Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скопие: Открити сме за компромиси със София, но имаме червени линии

Словения призова за споровете да бъдат решени и предупреди, че задачата за ЕС може да стане много по-трудна

11 коментара
Стево Пендаровски и Зоран Заев, сн. ЕПА/БГНЕС, архив

Северна Македония е открита за компромис със София по спорните въпроси, каза македонският президент Стево Пендаровски в петък, ден след като вицепремиерът Красимир Каракачанов съобщи, че България ще блокира първата междуправителствена конференция между Северна Македония и Европейския съюз, която се очаква през декември.

Пендаровски и премиерът Зоран Заев за пореден път обявиха, че не очакват "приятелска" България да ги спре за Европейския съюз. 

На въпрос какви компромиси имат предвид, Пендаровски каза, цитиран от БТА, че сега не може да каже конкретно, но има червени линии, от които  Скопие няма да отстъпи. 

Северна Македония не веднъж е определяла като обида позициите, които оспорват македонския език и идентичност. София обаче настоява за формулировката "официален език на Република Северна Македония" вместо македонски език. 

Според него до този момент все пак не съществува официална позиция на България, с която се иска отлагане на първата междуправителствена конференция.

София обаче изпрати меморандум до страните членки на ЕС за преговорите със Скопие. 

"Искам да видя края на преговорния процес в ЕС. Не бих коментирал началната преговорна позиция на България. Възнамеряваме в този период да открием комуникационния канал със София. Бих изчакал седмица-две как ще протича преговорният процес в Брюксел. Има сигнали, че може да се намери компромис по няколко точки. Абсолютно съм убеден, че българските ни приятели няма да си позволят да бъдем блокирани през декември", каза Пендаровски на пресконфенция със словенския президент Борут Пахор в Скопие. 

На този етап най-актуален е историческият спор за Гоце Делчев. 

"Каракачанов на всички срещи изразява приятелството си" 

Премиерът  Зоран Заев от своя страна потвърди, че планира да посети България. 

"Вярвам, че ние като министър-председатели и нашите министри ще се погрижим в крайна сметка да се договорим и да намерим решение, при което и двете страни ще бъдат щастливи, ще продължим чрез тези решения за насърчаване и укрепване на приятелството и доброто сътрудничество между двете страни", каза Заев, цитиран от БГНЕС. 

"Вицепрезидентът и министър на отбраната Каракачанов на всички срещи изразява приятелството си. Вярвам, че ще се погрижим за това приятелство. Нашият приятел българския народ е голям привърженик на европейското бъдеще на Република Северна Македония".

"България е наш голям приятел и разбира се трябва да бъдем внимателни и приятелски настроени предвид обстоятелствата, там гражданите изразяват недоволство пред българския парламент и намерението ни да се срещнем е отворено в зависимост от това кога ще се създадат условия. Не искаме да причиняваме неприятна ситуация или раздразнителност, защото има други теми, отворени за гражданите. Както и те бяха внимателни към нас, имаха търпение да се проведат изборите", добави Заев. 

Словения призова Скопие и София да решат проблемите си 

Словенският президент Борут Пахор също коментира темата. 

"Знам колко чувствителен е този въпрос. Но когато блокирате договори, става политически все по-трудно да се намери компромис", предупреди словенският президент и призова "двете страни да намерят решение колкото може по-бързо, защото отлагането би довело до много по-трудна задача за намиране на приемливи решения".

Към момента премиерът Бойко Борисов все още не е потвърдил официално заканата на Каракачанов. Достатъчно показателни обаче са българската рамкова позиция за Скопие, приета миналата година, и изпратеният до страните членки на ЕС меморандум с български изисквания. 

Те обаче засега не се подкрепят – поне публично - от другите страни членки. Нещо повече, германският министър по европейските въпроси Михаел Рот каза, че "няма да въвеждаме нови критерии и условия извън заключенията на Съвета и това, което фигурира в договорите". 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lindentown
    #11
    Отговор на коментар #10

    Етническият македонизъм по-скоро е концепцията, описана от Кр.Мисирков в книгата му "За македонските работи". Тази концепция бързо се прихваща сред част от дейците на македонското освободително движение през 20-те и 30-те. Един такъв пример е известниоя войвода на ВМОРО Смиле Войданов, който емигрира в САЩ след балканските войни и от пробългарски позиции застава на македонистки, като започва да пропагандира създаването на политически независима Македония, в която живеят македонци (македонски

  2. Борис
    #10
    Отговор на коментар #8

    Какво е това "етнически македонизъм"? Да не би да се има предвид теорията на Стоян Новакович за създаване на "македонска нация" като междинната фаза към сърбизирането на македонските българи, прокарана и като резолюция на Коминтерна през 1933 г. за създаване на "македонска нация". Македонизмът е престъпна идеология отговорна за репресирането на стотици хиляди българи, отказали да станат първо сърби, а после и "етнически македонци". За престъпленията на македонизма няма давност.

  3. Entdecken
    #9

    Коминтерновеца изметтаун за пореден път услужливо към сърборуските си началници забравя да спомене дейността на Гоце Делчев за освобождението на българите от одринско... Какво ли мислят американските държанки на путин по въпроса?!

  4. lindentown
    #8

    Истината е по-близо до българския прочит на историята, който обаче също не е съвсем коректен. Абдсурдно е да продължаваме да наричаме официалния език в Република Северна Македония български диалект. Да, формирал се е на база на западно-българските диалекти, но се е отдалечил в течение на последните 75 години достатъчно, за да се говори за някакъв български диалект. Да, Гоце Делчев и дейците на ВМРО са имали българско етническо самосъзнание, но те са се борили за независима Македония, ясно давайки

  5. Entdecken
    #7

    Макетата не искат да влизат в ЕС - по точно управляващата им върхушка която се състои от сръбско-руски агенти. Те много добре знаят цялата история са преследването и убийствата на десетки хилряди българи след 1945 година и не желаят това да се коментира изобщо. Друга тема са инфраструктурните проекти свързани с България които открито се съботират. Що се отнася до езика - там албанците настояват и албанския да бъде официален език?! Какво ще стане тогава?! Време е разузнавателните служби да им сложат прангите на руско-сръбските мекерета по върховете там като им разкрият далаверите.

  6. Valpet
    #6

    През 19 век, гърците са наричали и българи, и македонци, с прозвището hondrokefalus, т.е. твърдоглавите. Но и гърците са инатливи, колкото си щат. Вижте ги как се дърлят с Турция в момента. Ние пък се дърляме с македонците, които не щат и не щат да са по-малко велики от бугарите. Прехвърчат искри и между нас и "братята сърби". Само с румънците все още си нямаме хъръ-мъръ, но то може и да е заради европейските грантове. Интересно, че хитрите гърци не се страхуват, че ще им спрат грантовете, което разбира се има своето историческо и политическо обяснение.

  7. dimitardi100
    #5

    Никой не говори за нови критерии , а за стари, колкото самия ЕС !

  8. Нато Натов
    #4

    Нахалството на макетата няма граници. Готови били на компромиси, а не за истината. Тоест не сте прави, ама хайде от нас да мине. А след като постигнем членството в ЕС, ще ревизираме компромисите. Сега е момента да денонсираме договора за "добросъседство", поради нежеланието на Македония да го спазва.

  9. NORAD
    #3

    като имате червени линии - постойте още десетина години извън Еуропската Униа, да ви уврат главите и да поувехнат надеждите на младото поколение ...та тогава може и да вденете че Бугария иска далеч по малко от Гърция и требе да сте повечко йес-мени

  10. Горскио
    #2

    ".. по спорните въпроси." Какви спорни въпроси? Става въпрос за исторически факти и спиране на фалшифицирането на историята. Просто е, и в случая шкембе войводата (с псевдоним на доносник на ДС) е прав - фалшификациите трябва да спрат [с официално договорен документ]

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.