Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тереза Мей ще трябва да иска отлагане на Брекзит, ако парламентът не одобри сделка до края на месеца

1 коментар

В случай, че британският парламент не одобри споразумение за Брекзит до края на този месец, премиерът Тереза Мей вероятно ще се опита да забави планираното за 29 март излизане на Великобритания от Европейския съюз, тъй като няма да има време за приемането на цялото необходимо законодателство, пише в петък агенция Ройтерс.

Към настоящия момент одобрението далеч не е сигурно на фона на опитите на Мей за подобряване на постигнатата с ЕС сделка, която парламентът отхвърли миналия месец с рекордно мнозинство.

Дори и Мей да успее, това ще е само началото на процеса и хаотичното излизане, от което се страхуват много компании, продължава да е възможно.

За да го избегне, парламентът трябва да приеме закон, с който официално ратифицира споразумението, като по този начин създаде още много възможности за спорове. Той освен това планира и приемането на голям брой свързани с това закони и изменения в законодателството.

Законът за ратификация на сделката не може да бъде представен на парламента преди той да одобри споразумението на Мей. За този вот не е определена дата, но не се очаква да е преди 14 февруари, когато депутатите ще проведат по-общ дебат за Брекзит. След 14 февруари парламентът ще разполага само с 26 заседателни дни до 29 март, отбелязва агенцията.

Въпреки че двама високопоставени министри заявиха, че може да е необходимо удължаване на срока за преговори по член 50 на Договора за Европейския съюз, Мей бе категорична, че Брекзит ще бъде на 29 март.

Според Мади Тимънт-Джак от Института за управление и месец няма да е достатъчен за приемането на цялото необходимо законодателство: "Колкото повече навлизаме във февруари, толкова по-трудно става".

Приемането на някои от предишните важни закони за отношенията на Великобритания с Европа, сред които и Споразумението за изтегляне от 2018 г., с което европейски правила станаха част от британското законодателство, отне повече от 30 заседателни дни, припомня Ройтерс.

Правителството също така е задължено по закон да представи на парламента договор, който има нужда от ратифициране, 21 дни преди гласуването, въпреки че може да поиска да бъде направено изключение.

Според бившия председател на парламентарния съвет по изготвяне на законопроекти Стивън Лос, цитиран от Ройтерс, дори парламентът да искаше да сътрудничи, а правителството да направи отстъпки, времето изтича.

"Щом мине средата на март, идеята, че Споразумението за изтегляне ще бъде одобрено до 29 март става невъзможна", посочи Лос.

Дори правителството да иска да отложи Брекзит, датата е фиксирана в британското законодателство и за да бъде променена, е необходимо одобрението и на двете камари на парламента.

Предизвикателството

Правителството може да се опита да ускори процеса по приемането на законодателство (на теория закони могат да бъдат приети за един ден), но за това е необходима добрата воля на парламента, който вече няколко пъти осуети плановете на правителството.

Законът трябва да бъде одобрен на няколко етапа в Камарата на общините (където консерваторите на Мей нямат мнозинство) и в Камарата на лордовете (където Мей има по-слаб контрол върху графика).

Законът за оттегляне от ЕС ще оправомощи министрите да извършат разплащания с ЕС и да бъдат приложени предвидените мерки по въпроса за границата на Северна Ирландия с Ирландия, който стана причина голям брой депутати да се противопоставят на сделката на Мей.

Според Библиотеката на Камарата на общините в парламента е имало повече от 100 гласувания при ратификацията на Лисабонския договор и 88 за Договора от Маастрихт - въпроси с по-малко значение от Брекзит, като по въпроса за Договора от Маастрихт партийни бунтове едва не свалиха от власт тогавашния премиер от Консервативната партия Джон Мейджър.

"Законът ще провокира спорове, така че може да очаквате голям брой трудни гласувания. Ако депутатите останат с впечатлението, че правителството прибързва със законодателството и не им дава достатъчно време да го обмислят, мнозинствата може да изчезнат", твърди Тимънт-Джак пред Ройтерс.

Въпреки че Мей успя да спечели макар и с крехко мнозинство принципната подкрепа на парламента за сделката си, тази подкрепа може да изчезне при ратифицирането ѝ, предупреди депутат от Консервативната партия.

Най-важните приоритети

Правителството също така планира да прокара още няколко изключително важни закони и стотици изменения на съществуващото законодателство, с чиято помощ Великобритания да се адаптира към живота извън ЕС, в областта на земеделието, риболова и имиграцията.

То не поясни дали всички тези промени в законодателството трябва да бъдат приети преди Брекзит. Министърът на международната търговия Лиъм Фокс заяви в сряда, че правителството е предвидило мерки в случай, че не бъде одобрено търговското споразумение с ЕС.

Според парламентарни експерти, ако Великобритания напусне със сделка, по-голямата част от това законодателство може да бъде прието през планирания преходен период след Брекзит.

Ако Великобритания обаче не успее да постигне сделка, необходимостта от ново законодателство ще стане по-належаща, като ще трябва да бъде приет и закон за финансовите услуги, който да позволи на Великобритания да прилага правилата на ЕС за финансовите услуги.

Британската банка Барклис (Barclays) заяви миналия месец, че ако не бъде постигната сделка, правителството ще трябва да формулира "най-важните си приоритети".

Предизвикващите най-много спорове елементи в новото законодателство могат да бъдат премахнати, а за да бъдат приети по-бързо някои закони, в тях могат да бъдат предвидени клаузи за последващото им преразглеждане.

"Вероятно това е единственият начин, по който тези закони могат да бъдат приети бързо", посочва Стивън Лос.

Процесът по приемането на повечето от тях в момента е преустановен, като голям брой депутати са на мнение, че правителството избягва да ги внесе отново в парламента, за да не бъдат направени в тях изменения с цел добавяне на условия.

"В някакъв момент сигурно ще има призив от сорта на: "Всъщност повече не можем да отлагаме, изправени сме пред риска от Брекзит без сделка и е необходимо да прокараме това законодателство", прогнозира Тимънт-Джак.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #1

    Бърз и Твърд Брексит....и след това ЕС-зелките сами ще клекнат на колимчето с протегнати шепички да искат сделка!!! Анти-брекситката Мей ....вън! П.С. Нито аз, нито британците са против ЕС.....а за ИСТИНСКИ ЕС!!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.