Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВСС дава сигнал за предрешен избор за шеф на Върховния касационен съд

"Политическите сили да потърсят отговорност от хората си в съдебния съвет"

6 коментара
Правосъдният министър Христо Иванов

От Висшия съдебен съвет излизат сигнали, че изборът за председател на Върховния касационен съд е предрешен, каза в петък правосъдният министър Христо Иванов пред БНТ.

"Много се радвам, че съдия Лозан Панов се чувства достатъчно добре и се върна в надпреварата (за председател на ВКС – бел.ред.). Съжалявам обаче, че от ВСС излизат сигнали за предрешеност на това състезание. Това е състезание, което трябва да се реши от качествата на кандидатите и техните позиции, а не от самото начало да се разбира, че то е предрешено. Това е проблем", обясни министърът.

От ВСС наистина излизат сигнали, че съдията от Върховния административен съд (ВАС) Лозан Панов вече е събрал подкрепата на поне 17 членове. Това ще му е достатъчно за победата в конкурса. Негов конкурент е заместник-председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Павлина Панова.

И двамата се ползват с отлична репутация в съдебната система, но съдия Павлина Панова има по-дълъг опит като съдия, по-добре познава ВКС и се ползва с подкрепата на своите колеги във върховния съд. Въпреки това подкрепата на мнозинството в съдебния съвет гравитира около Лозан Панов.

Още в края на октомври се появиха първите сигнали, че ВСС няма намерение да проведе нормална състезателна процедура. Пред Mediapool председателят на комисията по предложенията и атестациите в съвета Милка Итова сподели мнението си, че успешният кандидат първо трябва да се договори и едва след да се стартира конкурса. Милка Итова е сред официалните поддръжници на кандидатурата на Лозан Панов.

Министърът отново се обяви против смяната на този ВСС с промяна в Закона за съдебна власт. Според него това е лош вариант. В същото време министърът допусна, че политическите партии биха могли да потърсят отговорност от членовете на ВСС, които са избрали. Политическата квота в съвета е точно половина от броя на изборните членове – 11 от 22-ма.

"Ако трябва да се поискат оставки, да се поискат оставки, но това не трябва да бъде направено от министъра на правосъдието", каза Иванов.

Правосъдният министър определи като "крачка в правилната посока" решението на ВСС отпреди ден да се направи пълна преработка на софтуера за случайното разпределение на делата. Той призова съдебният инспекторат да повиши своята експертиза, за да може занапред да извършва задълбочени проверки на системите.

"Главният проблем не е в софтуера. Проблемът с разпределението на делата има значение, защото в съдебната система има корупция. Проблемът има такова голямо значение, защото в съдебната система има култура на затваряне на очи. Има откровена мърлявщина при управлението на някои съдилища", обясни Христо Иванов.

Той обясни, че ВСС не може да носи отговорност за пропуските в софтуера, но носи отговорност за средата, в която този софтуер е бил използван. Министърът даде за пример Софийския градски съд, който не е изпълнявал указанията за обновяване на софтуера си и не е създал гаранции за сигурност при разпределението на дела. "И досега няма адекватни отговори за ситуацията в Софийския градски съд", каза Иванов.

"Въпросът опира до затварянето на очите, за да се стигне до ситуацията в Софийския градски съд. Начинът, по който е била използвана системата за разпределението на делата в този съд, меко казано, буди много сериозни въпроси", коментира министърът.

В отговор на критиките от някои членове на ВСС, че съветът се подлага на недопустим политически натиск, Иванов каза: "Когато си свършим работата, министърът на правосъдието няма да има такава роля. България е под външно наблюдение, общественото мнение е изключително чувствително към съдебната система. Аз като министър нося отговорност да комуникирам с Еевропейската комисия, да обяснявам позицията на България. По-добре е да си казваме някои неща тук вътре, да ги решим помежду си, вместо цялата страна да носи отговорност за това".

Проблемът е в кадрите

В петък на поредната дискусия за съдебната реформа омбудсманът Константин Пенчев обясни, че основният проблем на съдебна система са кадрите.

"На много ръководни места и от най-младшето до най-старшото ниво в системата има гнили ябълки в тази система. Уви, тези гнили ябълки до голяма степен определят политиката и развитието на системата и не дават възможност на почтените, на работливите да дишат и работят така, както те искат", каза Пенчев, който е бивш председател на Върховния касационен съд.

Той призова за радикална реформа на системата. Според него трябва да се създадат ясни правила, които да гарантират, че "гнили ябълки" няма да стават магистрати.

"Няма връщане назад и никой няма интерес от тази съдебна система. Проблемите на Висшия съдебен съвет какви са? Ако гнилите ябълки ги разделим на два отбора - ще станат ли по-малко гнили? Ако има гнили ябълки, които решават делата по един съмнителен начин, какво общо има софтуерът с това? Т.е. проблемът е един единствен - гнилите ябълки. И трябва точно тук да се замислим отново как конституционно, по какъв начин да изринем гнилите ябълки от съдебната система. Те не са толкова много. Но те са на възловите места", каза Пенчев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #6

    Аман от ровене под ВСС. Нямате шанс котенца, Съдебната власт е защитена достатъчно добре от Конституцията от опити на политиканите да прекрояват това и онова.....

  2. Alex
    #5

    Още при обявяването на конкурса писах, а след това още няколко пъти, че съдия Панова няма шанс сред гарваните от ВСС! Те никога няма да допуснат почтен, неманипулируем съдия на този пост...

  3. Свети Тервел
    #4

    Лозан Панов ми падна в очите. Бутнала го кола и си оттегли кандидатурата. Сега МУ СЪБРАХА смелост и пак я подаде. С тая страхливост утре, ако някой катаджия му свирне пред ВКС дали няма пак да я подаде. Това е много голям проблем в българския съд, само страхливци, угодници и безгръбначни пред изпълнителната власт, хич не могат да защитят независимостта си, въобще знаят ли че са независими. Искренно се надявам да не бъде избран, защото на този пост се иска кураж, смелост и характер без който всичко останало се обезсмисля.

  4. Borisov
    #3

    значи със стари к.. нов бардак-да не ги уволняваме, ами да им се поскараме на децата . Тоя е е.. ти реформатора. надявам се да няма повече заблудени

  5. Milev
    #2

    Отдавна се разбра, че Панова не е от мафиата. Сомо защо още е тъози цирк. Или трябваше съвсем да го сгазят др. Панов. Безочие.

  6. barcelonski_deactivated_1428248450
    #1

    VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV - НИЩО ДЕ ...... Това НЕ пречи ДСБратите да зовят за оставки ...... НЕ подкрепиха навремето Цветанов, а го оставиха сам сред вълци. Трябва да си прост като Манерка за да мислиш, че ще им накривиш Маркуча на Мутрите в съдебната.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.