратезите. Австрия, Финландия и Белгия също имат малко причини да се откажат от единната валута, а сред икономиките, засегнати от кризата, Испания е най-вероятно да напусне еврозоната.

Двамата анализатори използват "теорията на игрите", за да предположат, че Германия би могла да "подкупи" Италия да остане във валутния съюз, но възможностите на Берлин са ограничени. Това се дължи на факта, че Италия има повече причини от Гърция да напусне и всяко "обезщетение" може би ще бъде твърде скъпо за Германия, а италианците вероятно по-неохотно дори от гърците ще приемат условията за оставане в съюза.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    До 3: В Иран има също много нефт. А Сирия е съюзник на Ира, както и шиитското мнозинство в Ирак.

  2. Анонимен
    #5

    NORAD: бъдещето на долара определено е по светло от бъдещето на еврото - докато долара е резервната валута(а друга взор не види) кво пречи американците да напечатат $ до 200% от ГДП ? (сега дълга им е около 105%)

  3. Анонимен
    #4

    Страха на финансовите институции - че тия държави накрая просто ще фалират. То не трябва да си спец да знаеш, че Италия е в по-добра позиция от Гърция да напусне еврото - гърците и 100% от заемите да им опростят (сега са 60-70%) пак не могат да вържат бюджет. Италия (ако се вярва на официалните числа) ако спре да плаща заемите може да има бюджет теоретично с излишък даже. С упорстовото на Германия (не че не ги разбирам и тях, де, хехе) бъдещето на еврото е мрачно. Не, че бъдещето на долара е по-малко мрачно, с активното печатане на пари там, хехe, ама хората предпочитат валута дето е обезценена, ама я има вместо валута дето може въобще да я няма.

  4. Анонимен
    #3

    До 2 Ако си спомняш войната в Ирак беше защото Садам им беше заявил (на американците),че му е по изгодно да търгува нефта с Европа е евро. Но му видяха сметката. Ако в Сирия имаше нефт или газ - отдавна да са я окупирали

  5. Анонимен
    #2

    "Чрез методите анализ "разходи-ползи" и "теория на игрите" стратезите по валутните пазари Дейвид Уо и Атанасиос Вамвакидис стигат до заключение,..." Големи стратези няма що! А кой забърка тая каша? Не бяха ли същите Мерил Линч и Голдман Сакс, че и Барклис? Мошетата от Уолстрийт водят истинска война с непочтени средства , за да сринат валутата конкурент - еврото. Ако петролът започне да се търгува с евро целият им финансов балон отиваше на кино.

  6. Анонимен
    #1

    истината боли :))) шваборите го карат все като на война и накрая все ги еб.т :))) да не стане пак така!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.