Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Меркел поема голям риск с новия закон за имиграцията

0 коментара
Ангела Меркел

Канцлерката Ангела Меркел се надява, че новият закон за имиграцията ще позволи на чуждестранните работници по-лесно да намерят работа в Германия, но нейната настойчивост да запълни рекордния брой свободни работни места рискува да раздразни избирателите, които продължават да негодуват заради нейната политика на отворени врати към бежанците.

Със застаряващото население и топяща се работна ръка, Германия се нуждае от по-голяма гъвкавост, за да запълни повече от един милион свободни работни места, казват бизнес лидери.

"Ще продължим да зависим от чуждестранни професионалисти", каза Меркел в Бундестага миналата седмица, защитавайки имиграционните си планове от критиките на опозиционните политици.

"Компаниите не трябва да напускат страната, заради това, че не могат да намерят персонал", каза Меркел, добавяйки, че мнозина предприемачи се по-загрижени за наемането на квалифицирани работници, отколкото от получаване на данъчни облекчения.

Новият закон, който ще бъде обсъден от Меркел и нейния кабинет по-късно този месец, цели да привлече работници от страни извън Европейския съюз, въпреки че от тях ще се изисква професионална квалификация и езикови познания по немски език, когато кандидатстват за работна виза, според документ, съставен от официални представители.

Правителствените служители виждат в закона, който е приветстван от работодателите, повратен момент в глобалната надпревара за привличане на таланти, тъй като други страни се придържат към по-строги имиграционни правила.

Но той може да разгневи избирателите, които се чувстват пренебрегнати, след решението на Меркел да приеме повече от милион бежанци през 2015 г.

Проучване на общественото мнение този месец показа, че 51 процента от респондентите смятат, че нейното правителство не е взело на сериозно тревогите на германците за имиграцията. В Източна Германия, цифрата е 66 процента.

През следващата година ще има местни избори в източните провинции - Саксония, Бранденбург и Тюрингия, където крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" (АзГ) се очаква да спечели много гласове за сметка на консерваторите на Меркел и техните левоцентристки коалиционни партньори - Германската социалдемократическа партия (ГСДП).

Наплив

Безпрецедентният наплив през 2015 г. на кандидати за убежище, основно от мюсюлмански страни като Афганистан, Сирия и Ирак, вече предизвика обществено недоволство и вкара АзГ, която отхвърля новия имиграционен закон, в националния парламент.

Дълбокото разделение стана очевидно миналия месец в източния град Кемниц, станал сцена на белязани от насилие протести на крайнодесни активисти, след като мигранти бяха обвинени за смъртоносно намушкване на германец.

Във връзка със събитията в Кемниц, вътрешният министър Хорст Зеехофер, лидер на Християнсоциалния съюз (ХСС), сестринската баварската партия на християндемократите на Меркел, описа миграцията като "източника на всички политически проблеми" в Германия.

Меркел може да избегне острата политическа реакция, ако съумее да убеди избирателите, че новият закон ще има за цел справянето със специфичен недостиг на работници, а няма да засили цялостната конкуренция на пазара на труда.

"Ако тя успее убедително да ни докаже, че това е от собствен икономически интерес за Германия, той няма да предизвика тревога сред тези, които вече се чувстват отчуждени в собствената си страна", каза Геро Нойгебауер, политически експерт в Берлинския свободен университет.

"Но ако не успее, този закон ще рикошира върху Меркел, особено имайки предвид, че ще има три местни вота през следващата година в Източна Германия", каза той.

Ще има също местни избори в Бавария и Хесен през следващия месец, където възхода на АзГ може да направи по-трудно формирането на коалиционни правителства.

Допускането на още повече чужденци в страната е риск за Меркел, дори ако според прогнозите работната сила в най-голямата икономика на Европа намалее драстично и може да бъде стабилизирана с нетна миграция от 400 000 души всяка година до 2060 г.

Благодарение на продължителния икономически възход свободните работни места поставиха рекорд от 1,2 милиона, а безработицата е на най-ниско равнище от обединението на Германия през 1990 г. насам, според службата по заетостта.

Недостигът на работници струва на икономиката до 0,9 процентни пункта от БВП всяка година, според Германския икономически институт.

Усилия

Сред компаниите, полагащи усилия да намерят персонал е "Айем" /Eyeem/, стартъп в Берлин, който свързва милиони фотографи по целия свят с агенции и клиенти чрез онлайн платформа.

"Ние сме 100 процента засегнати от недостиг на работна ръка", каза началникът на отдел "Човешки ресурси" в компанията Майкъл Джоунс в централата ѝ в Кройцберг, мултикултурен квартал в Берлин, който е дом на много европейски мигранти.

"Полагаме усилия да запълним многото свободни работни места в области като софтуерно инженерство и продажби", каза Джоунс. В някои случаи може да отнеме шест месеца за кандидат чужденец да получи разрешение от миграционните власти.

В един от случаите "Айем" иска да наеме специалист от Египет, но все още чака окончателно потвърждение. Това затруднява компанията в планирането, а египетският работник - в уреждането на преместването си в Германия.

Други сектори, засегнати от недостиг на работници са строителството, образованието, детските грижи и грижите за стари хора.

Арно Швали, изпълнителен директор на оператора на домове за стари хора "Кориан" в Германия, казва, че броят на старите хора, нуждаещи се от постоянни грижи ще се увеличи с повече от една четвърт през следващите 15 години.

"До тогава ще трябва да се справяме с недостиг на повече от 250 000 работници в сектора на тези грижи", каза Швали и добави: "Квалифицираните мигранти могат да помогнат да запълним тази празнина. Това не е единственото решение, но е част от решението."

Министърът на здравеопазването Йенс Шпан каза, че младите хора от Косово и Албания могат да допринесат за запълване на 50 000 свободни работни места в сферата на грижата за стари хора.

Профсъюзите казват, че старческите домове могат да привлекат мести работници, подобрявайки заплащането и условията.

АзГ отхвърля новия закон, твърдейки че той само ще насърчи имиграцията и ще предизвика "дъмпинг на заплатите" за сметка на по-малко образованите местни хора.

"Ако погледнете твърде слабото повишение на заплатите, тогава не трябва да сте експерт, за да кажете, че всъщност няма недостиг на квалифицирани работници", каза депутатът от АзГ Уве Вит.

Меркел подчертава, че имиграционният закон е съпроводен с програма за 4 милиарда евро за подпомагане на 800 000 хиляди трайно безработни германци да си намерят работа.

Промяна

Въпреки че все по-голям брой от мигрантите от 2015 г. си намират работа, процесът е бавен предвид спешната нужда от работници. От три до пет години отнема на ниско образован сириец или иракчанин да научи немски и да получи професионална квалификация.

Наред с това коалиционните партии имат разногласия за това, дали на бежанците може да бъде позволено да се откажат от статута на убежище, ако са намерили работа и са научили немски.

Консерваторите казват, че това ще насърчи имиграцията на кандидати за убежище без подходящата квалификация. ГСДП иска по-прагматичен подход.

"Става дума за това да се предотврати ситуация, когато връщаме подходящите хора, а след това трябва усърдно да търсим квалифицирани работници от чужбина", каза пред Ройтерс министърът на труда и социалните въпроси от ГСДП Хубертус Хайл.

Предложен от официални представители компромис предвижда, че само кандидатите за убежище, които в момента са в Германия, да могат да променят своя статут, а бъдещите бежанци да бъдат изключени от схемата.

Германия стана втората най-предпочитана дестинация за имигрантите след САЩ, привличайки повече от един милион през 2016 г., според данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

От тях повече от 600 000 са граждани на Европейския съюз, които могат да избират къде да живеят и работят в рамките на блока.

Но Германия очаква тези цифри да спаднат, тъй като икономическият подем в Европа означава, че хората могат да намерят работа в страните си. Наред с това броят на хората в работоспособна възраст в Европа намалява поради ниските темпове на раждаемост.

"Трябва да използваме напълно целия си собствен потенциал. Но това просто няма да е достатъчно, нуждаем се също от работници от страни извън Европа", каза Инго Крамер, председател на Германската асоциация на работодателите.

Според Крамер икономическото бъдеще на Германия е изложено на риск, ако правителството не успее да приеме модерен имиграционен закон. За Меркел начинанието е част от усилията ѝ да остави нещо за поколенията.

По БТА

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам