Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Липсата на достатъчно персонал може да затрудни превръщането на Втора градска в инфекциозна

3 коментара
Липсата на достатъчно персонал може да затрудни превръщането на Втора градска в инфекциозна

Недостиг на персонал може да компрометира идеята за превръщането на столичната Втора градска болница в инфекциозна, която да приема случаи на заразени с коронавирус пациенти. Не е ясно дали всички лекари ще се съгласят да работят при новите условия, стана ясно в петък, а кметът на София Йорданка Фандъкова каза, че в лечебното заведение ще останат да работят само хората, които желаят.

Втора градска болница ще започне да приема пациенти, болни от коронавирус, когато е напълно готова, а в лечебното заведение ще работят само хората, които имат желание, заяви Фандъкова.

В момента лечебното заведение е спряло приема, изписват се всички здрави.

Обещанието е Втора градска болница да заработи до 72 часа като инфекциозна след издаването на заповедта на здравния министър, което означава в неделя сутрин.

Приемането на пациенти ще започне най-вероятно в понеделник, но това не е потвърдено.

За да се трансформира болницата в инфекциозна, трябва първо да се изпишат излекуваните пациенти, да се транспортират лежащоболните в други общински болници, целият персонал да разполага със защитно облекло и при необходимост да се назначат още медици.

"Разбира се, никой не би могъл да бъде задължен да работи в една преобразувана инфекциозна болница без своето съгласие. Така че, една от задачите и работата с персонала е да убедиме хората, че ще бъде осигурена адекватна защита", заяви зам.-кметът Дончо Барбалов.

Очаква се в болницата да има 50 легла за болни от коронавирус като капацитетът на болницата е намален, защото вирусът изисква по-сериозна изолация.

Очакванията са, че там няма да бъдат настанявани пациенти в особено тежко състояние, а най-тежките случаи ще бъдат поемани от ВМА, Александровска болница и "Пирогов", които имат възможности за реанимация и интензивни грижи.

Засега се смята, че наличните легла, персонал в болниците и апаратура са достатъчни за посрещане на нуждите, но има готовност за тяхната реорганизация, пренасочване на лекари и ангажиране на пенсионери и студенти в екстремна ситуация.

Преди ден от Министерството на здравеопазването съобщиха, че  болниците в страната разполагат с 2063 легла за интензивно лечение и 740 инфекциозни, които могат да бъдат удвоени и да станат 1400.

На леглата в интензивните отделения се настаняват много тежко болни пациенти, а на инфекциозните легла останалите болни и получават само вливания и лечение без командно дишане.

Общият брой респиратори в България са 1463 броя. Националният оперативен щаб вече е направил поръчка за още 200 броя респиратори, които обаче ще бъдат налични през май.

За още 30 има възможност да бъдат доставени по-рано.  

Центровете за спешна медицинска помощ разполагат с 289 респиратори в санитарните автомобили и 53 в кабинетите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. A.Aleksiev
    #3
    Отговор на коментар #1

    ДрОгарко, като се позоваваш на Хипократовата Клетва "за достоверност", барем да я беше прочела! Къде там ти се привиждат дълг, саможертва или эаплащане? С вирОсоносители се работи с необходимата защита или да мрат, казваш, в името на човека!Хора били!

  2. Коментарът е изтрит в 18:36 на 28 март 2022 от автора.
    #2
  3. boriana
    #1

    Те също са хора, казваме. Тях също ги е страх. Но дали някои лекари и сестри отказват да работят с виросоносители само от страх или и от егоизъм. Колегите им сигурно най- добре могат да преценят. Все пак са положили Хипократова клетва (https://bg.wikipedia.org/wiki/Хипократова_клетва) и макар в някои отношения да е остатараля (напр. заплащането) в нея си остава дългът, благородството и саможертвата в името на човека.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.