Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Имунолог: Многото видове ваксини са преимущество срещу вируса

РНК ваксините е лесно да се променят при мутация на вируса, коментира учен от БАН

0 коментара
Имунолог: Многото видове ваксини са преимущество срещу вируса

Това, че се разработват много ваксини срещу коронавируса, е шанс за човечеството. Те ще предизвикат различен имунен отговор, това ще попречи да се селектират доминантни щамове на вируса, които евентуално са резистентни към една ваксина. Това коментира имунологът доц. Велизар Шиваров във вторник пред БНР.

По думите му има няколко предпоставки за бързото развитие на ваксините: 

"Налице е етап, който позволява организиране на широкомащабни клинични проучвания за кратък етап. Компонентите на ваксините са били обект на предишни изследвания и има предварителни данни за техните ефикасност и безопасност. Това, че има висока циркулация на вируса, позволява бързо набиране на събития... Ваксините, които влязат във фаза на клинични проучвания, имат много по-висока успеваемост от всяко друго лекарство, защото се основават на много по-добре развита наука"

"Целта на широката ваксинална програма е циркулацията на вируса да се сведе до минимум. Колкото повече хора се ваксинират, толкова по-добре. Ваксиниралите се ще са защитени поне за шест месеца", каза той.

Имунологът подчерта, че ваксината на Pfizer е интелигентно направена: 

"Съдържа информационната РНК на белтъка, чрез който вирусът се захваща за клетките на гостоприемника. Има няколко модификации на ваксината, които позволяват на тази информационна РНК да кодира такъв белтък, който много лесно придобива конформационна способност и организмът по-лесно образува антитела. Тази матрична РНК е вкарана в липозомна частица, което позволява лесното ѝ внасяне в цитоплазмата на клетката. Така се предизвика хуморален имунен отговор и се образуват клетки убийци и клетки помощници, които правят разгърнат имунен отговор... Самият факт, че ваксината трябва да се пази при специални условия, е доказателство, че е безопасна"

Доц. Шиваров заяви, че ще се ваксинира, "защото ползата от това ще е много, много по-голяма от риска за него и за обществото". 

Д-р Сорен Хайрабедян от Института по биология и имунология на размножаването при БАН коментира също пред БНР, че в РНК – ваксината имаме само кода на белтъка, няма вирусен носител и това е големият бум в тази нова технология. "Ако коронавирусът мутира, много бързо просто ще се промени РНК съвсем малко, да се синтезира отново към новата мутация и отново ще могат да се ваксинират хората. При другите типове ваксини не е така, защото има кодирана част от самия вирус.", каза проф. Хайрабедян.

Най-ранният имунен отговор с ваксините на "Pfizer" и "Моderna" ще дойде до две или най-късно до 4 седмици - чрез двете имунизации, които ще се правят.

"Човек с антитела не е нужно да се ваксинира, но след половин година е добре пак да се тества, ако ги е загубил, може да помисли дали да се ваксинира", допълни още той.

Експерт: Ваксините срещу Covid-19 са подобрен вариант на вече съществуващи

Днешните ваксини срещу Covid-19, за които чакаме разрешение, са нови варианти на вече съществуващи ваксини, разработени много отдавна срещу други варианти на този вирус. Това каза във вторник пред "Нова телевизия" д-р Радосвета Филипова, секретар на Националния ваксинационен щаб срещу Covid-19 и държавен експерт в Министерството на здравеопазването.

"Много често се питаме как стана така, че толкова бързо се появиха ваксини срещу коронавируса. Работя повече от 20 години в тази сфера и ми е ясно колко е дълъг пътят, който една ваксина изминава. Трябва да се разясни, че настоящите ваксини, за които чакаме разрешение, са нови варианти на такива, които са разработени много отдавна. Варианти на вируса имаше преди 10 години - SARS и MERS. България остана настрани от тях", каза д-р Филипова.

По думите ѝ на всяка ваксина се прави мониторинг. Според нея новият вариант на ваксина е изключително иновативен и няма как да предизвика заболяване.

"Ще дам пример с ваксината за хепатит Б. Тя е задължителна за бебетата и е рекомбинанта. Досега никой не се е заразил от заболяването. Трябва да вярваме малко повече в науката", каза тя.

Експертът обясни, че повечето ваксини имат по две дози, за да се създаде траен иминутет. "Винаги има шанс през това време да се заразите, но дори това да стане, не би трябвало да има проблем", Каза д-р Филипова.

Самата тя ще се ваксинира, но не знае коя ваксина ще използва. "Имаме оскъдна информация за данните на продукта. Нямаме кратка характеристика на различните ваксини", обясни тя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.