Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пандемията: Най-голямото предизвикателство пред Путин за 20-те му години на власт

Руските олигарси поемат централна роля в борбата с коронавируса, заразил вече над 187 000 души

8 коментара
Президентът Владимир Путин и Алексей Мордашов (дясно)

Двадесет години след първото встъпване в длъжност на Владимир Путин като президент на Русия, руският лидер се опитва да се справи с една от най-големите епидемии от новия коронавирус по света, а също така и с негативното ѝ въздействие върху икономиката.

На фона на увеличаването на броя на регистрираните случаи на заразяване с коронавируса в Русия до петото място в света, най-авторитетната независима социологическа агенция, специализирала се по руските въпроси, твърди, че рейтингът на одобрение на президента е спаднал до историческо дъно, пише в петък агенция ДПА.

Вчера се навършиха 20 години, откакто Путин, който си изгради репутацията на гарант на стабилността на Русия, за първи път встъпи в длъжност като президент. В сегашната криза, на фона на увеличаването на случаите на заразяване и причинените от пандемията икономически затруднения, руският лидер възприе несвойствен за него дистанциран подход към управлението.

През последния месец Путин работи дистанционно, като поставя задачи на високопоставените служители чрез видеоконферентна връзка от президентската резиденция Ново Огарьово в Московска област.

"Путин избра да действа предпазливо, като показва, че е ангажиран със случващото се, но в същото време делегирайки много власт на други официални лица, за да не бъде разглеждан като единствената обществена фигура, бореща се с кризата, която може да доведе до катастрофа в сферата на общественото здравеопазване", заяви пред ДПА политическият експерт Дияр Аутал.

"Подобно на други лидери по света, Путин е изправен както пред епидемиологична, така и пред икономическа криза. Пикът на разпространението на вируса все още не е достигнат, а милиони хора вече усещат негативното въздействие върху икономиката, което води до спад в популярността на Путин", заяви Аутал от центъра "Дейвис" за изследване на Русия и Евразия в Харвардския университет.

Процентът на руснаците, които одобряват начина на управление на Путин, е достигнал историческо дъно от 59 процента, заяви в сряда центърът "Левада".

Проучването на национално ниво е било проведено в края на миналия месец, след като броят на регистрираните случаи на заразяване в Русия стана по-голям от този в съседен Китай, където вирусът се появи за първи път. Оттогава насетне броят на заразените с вируса в Русия стана по-голям от този в други европейски страни като Франция и Германия.

Путин остава популярен сред групи, които разполагат с "ограничени възможности да променят живота си към по-добро", като например възрастните хора и част от селското население, твърди "Левада", като добавя, че само 12 процента от младите пълнолетни на възраст между 18 и 24 години одобряват работата на Путин.

Първоначално Путин остана верен на изградения си образ на лидер, който е начело на усилията за решаване на всяка криза, като облечен в предпазен костюм и с респиратор, посети през март пациенти в московската болница "Комунарка".

След това, седмица по-късно, говорителят на Путин заяви на пресконференция, че руският лидер ще работи дистанционно, след като главният лекар, борещ се с коронавируса в "Комунарка", с когото Путин се здрависа по време на посещението, обяви, че е дал положителна проба за вируса.

Докато Путин и други високопоставени представители на руските власти се изолираха, премиерът и министърът на културата съобщиха, че са се заразили с вируса. Путин обаче продължава да е в добро здраве, заяви говорителят му.

Броят на регистрираните случаи на заразяване с новия коронавирус вчера се увеличи с рекордните 11 200 души, като общият брой на заразените в Русия е достигнал 177 000, съобщи федерална мониторингова служба. Днес случаите вече са над 187 000.

Високопоставени служители изразиха надежда, че карантинните мерки, наложени в по-голямата част от страната, скоро ще доведат до спад на броя на новите случаи на заразяване.

Икономическите дейности в Русия са намалели с 33 процента от въвеждането на карантинните мерки в края на март, заяви в сряда министърът на икономическото развитие Максим Решетников.

Зависимата от петрола икономика на Русия бе допълнително натоварена от понижаването на цената на петрола, който е основен руски износен продукт, на фона на забавянето на световната търговия, причинено от пандемията.

В условията на трудностите, които изпитва руската икономика, високопоставени служители се опитват да изготвят план за смекчаване на част от мерките, за да може икономическите дейности да бъдат възобновени. Путин натовари регионалните власти със задачата да вземат решение кога ограниченията да бъдат отменени на местно ниво.

"Путин неведнъж призова новото си правителство и губернаторите на регионите да носят дори по-сериозна отговорност", твърди политическият експерт Татяна Становая в анализ, публикуван вчера от мозъчния тръст "Карнеги Москва".

"За съжаление, пандемията изведнъж хвърли светлина върху една стара действителност: Путин все повече се отдръпва от рутинните въпроси на управлението и предпочита да делегира повечето въпроси на други хора", пише Становая, цитирана от ДПА.

Олигарсите поемат централна роля

В Русия олигарсите не чакат държавата да се намеси срещу коронавируса и действат по своя инициатива, поемайки централна роля, пише в петък вестник "Ню Йорк таймс".

Като пример изданието посочва стоманеният магнат Алексей Мордашов. Той е помогнал за изолацията в град Череповец с над 300 000 души население. Негова компания е осигурила маски за полицията, респиратори за болници, жилища за хора в изолация, софтуер за спазване на карантината и работници за участие в патрули, следящи за спазване на мерките.

Фантастично богатите руски олигарси, които държат най-големите бизнеси в Русия, станаха централни фигури в начина, по който Русия реагира на пандемията от коронавирус, отбелязва "Ню Йорк таймс".

В условията на огъваща се по натиска здравна система, някои олигарси дават милиони долари, осигуряват логистика чрез компаниите си и капацитет за доставки, като същевременно настояват местните власти да действат с по-голяма решителност.

При управлението на руския президент Владимир Путин олигарсите в Русия зависят от благоволението на Кремъл, а пандемията илюстрира колко много системата за управление на Путин зависи от неформални съюзи с бизнес магнати, отбелязва "Ню Йорк таймс".

Битката срещу коронавируса разкрива също слабостта на занемарилата инвестициите в здравната система и други социални дейности руска държава, която в началото не отговори достатъчно категорично на пандемията.

И така, хора като стоманения магнат Мордашов се намесиха. Той убеди регионалните губернатори да затворят градовете, в които има негови компании, и осигури ресурси, за да може това да се случи.

За магната, произвеждащ торове, Андрей Гуриев затварянето на изолиран сибирски регион около негови обекти беше още по-лесно - компанията му е собственик на местното летище и на ски курорт.

Металният магнат Олег Дерипаска пък плаща за изграждането на три центъра за лечение на коронавирус в Сибир.

Владимир Потанин, един от най-богатите руснаци, и неговият минен гигант "Норникел" отделиха 150 милиона долара за борба с коронавируса.

Коронавирусът е заразил вече над 187 000 души в Русия

Броят на заразените с новия коронавирус в Русия нарасна през изтеклото денонощие с 10 699 души. С това болните във всичките 85 региона на федерацията стават общо 187 859, предаде ТАСС, цитирайки данни на оперативния щаб за борба с инфекцията.

Оздравелите са общо 26 608, починалите - 1723 в цяла Русия. Щабът уточнява, че 5232 от новорегистрираните случаи са безсимптомни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. goro6
    #8

    Епидемия няма, пандемия въобще. В минали години са умирали повече хора, от колкото в 2020 г.. При тoлкoвa инфoрмaция oт бг и cвeтa, вce oщe нa мнoгo нaрoд нe e яcнo, чe тecтoвeтe зa oпрeдeлянe нa "зaрaзeнитe" ca пунтa мaрa. Излeкувaни нямa, зaщoтo cпoрeд oфициaлни изтoчници "бoлecттa" e нeпoзнaтa, причинитeля cъщo. В Бг умират всики ден по 200-300 човека. В многомилионните държави, съответно в пъти повече. Въпросът е зaщo излъгaхa Путин, a Лукaшeнкo им пocoчи cрeдeн пръcт. ДВругия въпрос е докога на вдяка информация ще реагираме първосигнално, а няма да назорим мозъчните си клетки, да мислят самостоятелно.

  2. ivancho ivanov
    #7

    Президент на Русия, бивш подполковник от КГБ е подкрепян от около 12 % от населението до 24 год., това е бъдещето на страната - Путин може да размие образа си между губернатори и олигарси, може и да го конценрира до нещо като Сталиновия, но СОвид19 е природно бедствие нуждаещо се от всенародна подкрепа - нищо и в тази страна няма да остане както беше в началото на 2020 год.! Путин знае това, не глупак!

  3. Stefan
    #6

    Онзи лекар едва ли е бил болен. Казал е, че има вирус, за да даде предлог на вожда да се оттегли в дачата. Т.е. да се скрие, докато други се борят със ситуацията. И ако не се справят добре, накрая ще се завърне на бял кон и ще ги уволни. Политиката винаги е било мръсна работа.

  4. Лизи Гугуткова
    #5

    Търпението на обществото е достатъчно за два месеца“: Ръководителят на Центъра „Левада“ прогнозира протести поради спад в жизнения стандарт До средата на лятото руснаците може да излязат на масови протести поради паднал жизнен стандарт, заяви Лев Гудков, ръководител на центъра "Левада". „Мисля, че обществото ще има достатъчно търпение още два месеца. Това е абсолютно точно. Но след два месеца хората ще започнат да осъзнават, че лимитът е свършил. Руското търпение е много важен фактор ”, Гудков, цитиран от Отворените медии.

  5. Лизи Гугуткова
    #4

    Повишаването на цените на храните и лекарствата в Русия се ускори 1,5 пъти Инфлацията в Русия продължава да се ускорява на фона на отслабващата рубла, като тласка цените на вносни стоки.

  6. Естествено
    #3

    Пиесата е към края си. Очакваме завеса.

  7. Отбелязвам
    #2

    Целият този фарс ще продължава докато Путлер гушне букетчето.

  8. Коментарът е изтрит в 14:35 на 8 май 2020 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.