Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Росатом": Независимо дали сме инвеститор в АЕЦ "Белене" или не, ще помагаме

Предстояща промяна на ценообразуването в България е обрат, който трябва да се оцени, каза Кирил Комаров

8 коментара
Кирил Комаров закрива "Атомекспо"

"Независимо дали сме инвеститор в проекта АЕЦ "Белене", или не, ние ще помагаме за реализацията му. Още миналата година дадохме твърди гаранции на българското правителство, че сме готови да работим във всяка роля", заяви първият заместник-главен директор на руската ядрена корпорация Кирил Комаров в отговор на въпрос за готовността на концерна да участваме в предстоящия търг за стратегически инвеститор в спрения през 2012 г. ядрен строеж.

Преди дни генералният директор на "Росатом" Алексей Лихачов бе цитиран от руски медии, че корпорацията смята да участва в процедурата за търсене на акционер в проекта, но също така ще постави свои условия .

Сега, в рамките на заключителната пресконференция на международното изложение "Атомекспо", запитан ще участва ли "Росатом" в търга, при какви условия и при какви гаранции  Комаров се засмя: "Така пряко искате всички търговски тайни да си кажем. Търгът затова е търгът, а не - всеки да каже при какви условия ще участва".

"Дадохме абсолютно  твърди гаранции, че ако се приеме действително сериозно решение за възобновяване на проекта, никога няма да оставим българските си приятели и партньори, а ще им помагаме. Каквато помощ от нас е нужна, държавата или бъдещия инвеститор или собственик – ще реши сам. Ние сме готви да участваме във всяка роля - започвайки от консултант и завършвайки с отговорността за всички дейности до пускането на централата", каза Комаров.

Той допълни, че гледа с огромен оптимизъм на този проект, защото има най-напреднала площадка за строеж, напълно готова документация и лицензирането може да стане много бързо.

Преди ден министърът на енергетиката Теменужка Петкова, която бе сред делегатите на форума в първия му ден, заяви, че от "Националната електрическа компания" вече са поискали от Агенцията за ядрено регулиране да възобнови процедурата за лицензиране на техническия проект на АЕЦ "Белене", който бе спрян малко преди да бъде завършен. Целта на държавата е да остойности и този документ и така да получи по-голям дял в бъдещата проектна компания, за която ще се търси стратегически инвеститор. Процедурата ще бъде обявена официално във вестника на Европейския съюз в началото на май, каза Петкова.

Комаров коментира, че е сложно да се каже какви гаранции  ще се искат за реализацията на АЕЦ "Белене", по посочи, че е твърдо убеден, че никъде по света не може да се реализира ядрен проект без държавно участие.   

"Доколкото разбирам българската държава ще участва минимум вече произведеното оборудване, в което са вложени 1.5 млрд. евро и което вече е сериозна инвестиция. Важно е кой ще влезе в проекта – как ще предложи да  го направи и от това зависи какви гаранции могат да се поискат. Картината е огромна. Вчера на срещата на министър Петкова с нашия генерален директор Алексей Лихачов чух, че българският премиер е поел ангажимент да се премине към напълно ново ценообразуване и синхронизиране на българския пазар с европейския. Което е пълен обрат, даващ по-голяма увереност на инвеститорите, че ще се следват пазарните цени и ще могат да си върнат инвестицията“, коментира Комаров. Той допълни още, че оценява готовността на българската държава да си сътрудничи с „Росатом“ и това, че спазва европравилата.

"Независимо дали сме инвеститор в проекта, или не, ние ще помагаме за реализацията му“, каза  той.

Досега другият афиширал се кандидат да вложи средства в АЕЦ "Белене" е Китайската национална ядрена корпорация CNNC, но какъв ще е интересът ще стане ясно най-рано в началото на август, когато би трябвало да изтече 90-дневният срок за заявяване на интерес.

Преди това Комаров отбеляза, че дори и по време на арбитражния спор за поръчаното от НЕК и неплатено оборудване "Росатом" е сътрудничила на България в "осигуряването на втори живот на АЕЦ "Козлодуй". Той посочи, че според разчетите на "Росатом", която чрез свои структури участва в процедурите по модернизацията на двата български реактора за удължаването срока на експлоатацията ми, сочат, че мощностите могат да се използват още 30 години след изтичането на подновените им лицензи. V блок получи в края на 2017 г. нов десетгодишен лиценз за работа, а VI блок трябва да получи такъв в края на октомври 2019 г. "40 години си е втори живот на две мощности, които имат най-ниските цени в България, позволяващи поддържането на ниски цени на електроенергията в България“, каза още Комаров.

При закриването на двудневния ядрен форум първият заместник-генерален директор на „Росатом“ акцентира върху това, че през 2018 г. са били въведени в експлоатация в света над 10 гигавата нови ядрени мощности, а 5 гигавата са били върнати на пазара. По думите му концернът поддържа ежегодно чужди поръчки за 130-140 млрд. долара и изтичащите задгранични договори се заместват от нови. Плановете на компанията са да продължи да работи върху производството на реактори от четвърто поколение и изграждането на плаващи АЕЦ, както и да затваря цикъла за използване на ядреното гориво. "Технологиите вече позволяват рециклиране и повторно използване на отработилото ядрено гориво, което е по-щадящо и за изчерпващите се уранови находища", каза Комаров.

Той допълни, че "Росатом" ще разширява присъствието си в областта на ядрената медицина. Със Сърбия е подписано споразумение за изграждане на център за ядрени неенергийни технологии. "Страната може да стане регионален хъб за производство на изотопи и за лечение на онкоболни", каза представителят на „Росатом“.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. перо
    #8

    Като в рекламата за Кубинският скорпион...

  2. обикновен
    #7

    Веднъж прибраха един милиард, защо да не приберат още от далаверата Белене? Плюс това е идеално средство за зависимост и подчиненост и за следващия половин век.

  3. Практик от София
    #6

    Не им щем ни меда, ни жилото!

  4. до долните- хич не ми пискайте бе! Вие натресохте частната собственост навсякъде, дори където НЕ И е мястото-в здравеопазване, комунални монополи и енергетика! Ако не са тези, ще са родните ВЕИ-кожодери! Всичко е било, е и Ще бъде грабеж! Заради моделът, натрапен от вън-частна собственост във и за всичко. От частните родилни домове, до частния крематориум на Пеевски. Като се мине през водата, доставяна от концесионер. Тока, доставян от частен монопол. И произвеждан от други частни монополи! С гарантирани цени за 10000 години напред! Тези май няма да искат фиксирана цена!

  5. Искаме само ВЕИ-та и други модерни и свръх скъпи форми на енергиен реко рекет. АЕЦ няма далавера като от ВЕИ-та!

  6. ivancho ivanov
    #3

    "..ние сме готови да участавме във всякаква роля.." казал руснакът, "..то от това ни е най-много страх..."!

  7. edin.drug
    #2

    Айде стига сте ни помагали!

  8. tirlik
    #1

    не ви щем бе!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.