Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проф. Кожухарова: Епидемията се развива закономерно

Илюзия беше да смятаме, че ще се заключим и вирусът ще изчезне

3 коментара
Проф. Кожухарова: Епидемията се развива закономерно

Последния месец процентът на положителните за Covid-19 хора се движи между 4 – 5 на сто, като не всички от тях са болни. Тоест не става дума за някакво специално увеличаване на случаите. България изостана с развитието на болестта в началото заради строгите мерки и всъщност сега наблюдаваме закономерно развитие на един естествен биологичен процес, коментира епидемиологът проф. Мира Кожухарова в сряда пред БНР.

"Нещо специално като развитие или противоречие в развитието на пандемията аз не виждам.", заяви тя.

Хаотично управление на епидемията

Тя определи голяма част от решенията на здравните власти по отношение на мерките като хаотични и смята, че не е имало добра комуникация. Така появата на епидемията у нас е била съпроводена с изключително лоша комуникация, което е довело не толкова до епидемиологични последици, колкото до социални.

"Но хаотичност се наблюдава не само у нас, а и в целия свят. За щастие последните дни сме свидетели на едно по-реалистично гледане на нещата, включително и от администрациите на големите международни организации, така и на национално ниво. Пандемията е биологичен процес и това, което може да направи медицината и обществото, е да намали щетите, без да си прави илюзията, че ще го победи. Това, което в началото създаде неправилно впечатление у хората - че ако се заключим у дома, този вирус ще изчезне. Такива неща не стават в биологията", категорична е проф. Кожухарова.

Важно е каква част от положителните случаи са болнни

На въпрос какви са спецификите на коронавирусната инфекция специално за България, епидемиологът поясни, че за страната липсва добра статистика относно положителните случаи – каква част от тях са болни и каква част просто имат положителен PCR – тестове и са изследвани по повод на това, че са контактни или че са решили да пътуват в чужбина.

"Въпреки критиките към Китай, те още от април месец съобщават отделно броя на положителните проби и броя на болните хора – това е важно от клинична и епидемиологична гледна точка", каза тя.

Според проф. Кожухарова положителното е, че броят на хората в тежко състояние все още не е висок и здравната система е успяла да се подготви за тази пандемия. Има и яснота колко легла ще са необходими в бъдеще. "Така епидемията може да бъде управлявана", посочи тя. 

При преобладаващия процент от заразените хора инфекцията преминава без симтоми и не нанася някакави увреди на организма, допълни още епидемиологът.

На въпрос как е удачно да започне новата учебна година проф. Кожухарова заяви, че децата, учениците и студентите трябва да посещават учебните заведения, иначе пропуските в образованието за тях ще са големи в бъдеще.

Мира Кожухарова е на мнение, че учебните заведения не са най-рисковите, такива са домовете за възрастните хора, заради настанения в тях рисков контингент. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Big Bang
    #3

    Еха, докторите се разлютиха! Както повечето хора и те смятат, че тяхната гледна точка е най-правилната. Това за което са учили и което правят е да лекуват по начина по който това се прави спрямо други вирусни заболявания. Ковид 19 не е обикновен вирус и за да се справи човек с него той трябва да НЕ е лекар. Или ако е лекар - да се откаже от това което е учил и да потърси по-различна гледна точка.

  2. д-р Мирослав Балчев
    #2

    Не мога да повярвам, че не професор, а изобщо някой може да твърди такива неща със самочувствието на всезнайко. При това имаме трагични примери от много точки на света - резултат от подобни конфабулации. Всеки лекар лесно може да приказва ала-бала и да изглежда компетентно. Руснаците имат прекрасен термин - "вяжет лапшу на ушах". Буквален превод няма, но е нещо като да вързваш макарони на ушите на слушателите. Факт е и не от вчера, че социалната изолация, но строга и едномоментна, дисциплинирана,

  3. USA Doctor
    #1

    Проф. Кожухароеа е фурнаджийска лопата - потърсете нейните бращулевици от началото на годината до сега. Няколко примераЯнуари 2020 - "нямя предаване на човек от човек. Нищо че нямя тестове. Има в Ротердам и Берлин. Ако треябва ще пращаме там." "Обявяването на Извънредно положение е много рестриктивно."Март, 2020 - Дайте по спокойно! - ситуацията с Коронавируса не е нищо много спецялно"29-ти Март по Нова Телевизия. " Всичко епидемии свършват. И тази ще мине до месец, два"Аз не я упреквам че не знае. Никой не знае! Но недей да спекулираш бе мойто момиче. За съжеление никой няма да ми да де възможнист да интержюирам тези "експерти"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.