Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия вече не води информационна война в България

Политиката на Кремъл не е посочена като заплаха, но е маркирана с "незаконното анексиране на Крим"

41 коментара
Русия вече не води информационна война в България

България не е заплашена от външната политика на Русия в Черноморския и Кавказкия регион. Освен това Кремъл не води информационна война на наша територия, чрез "активното и повсеместно пропагандиране на руската политика".

Това става ясно от редактирания вариант на документа "Визия 2020: България в НАТО и в европейската отбрана", приет преди ден от Съвета по сигурността към Министерския съвет и качен на правителствения сайт във вторник вечерта.

В първоначалния си вид, който предизвика напрежение между премиера Георги Близнашки от една страна и военния министър Велизар Шаламанов и президента Росен Плевнелиев от друга, докладът директно назоваваше Руската федерация, като заплаха за националните ни интереси и идентичност.

В смекчения вариант, за който категорично настоя Близнашки, липсва изречението: "Активното и повсеместно пропагандиране на руската политика, особено с посредничеството на български политически и икономически субекти и медии, или недържавни организации е явна информационна война, подкопаваща интегритета на институциите и държавността и атакува директно националните демократични ценности, дух и воля".

Всъщност авторите на документа вече дори не споменават термина "информационна война", ограничавайки се само с посочването на "хибридния модел" на водене на война, без обаче да го свързват директно с Кремъл. Вероятно за компенсация в началото на текста към анексирането на Крим от Русия е добавено определението "незаконно".

"Разнопосочните регионални и геостратегически интереси предполагат запазване на конфликтното противопоставяне в Черноморския и Кавказкия регион. Незаконното анексиране на Крим от Русия и конфликтът в Източна Украйна се превърнаха в най-сериозната заплаха за мира и сигурността в Европа след Втората световна война. Те доведоха до сериозна промяна в съотношението на силите в Черноморския регион. Това негативно развитие има непосредствено отношение към сигурността на България", описва най-общото заплахите за страната ни редактираната "Визия 2020".

Следва и обяснение на "хибридната война", което през последната седмица на няколко пъти бе защитено от министър Шаламанов и президента Плевнелиев, като отдавна познат в НАТО термин.

"Засилените инвестиции в конвенционални военни способности в посочения регион и "хибридният модел" на водене на война провокират необходимостта от адекватни инвестиции в отбраната на България. "Хибридната война" съчетава прилагане на конвенционални методи с похвати от партизанска война, прикрито подпомагане на сепаратистки групировки, кибератаки и пропаганда, икономически натиск и действия, противоречащи на международното право", пише в доклада.

Като заплаха за България са споменати и "съществуващите в близост до нашите граници "замразени" конфликти".

"Влизането в спирала от санкции се отразява пряко на икономическите интереси на страната ни. Същевременно България е изключително зависима от един доставчик на енергийни ресурси. В този смисъл е ключова необходимостта от диверсификация на енергийните източници за България и засилено сътрудничество в ЕС за намаляване на негативните икономически последици от кризата на изток от нас", се казва още във "Визия 2020", без отново Русия да е спомената поименно.

По-малко промени е претърпяла останалата част от документа, където са изредени "динамично протичащите в Близкия Изток и Северна Африка кризисни процеси" – "конфликтите в Сирия, Ирак (с участие в тях на свързани с "Ал Кайда" и други радикални групи като "Ислямска държава", Фронта "Ал-Нусра" и др.), в Палестинските територии и Либия, политическата и по линия на сигурността нестабилност в Египет (особено в Синайския полуостров) и Ливан са източник на потенциални и реални рискове и заплахи за България и другите страни-членки на НАТО и ЕС".

Не са пропуснати и амбициите на Иран да развива ядрената си програма, както и нестабилната ситуация в Афганистан.

"Съществуващите потенциални рискове, свързани със страните от Западните Балкани, са политическата и икономическата нестабилност, тенденциите към сепаратизъм, забавянето на тяхната интеграция в НАТО и ЕС, предизвикателствата пред напредъка, постигнат в развитието на демократичните процеси и опасността от загуба на ясна евро-атлантическа посока. В региона продължават да се генерират рискове за стабилността, включително за България, произтичащи от етническа и религиозна нетърпимост, както и от дълбоко вкоренените националистически идеологии", продължава докладът.

Подобно на първия вариант на "Визия 2020", и в редактирания място намират заплахи, като международния тероризъм, миграционния поток и провалената държавност в редица страни от Близкия Изток и Северна Африка.

Отбелязвайки не особено добрата боеспособност на родната ни армия, документът посочва, че "изразходваните над 2 милиарда лева за инвестиции в отбраната за последните 10 години членство в НАТО и 7 години в Европейския съюз са довели до минимални нови бойни възможности поради лошо планиране, управление и контрол, липса на Национална програма за инвестиции в отбраната и практически отказ от използване на механизмите, предоставени ни от членството в НАТО и ЕС".

"Отчитайки новите стратегически предизвикателства, националната амбиция на България е да поддържа разходите за отбрана на поносимо за обществото, но същевременно достатъчно ниво, с което да се гарантира реална сигурност на българските граждани. За да бъде постигната тази цел е необходимо още през 2015 г. разходите за отбрана да достигнат посочените в документа, приет НС, 1,5% от БВП, като след това се увеличават всяка година с 0,1% от БВП, така че през 2020 г. да достигнат 2,0% от БВП", се казва в доклада.

Авторите на документа настояват още за "придобиването на нов тип основен, многофункционален боен самолет, заедно с осигурената за него интегрирана поддръжка".

"Това ще намали технологичната изостаналост от нашите съюзници и съседи-членки на НАТО, както и зависимостта ни от Русия. Новият тип боен самолет ще осигури възможност за високоточно въздействие и неутрализиране на въздушни, земни и морски заплахи от военни и полеви летища на страната в най-сложна метеорологична, оперативна и електронна среда", посочва се във "Визия 2020".

Както и в първия ѝ вариант, и тук се казва, че сухопътните войски трябва да бъдат оборудвани със 100-120 нови бойни машини, както и да бъде придобит терминал по програмата на НАТО за съюзно земно наблюдение (AGS) в рамките на съвместен проект с още 14 държави, членки на НАТО. Предвижда се още и покупката на 4 до 6 радара с възможности за откриване и проследяване на цели в системата на ПВО на Алианса.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

41 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. нормална
    #41

    Тези които пропагандират Бойко Борисов да си отворят очите най-сетне. И този човек не бива да бъде допускан до министерския съвет на РБ, както и останалите проруски мекерета.

  2. Иван Асенов Стоянов
    #40

    Разбира се, че Русия не води война с троянския си кон и 16-та република.

  3. Dr. Web Browsing
    #39

    Лично мнение, естествено: Русия, поне засега си е свършила работата в информационно отношение, тук на територията България (в случая нарочно използвам тази дума): сега такава "война" тук водят българските рубладжии и проруските им мекерета. Къде по-явно, къде по-прикрито, в зависимост от конкретните обстоятелства и настрояния в държавата (или както се казва още - в различните нейни "териториални единици").

  4. toci
    #38

    Яворе - препоръчвам ти да помислиш ти и твоите приятели / организирай поне 20 човека / да гласувате за Татяна Дончева. !!! Мисли умно !

  5. ivancho ivanov
    #37

    Путин води съвсем открито информационна война, външна и вътрешна!Грозно е такова традиционно нашенско слагачество - вижте има ли свобода на словото в днешна Русия и слушайте какво говори Путин! Без подправки и поправки! За две седмици щял да бъде в Киев - кой и как отрази тази смразяваща новина всред нашите медии! Но има и икономическа инвазия у нас за която никой не говори - около 380 000 руснаци притежават имоти в България. Ако са по трима души в едно семейство това са вече близо един милион хора, които биха могли да викнат, че българите им нещо пречат! Не говорим за енергиината примка! Не сме ли първосигнални глупаци, сами си заключете?

  6. t_o_m_o_v
    #36

    На това му се вика Страхливци с главно 'С'.

  7. Явор от Германия Костовист
    #35
  8. Bлaдo
    #34
  9. demokrat
    #33
  10. Kiril Kovatchev
    #32

    Не мисля че Русия е прекратила информациннната си война срещу цивилизования свят и България в частност. По-скоро дойде време да ни се припомни че служебния премиер е все пак бивш комунист. Ако не беше савецката окупация и избиването на истинската българска интелигенция, днешния български служебен премиер щеше спокойно да си пасе козичките и нямаша и да е помирисъл професура. Затова и професора не дава дума да се издума за войната която водят сибирските варвари срещу цивилизования свят и България в частност.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.