Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

КС може да се измъкне от решение по политически трънливия казус "Пеевски"

В писмо до съдиите Делян Пеевски се опитва да внуши, че е "сатанизиран" от "медии, политически и бизнес кръгове"

54 коментара
КС може да се измъкне от решение по политически трънливия казус "Пеевски"

Конституционният съд (КС) е на път да се измъкне от политически чувствителния казус "Пеевски" и да не успее да гласува решение, с което избраният и след това оттеглен председател на ДАНС Делян Пеевски ще остане депутат. Развръзката по казуса дали Пеевски е народен представител или не, се очаква на 8 октомври. Според източници на Mediapool, съотношението на гласовете в КС е 6 на 6, а за да се вземе решение са нужни поне 7 гласа. Ако паритетът се запази, решение няма да има.

Делото по искането на ГЕРБ за несъвместимост на Пеевски бе образувано на на 24 юни, а на 22 юли определеният за съдия докладчик Румен Ненков вече е внесъл в деловодството на КС готов проект за решение, след което близо два месеца е чакал насрочване на делото. По неизвестни и досега причини насрочването се отлагаше, докато на 17 септември КС обяви, че делото ще се гледа на 24 септември. Вместо решение, обаче, КС прие определение, с което официално уведоми Делян Пеевски, че ако има желание може да бъде изслушван от съда на следващото заседание по делото, което ще се проведе на 8 октомври.

Миналия петък стана известно, че Пеевски е изпратил писмо до КС, с което съобщава, че няма да се яви на изслушването. Мотивът му е, че съдия – докладчикът бил "предубеден", защото е написал още в края на юли проекта си решение, а КС го кани на изслушване два месеца и половина по-късно.

Практиката на предишни състави на КС по подобни дела показва, че още на заседанието, на което съдиите допускат даден казус за разглеждане, се определя кога ще е заседанието по същество и на него се канеше засегнатото лице да даде обяснения, като в този период съдия -докладчикът подготвя своето решение.

В писмото до КС, цитирано от бТВ, Пеевски не излага юридически аргументи по същество, а се опитва да внуши, че едва ли не изходът по делото е предопределен с решението на съдия-докладчика. Явявайки се на изслушване пред КС, Пеевски би бил изслушан от целия 12-членен състав на съда, а след това всички 12 съдии дискутират юридическите аргументи и гласуват.

Оскъдната, но все пак съществуваща практика по дела за несъвместимост показва, че призованите не са се явявали за лично изслушване.

В писмото си до КС Делян Пеевски продължава пропагандно-политическата си кампания, която водеше в парламента до 14 юни, когато бе злополучно избран за шеф на ДАНС.

Той посочва, че се смята за жертва на "медии, политически и бизнес кръгове", които го "сатанизират" с цел да повлияят на решението на Конституционния съд за това дали все още е депутат или не.

"Тази възможност (да бъда изслушан от КС -бел.ред.) ми беше дадена въпреки натиска върху Конституционния съд, упражняван от някои медии, близки до определени политически и бизнес кръгове, които неприкрито искаха да внушат на съда, че казусът е пределно ясен и само "задкулисието" се опитва да отложи решението за неопределен срок във времето. Този натиск се провеждаше и ще се провежда с мълчаливото одобрение на държавните институции, включително президентската, както и политически партии като ГЕРБ", пише Пеевски до съда.

Аз съм неудобен

Според него изслушването, на което той не желае да се яви, е израз на правото му на защита срещу "необосновани политически мотивирани твърдения на група народни представители, за които моето присъствие в парламента и изразяваните от мен позиции от парламентарната трибуна са очевидно неудобни".

Пеевски обяснява, че би се явил пред съдии, но само ако "правото му на защита не е било прекъснато по начин, който прави личните му обяснения ненужни".

Той посочва съдия Румен Ненков (баща на депутата от ГЕРБ Александър Ненков – бел.ред.), който с поведението си бил показал, че смята личните обяснения на засегнатия депутат за ритуални. "Това за мен е напълно неприемливо, доколкото показва наличие на преднамереност в действията на съда и демонстрира предубедеността на докладчика по делото", казва Пеевски на КС.

"До последния момент се колебаех, дали да се възползвам от правото си на лично обяснение. В своето изложение щях да представя аргументи, че с нито едно свое действие не съм нарушил конституцията и законите на Република България"

В края на септември Конституционният съд взе безпрецедентно решение за провеждане на лично изслушване на Пеевски, въпреки че вече му беше снето писмено обяснение, в което той можеше съвсем свободно да вземе отношение по всички тези въпроси. Допускането до изслушване, при вече взети обяснения, обаче отложи окончателното произнасяне на КС по политически чувствителното дело, което и без това бе дълго протакано.

Щях само да обясня

"Щях да обясня, че съм се въздържал да извърша каквото и да е действие по управление на ДАНС, докато не бъде приета депозираната от мен на 14.06.2013 г. оставка. Не съм подписал нито един документ в ДАНС, не съм издал нито едно разпореждане, не съм се запознал с нито едно дело. По никакъв начин и от нито едно мое действие не е била накърнена независимостта на законодателната власт, за защитата на която е създаден институтът на "несъвместимостта", пише още Пеевски.

"Нямам друг начин да възразя срещу подобно накърняване на правата ми, освен да откажа да участвам в изслушване, което поне за част от съдиите няма никакво значение, тъй като те вече са формирали вътрешното си убеждение. Не бих искал със своето присъствие да легитимирам идеята, че участието ми е една формалност, лишена от правна стойност", пише обидено Пеевски на Конституционния съд.

Докато говори за предубедеността на институцията, той изразява надеждата си, че "въпреки сатанизирането ми в публичното пространство от страна на отделни медии и политици, КС няма да позволи политическите аргументи да надделеят над юридическите”.

На 14 юни, веднага след като БСП, ДПС и "Атака" го избраха за шеф на ДАНС, Делян Пеевски отиде в кабинета си в агенцията си, даде оттам интервю, а след това проведе координационна среща с главния прокурор и вътрешния министър. Същата вечер десетки хиляди хора излязоха на протести срещу назначението на Пеевски и задкулисния олигархичен модел на управление, което накара управляващите спешно да ревизират решението си. Преди гласуването на НС за освобождаването на Пеевски от ДАНС, той е оттеглил от деловодството на парламента и оставката си като народен представител.

Мотивът на ГЕРБ за отстраняването на Пеевски от парламента е, че с подписването на клетвения лист веднага след избирането си той фактически е поел поста председател на ДАНС. А след като НС не е гласувало оставката му като депутат, той на практика изпълнява две длъжности. От ДПС обаче твърдят, че Пеевски не е подписал необходимите протоколи за встъпване в длъжност в ДАНС, а Народното събрание не е приело решение за прекратяване на депутатския му мандат.

КС е в тежка политическа дилема

По информация на Mediapool от КС, проектът за решение на съдия Румен Ненков по никакъв начин не е предпоставило решението по казуса "Пеевски".

"Конституционните съдии са разделени по равно и преценяват как да решат казуса с пълното съзнание, че той е изцяло политически", заявиха за Mediapool източници от КС.

Досега в своята практика КС никога не бе искал първо писмени обяснения, а след изготвяне на проекта за решение, да настоява и за лични такива.

Решение при закрити врата

В началото на миналата седмица журналисти от Mediapool, "Сега" и "Труд" поискаха в писмо до КС да бъдат допуснати до заседанието, на което ще бъде изслушан Делян Пеевски. Отговор на искането нямаше, а неофициално конституционни съдии обясниха, че писмото дори не е стигнало до тях.

Заседанията на КС са закрити и трябва специално решение, с което да бъдат допуснати наблюдатели, обясниха членове на институцията. Пред затворените врати на съда във вторник от 9.30 часа е насрочен протест с искането Делян Пеевски да бъде отстранен от Народното събрание.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

54 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #54

    Прочетох само подзаглавието, че Пеевски се оплаква, че е "сатанизиран". Ама няма нужда да е сатанизиран от някой или някои. Той сам това го върши много успешно.

  2. Анонимен
    #53

    Браво на "Дилянчо" - ама много кадърно момчето, щото много папка. Така уча мойте внуци - папкайте, да станете като бате ви Делянчо - красиви-и-и-и, умни, и най-важното много богати и много дебели, и много успешни и всичко най, най, най.

  3. Анонимен
    #52

    45, май само ти си останал ! Напъни си малко мозъка, пък може да се сетиш !

  4. Анонимен
    #51

    Румен Ненков,като съдия-докладчик да си направи отвод. Друг съдия да докладва делото пред К.С. Съмненията за натиск от ГЕРБ са налице.

  5. Анонимен
    #50

    Защо тогава родството по права и съребрена линия е предпоставка за отказ от свидетелстване? Или в едни случаи може да е предубеден / по НПК/, а в други - не - в Конституционния съд?

  6. Анонимен
    #49

    Колкото и да принизяваш този факт, той не може да бъде заобиколен - Ненков изначално е предубеден и следваше да си направи отвод. Каквото и да докладва, той е предубеден и са налице не съмнения, а убеденост, че не е безпристрастен. Вместо да извади очи на Пеевски, ще му изпише вежди. Ще го направи морален победител и жертва на задкулисни машинации на ГЕРБ!

  7. Анонимен
    #48

    Все пак докладчикът Ненков трябваше да си направи отвод, тъй като не е безпристрастен. Синът на брат му е депутат от ГЕРБ! Неговото становище е ясно, още преди да го е обявил.

  8. Анонимен
    #47

    А какво е КС? - една група хърльовци - купили си по една бяла ризка, тогите са служебни! Смешници! Делянчо поне е доказал че е способен :)))

  9. Анонимен
    #46

    първо кажaт в какво го обвиняват в това че е дебел ли но вашата фидоска е 50 пъти по дебела и крадлива при това и измамница

  10. Анонимен
    #45

    така и не разбрах какво е виновен пееевки

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.