Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България спира транзитния договор с "Газпром", само ако стане "Турски поток"

Започва да се търси строител на тръбата под условия – изясняване на търговския интерес и осигуряване на парите

4 коментара
България спира транзитния договор с "Газпром", само ако стане "Турски поток"

България ще трансформира сегашния договор между "Булгартрансгаз" и "Газпром Експорт" за транзит на газ през наша територия до 2030 г. в ангажимент на руската компания да резервира капацитет от бъдещото трасе на газопровода "Турски поток". Това условие е било поставено на руснаците, съобщи министърът на енергетиката Теменужка Петкова пред журналисти в парламента, където в петък отчете какво е свършило ведомството ѝ след актуализацията на енергийната стратегия на България в газовата ѝ част.

Промените възлагат конкретни задачи за изпълнение до края на 2018 г. и сред тях е и регулиране на въпроса с транзитния договор, който "Газпром" иска да прекрати, тъй като от 2020 г. смята да спре да използва Трансбалканския газопровод през Украйна, Румъния и България до Турция, Гърция и Македония и да пренасочи доставките по "Турски поток". Съгласно договора обаче "Газпром Експорт" е длъжна да плаща транзитни такси на България, дори и да не ползва капацитета на тръбата до 2030 г. съгласно клаузата "Пренеси или плати" (ship or pay).

Според изчисленията на Петкова, представени при обсъждането на промените за енергийната стратегия, става въпрос за сигурни приходи за "Булгартрансгаз"  (БТГ) в размер на 1.2 млрд. лв. до 2030 г., но при въвеждане в експлоатация на "Турски поток" през българска територия те ще са 4.35 млрд. лв. за 20 години. Плановете на "Булгартрансгаз" пък са да печели по 330 млн. лв. годишно от транзитни такси за ползването на "Турски поток", което е над обявената от Петкова сума.

"Преструктурирането на транзитния договор ще стане, само ако третата фаза на пазарния тест (за интереса на доставчиците на газ да ползват бъдещата тръба на "Турски поток" у нас, който предстои да бъде обявен на 21 декември– б.а.) е успешна и "Газпром Експорт" подаде оферта за капацитет", заяви Петкова в парламента.

Готви се обществена поръчка като тази за "Южен поток"

Тя съобщи също така, че заедно с пазарния тест за резервиране на капацитет от бъдещата тръба на 21 декември се планира да се обяви и обществена поръчка за доставката на необходимите материали и оборудване, инвестиционно проектиране и изграждане и въвеждане в експлоатация на линейната част от газопровода.

Догодина се планира да се обяви отделна поръчка за изграждане на новите компресорни станции по трасето, допълниха от "Булгартрансгаз". Целта да се обяви обща поръчка за проектиране, доставка на материали, построяване и въвеждане в експлоатация на линейната част на газопровода е не само по-бързата реализация, но и да няма размиване на отговорността между изпълнителите на различните етапи от проекта, ако са отделни поръчки.

Каква ще е цената на предстоящата поръчка, както и тази на процедурата за компресорните станции засега не е ясно. Според изчисленията на "Булгартрансгаз" изграждането на "Турски поток" у нас ще струва общо 2.767 млрд. лв. без ДДС, но окончателната цена ще стане ясно след приключването на обществените поръчки.

Реално поръчката за линейната част е същата като процедурата за строежа на прекратения от Русия газопровод "Южен поток" у нас, когато за всички дейности бе избран консорциум от приближени до Кремъл и тогавашното българско правителство на Пламен Орешарски компании.  Тя също бе обявена по Коледа в скоростен порядък и след това Европейската комисия започна наказателна процедура срещу България заради нарушени правила на конкуренцията, а по-късно Путин обяви, че спира проекта и го заменя с "Турски поток".

Парите още ги няма, а интересът към проекта е неясен

Петкова обяви, че още следващата седмица в Агенцията за обществените поръчки ще бъде внесена за преценка подготвената документация за избор на изпълнител, проектиране, доставка на материали, реализация и въвеждане в експлоатация на разширението на газовата мрежа на БТГ, както правителството предпочита да нарича инфраструктурата, предназначена за "Турски поток" и бъдещия газов хъб "Балкан", където ще влиза част от бъдещите руски газови доставки по тази тръба.

Плановете на правителството са на 21 декември поръчката за линейната част да бъде обявена както в регистъра на обществените поръчки у нас, така и официалния вестник на Европейския съюз", посочи енергийният министър.

Изборът на изпълнител и сключването на договор с него обаче ще се извърши под условия. За да влезе в сила този договор, ще трябва да приключи успешно пазарния тест за търговския интерес към ползването на тръбата. Той също тръгва на 21 декември и най-късно до 31 януари 2019 г. ще стане ясно има ли подадени оферти за резервиране на капацитет за пренос на газ през инфраструктурата. Другото условие, за да започне строежът на "Турски поток" е да се осигури финансирането за проекта. Плановете на "Булгартрансгаз" са да осигури 496 млн. лв. собствени средстав, а 2.33 млрд. лв. да търси чрез банкови заеми.

БТГ заявил капацитет и дял от бъдещия LNG терминал край Александруполис

Петкова обяви още, че БТГ е предприел стъпки за придобиване на 20% от акциите в компанията, която ще реализира проекта за терминал за втечнен газ край гръцкия град Александруполис. Вече се водят преговорите с проектната компания "Газтрейд", в която 80 процента държи гръцката фамилия Копелузу, а останалите са на танкерната флотилия "ГазЛог".

Колко пари ще трябва да осигури "Булгартрансгаз" за тази инвестиция още не се знае, тъй като в момента се водят преговори за разпределението на собствения и привлечения капитал за реализацията на проекта, който се оценява на 450 млн. евро. Инвестицията на българския държавен оператор ще е една пета от дела на собствения капитал на компанията "Газтрейд" за реализацията на проекта, обясниха запознати пред Mediapool.

БТГ също така е участвал в пазарния тест за ползване на терминала, обявен преди време от "Газтрейд", допълни Петкова и посочи, че това е " много ясен знак за нашите намерения и за приоритетите ни по отношение диверсификацията на доставките на природен газ“. Не е ясно за какви количества е подал необвързваща оферта "Булгартрансгаз".  Планираният капацитет за регазификация на втечнен газ на терминала край Александруполис е 5.5 млрд. куб. м. Интересът на БТГ да ползва капацитет от съоръжението е свързан с допълнителното запълване на бъдещата газова връзка между Гърция и България постъпване на получавания таз природен газ в хъба "Балкан" край Варна.

Сътрудничество с европейски газов хъб за газовата борса у нас

Теменужка Петкова съобщи още, че БТГ е на финала за реализацията на проекта за създаване на газова борса у нас.  До края на годината ще бъде създадена дъщерната компания на газовия оператор, която ще управлява платформата за търговията с природен газ, която също ще е част от плановете за хъба.

Следващата седмица "Булгартрансгаз" ще подпише меморандум за сътрудничество с Централния европейски газов хъб, който е оператор на борсите за газ в Австрия и Чехия, каза енергийният министър. "Сътрудничеството ще е насочено към правната регламентация на дейността на борсата, регулаторната ѝ рамка, обучение на кадри и обмяна на опит. "Това ще позволи либерализацията на пазара на газ у нас и в региона", каза още Петкова.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 1107a
    #4

    бойку земята ще изрие, та да освободи московските си господари, от задължението да плащат за транзит до 2030г. Те за такива работи са ни го сложили.

  2. Практик от София
    #3

    Какъв поток, какви 5 лева... В Кремъл вече нямат пари да се обръснат. Но Министерството на вътрешните работи на РФ закупува 8099 полицейски електрошокови устройства. Спешно. Първата партида - до 20-ти декември. Модерна работа - с изхвърлящи се (до 4,5 м) накрайници. Реакция на двойния провал - оттичането в политическата канализация на проектите "Тръмпнаш" и "Азовнаш". Шубето от московски Майдан е голям страх !

  3. Преслав
    #2

    "... процентът на водата в краставиците е 98"

  4. Лизи Гугуткова
    #1

    Шефчович: Но ако просто ще "евакуира" газ от "Турски поток" в страни от ЕС, такива като Австрия или Италия, то няма да стане.
    Ако се окаже, че проектът представлява просто един транзитен тръбопровод, той не може да бъде част от Балканския газов хъб и Комисията няма да го подкрепи", заявил Шефчович.

    Хъбът във Варна, на брега на Черно море би могъл да търгува с газ от "Турски поток", както и от тръбопроводи,
    подкрепяни от ЕС - от Азербайджан и Израел - Южния газов коридор и EastMed.

    "Хъбът би могъл

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.