Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Близкоизточните съюзи на САЩ се пропукват

13 коментара

Темпото на събитията в Близкия изток отново се ускори. Повече от две години след началото на Арабската пролет събитията в региона все още могат да се променят толкова бързо, че западните правителства полагат усилия да не изостават от тях. Миналата седмица Барак Обама свика извънредно заседание за обсъждане на тежките репресии над "Мюсюлманските братя" в Египет само за да се озове пред още по-драматично предизвикателство - атака с химическо оръжие в Сирия.

И двете събития поставиха очевидни и непосредствени предизвикателства каква политика да се предприеме. Трябва ли да се прекъсне американската помощ за Египет? Трябва ли САЩ да нанесат военни удари срещу Сирия? Вариантът за военни действия срещу режима на Башар Асад набира международна инерция: Великобритания, Франция и Германия вече изразиха подкрепа за военна реакция.

Как ще отговори Америка ще зависи отчасти от това колко твърдо ще реши Обама да се придържа към външнополитическата си стратегия: той иска да понижи американската замесеност в Близкия изток, за да се съсредоточи върху вътрешнополитическите реформи, възхода на Китай и усъвършенстването на голфовия си удар.

Където е възможно Обама предпочита да остави съюзниците да поемат по-голямата част от товара на разгръщащите се в региона събития. Той остави Великобритания и Франция да оглавят военните операции в Либия, макар и с неизбежната американска помощ. В идеалния случай той би искал да реагира и на смута в Близкия изток съвместно с група единомислещи регионални съюзници.

Има обаче един голям проблем при тази стратегия. Традиционно политиката на САЩ в региона се опира на здравите отношения с петима решаващи играчи: Израел, Саудитска Арабия, Египет, Турция и страните от Залива. Независимо от разногласията им на повърхността, тези държави бяха сили на статуквото. Старото статукво в Близкия изток обаче вече не съществува и традиционните съюзници на Америка сега теглят в различни посоки.

Резултатът е, че за администрацията на Обама ще се окаже изключително трудно да изгради общ регионален подход към вълненията. Положението в Египет, повече отколкото това в Сирия, създаде непримирими разногласия между партньорите на САЩ. Ако Вашингтон подкрепи египетската контрареволюция, това ще зарадва някои от традиционните му приятели в региона и ще потресе други. Саудитска Арабия е най-старият съюзник на Америка в Близкия изток и също така е главен регионален поддръжник на египетския военен преврат. Израел също очевидно е дискретно доволен от развоя на събитията в Кайро.

Турското правителство обаче е възмутено от събитията в Египет. Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган е лидер, който Обама грижливо е отгледал. Според неотдавнашна книга на бившия служител на администрацията на Обама Вали Наср, президентът на САЩ "често се обажда по телефона на Ердоган и вероятно се е съвещавал с него повече, отколкото с всеки друг световен лидер". Поведението на Ердоган обаче става все по-непостоянно. Той изглежда се бои, че уличните демонстрации против правителството му в Турция са подготовка за държавен преврат по египетския модел. Подложен на този натиск, той развиваше все по-странни теории на конспирацията, като миналата седмица намекна, че египетският преврат бил замислен от Израел. Обама смяташе, че е постигнал край на войната на думи между Израел и Турция, но това крехко разбирателство сега пак се разпада.

Катар, който се превърна във влиятелен регионален играч чрез мъдрото използване на големи количества пари, е също така домакин на главната военновъздушна база на САЩ в региона. Катарците симпатизират на "Мюсюлманските братя" и следователно са на противоположната страна с Израел и Саудитска Арабия в спора за Египет .

На повърхността има по-голямо регионално единодушие относно Сирия. Всички традиционни приятели на Америка в региона искат режимът на Асад да се махне. Саудитците и израелците смятат, че това ще нанесе тежък удар на Иран - регионалният съперник, който най-много ги тревожи. Катарците са големи поддръжници на сирийските бунтовници, както и турците. Позицията на новия египетски режим за Сирия още не е ясна, макар и да е показателно, че Асад очевидно много се зарадва на преврата в Кайро.

Повечето регионални съюзници на Америка много държат САЩ да се намесят по-решително на страната на сирийските бунтовници. Израелците се безпокоят, че ако ако няма реакция на явното прекрачване на определената от администрацията на Обама "червена линия" за употреба на химически оръжия в Сирия, обявените от САЩ "червени линии" за иранската ядрена програма няма да се приемат сериозно. Израелците обаче се тревожат и от силно застъпения в сирийското бунтовническо движение джихадистки елемент, а тези тревоги се изказват дори още по-силно от западните разузнавателин служби.

Колкото до Обама, той се опасява, че ако САЩ отговорят на настояванията на съюзниците си в региона и по света и се замесят пряко или косвено в борбата срещу Асад, ще се стигне до окуражителни викове от страничната линия от съюзниците, които ще изчакат резултата на резервната скамейка, а после ще обвинят Америка, когато нещата започнат да се объркват. Тези регионални разногласия вероятно само укрепва първоначалния инстинкт на Обама да се отдръпне от Близкия изток, вместо да се втурва към звука от битката.

Понякога обаче събитията следват собствената си логика. С нарастващата вероятност за въздушна атака срещу Сирия изглежда, че президентът Обама ще бъде въвлечен още по-дълбоко в Близкия изток, противно на собствената си трезва преценка.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #13
  2. Анонимен
    #12

    Асад е светски политик. Ако искат джихадист нека го свалят.

  3. Анонимен
    #11

    секи 4ти км Болшевик до талибан сме, мила моя майно льо, юнак до юнака. А великобританец - я срещнеш веднъж в година-две, я не. Как го постигат е велика мистерия. Не са го постигнали напълно, но угрозата е реална! 3 Никой не коментира Великобритания и как основно Великобритания, проведе демократизирането на Източния блок

  4. Анонимен
    #10

    Набъркани са много интереси и все пак : първичният конфликт е регионалното противопоставяне между Иран и арабските държави. Асад дразни твърде дълго арабските си "братя" със зависимостта си от Иран. Сега му се отплащат. Намесата на световните сили и техните интереси в случая е вторична.

  5. Анонимен
    #9

    Статията е общо взето вярна, но не разбирам защо са сложили заглавие от савецката преса!?

  6. Анонимен
    #8

    Като говорим за "влизане" и "излизане" от конфликти, сетих за един виц: "Татьо-о, хванах мечка! Пусни я! Аз я пускам ама тя не ме пуска..." Щатите вече "хванаха" няколко "мечки" в Афганистан и Ирак и изглежда не искат повече. Не можете да очаквате американците да решават проблемите на всички идиоти по света.

  7. Анонимен
    #7

    "То лесно се влиза в конфликта, ама как се излиза?" много просто - създава се нов конфликт. важно е пари да падат и натеняху и ердоган да е преизбран.

  8. Анонимен
    #6

    То лесно се влиза в конфликта, ама как се излиза?

  9. Анонимен
    #5

    Номер 1 - 'голям ум", голямо нещо :))

  10. Анонимен
    #4

    щом няма червена линия, тя трябваше да бъде измислена и сътворена. обаче в интерес на истината трябва да се рече, че ако турция завземе сирия чрез "бунтовниците" (тук е напълно правилна употребата на мн.ч. понеже никой не знае кои и колко точно са те), тя ще стане един стабилен съсед на израел, като автономна република на турция. евреите и кюрдите ще имат право на партия, точно като дпс и ще могат да представляват малцинствата си в турския парламент. какво? не ви ли харесва? добре де, но идеята беше добра. :-)))

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.