Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ и НАТО изтеглят войските си от Афганистан между 1 май и 11 септември

Държавният секретар пристигна на място в опит да успокои местните власти

1 коментар
Йенс Столтенберг (в средата) заедно с държавния секретар и военния министър на САЩ Антъни Блинкън (ляво) и Лойд Остин по време на пресконференцията им в Брюксел

Президентът на САЩ Джо Байдън потвърди, че изтеглянето на американските войски от Афганистан ще започне на 1 май и ще приключи до 11 септември, а министрите на външните работи и на отбраната на страните-членки на НАТО решиха да последват САЩ и да изтеглят силите на Алианса координирано в рамките на следващите няколко месеца.

В Афганистан в момента има 2500 американски военни, а в мисията на НАТО участват общо 9600 военни от 36 страни.

42-рият български контингент също продължава да е част от мисията "Решителна подкрепа". Около 120 души са разположени в база "Летище Баграм" и в щаба на мисията в Кабул.

Съгласувано и координирано изтегляне

"Съединените щати ще започнат окончателното изтегляне /на войските си от Афганистан/ на 1 май тази година. Изтеглянето няма да бъде прибързано. Ще го направим отговорно, обмислено и сигурно и като се координираме напълно със съюзниците ни и партньорите ни, които сега разполагат с повече сили в Афганистан от нас", посочи по-рано Джо Байдън в реч в Белия дом.

"Талибаните трябва да знаят, че ако ни нападнат по време на изтеглянето, ние ще защитим себе си и партньорите си с всички налични средства. Нашите съюзници и партньори стояха с нас рамо до рамо близо 20 години, ние сме дълбоко признателни за приноса им в общата мисия. Отидохме заедно, ще си тръгнем заедно", добави снощи американският президент.

"Американските военни, както и контингентите на нашите съюзници от НАТО, ще са напуснали Афганистан преди 20-ата годишнина от ужасните атентати от 11 септември", посочи Байдън.

"Време е да се прекрати най-дългата война на Америка. Време е американските военни да се завърнат у дома", добави Байдън, отхвърляйки призивите за оставане на американските сили в Афганистан, за да осигурят мирно решение на вътрешния конфликт в страната, предаде Ройтерс.

В Афганистан понастоящем са разположени 2500 американски военни, а в мисията на НАТО "Решителна подкрепа" участват общо 9600 военни от 36 страни.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че решението за изтеглянето на силите на алианса от Афганистан не е било лесно.

"Това не беше лесно решение, това е решение, което носи рискове", заяви Столтенберг на съвместна пресконференция в централата на НАТО в Брюксел, заедно с държавния секретар на САЩ Антъни Блинкън и шефа на Пентагона Лойд Остин.

"Както го казвам от много месеци, ние сме изправени пред дилема", заяви Столтенберг.

"Защото алтернативата на едно добре организирано изтегляне е да се подготвим за дълготрайно военно присъствие, с потенциално повече натовски войници", добави шефът на алианса. Той увери, че всякакви нападения срещу изтеглящите се сили на НАТО ще срещнат твърд и силен отговор от алианса.

"Връщането на нашите войници у дома не означава прекратяване на нашите отношения с Афганистан", заяви Антъни Блинкън. "Нашата подкрепа, нашите ангажименти и нашата решителност ще останат", добави държавният секретар на САЩ, цитиран от АП.

САЩ и НАТО успокояват Афганистан

По-късно в четвъртък държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън пристигна на необявено посещение в Афганистан, за да убеждава афганистанското ръководство и уморената общественост в ползите от решението на американския президент.

"Исках да покажа с посещението си, че ангажиментът на САЩ към Афганистан и афганистанския народ ще продължи", каза той на срещата си с Гани в президентския дворец в Кабул.

"Партньорството се променя, но партньорството ни само по себе си е трайно."

"Уважаваме решението и коригираме приоритетите си", каза Гани пред Блинкън и изрази признателност за жертвите, дадени от американските войски.

Блинкън пристигна в афганистанската столица от Брюксел, където заедно с министъра на отбраната Лойд Остин информира натовските представители за решението на Белия дом, а генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг обяви, че алиансът също ще се изтегли.

Байдън, Блинкън, Остин и Столтенберг се опитаха да изтъкнат, че решението за изтегляне е смел ход. Те настояваха, че оглавяваните от САЩ и НАТО мисии в Афганистан са постигнали целта си - да унищожат до голяма степен мрежата на Осама бин Ладен "Ал Каида", извършила атентатите от 11 септември, и да прочистят Афганистан от терористични елементи, които биха могли да използват територията му за организиране на подобни атаки.

Само че този аргумент не беше приет от някои американски конгресмени и правозащитници, според които изтеглянето ще доведе до загуба на свободи, на които афганистанците се радваха, след като талибаните бяха свалени от власт в края на 2001 г., отбелязва АП.

По-късно на среща с Абдула Блинкън повтори посланието си и заяви: "Отваряме нова глава, но това е глава, която пишем заедно".

"Благодарни сме на вашия народ, на вашата страна и на вашето правителство", каза Абдула.  

ЦРУ: Способността за събиране разузнавателни данни ще намалее

Способността на САЩ да събират разузнавателни данни и да действат срещу естремистки заплахи, които възникват в Афганистан, ще намалее след изтеглянето на американските военнослужещи там. Това предупреди директорът на ЦРУ Уилям Бърнс на първото си изслушване в комисия на Конгреса, откакто бе назначен на поста, предаде Ройтерс.

Изслушването пред членовете на комисията по разузнаване в Сената съвпадна с обявяването от американския президент Джо Байдън на график за изтегляне на американските военни от Афганистан. Мнението, изразено от Бърнс, подчерта ключови рискове, произтичащи от американското решение за изтегляне въпреки продължаващото присъствие на Ал Каида и Ислямска държава в азиатската страна.

"Когато става дума за военнослужещите на САЩ да се изтеглят, то способността на американското правителство да събира разузнавателни данни и да действа във връзка със заплахите ще намалее. Това е просто факт", заяви Бърнс. Той обаче добави, че американското правителство би трябвало да запази способностите си след изтеглянето да "ни помогне да предугадим и да се противопоставим на всяко усилие на Ал Каида да се възстанови".

Същевременно бившият американски президент Барак Обама предупреди, че ще има рискове и трудности за Афганистан в бъдеще и че САЩ трябва да останат ангажирани дипломатически и посредством усилията си развитие, за да подпомогнат афганистанския народ и особено онези, които са изложени на изключителни рискове в името на каузата на човешките права. Обама обаче отчете, че САЩ са изпълнили всичко, което може във военен план в Афганистан и че е време да се върнат у дома оставащите там американски военни.

Обект на критики

Байдън не обяви военна победа, а отбеляза, че оставането в Афганистан не е в съответствие с националните интереси на САЩ, отбелязва "Вашингтон пост". И обръща внимание на думите на Байдън, че САЩ трябва да се фокусират върху съвременните заплахи, които са много по-различни от тези отпреди близо две десетилетия, когато започна афганистанската война.

След оповестяването на решението на Байдън, то стана обект на критиките от мнозина републиканци, които го окачествиха като безотговорно и недалновидно, пише "Вашингтон пост". Според тези републиканци изтеглянето на американските войски от Афганистан и обявяването на график за изтеглянето ще доведе до победи за талибаните и до още терористични актове.

"Ню Йорк таймс" се фокусира върху думите на президента Байдън, че задачата да се гарантира, че Афганистан няма да бъде използван като база от терористични организации, е изпълнена и че е време американските войници да се върнат у дома. Американското издание обръща внимание и на изказването на Байдън, че вече няма причина, ако някога въобще е имало такава, да се смята, че американското военно присъствие ще превърна Афганистан в стабилна демокрация.

Байдън се отнася критично към военното присъствие на САЩ в Афганистан от повече от десетилетие, но възраженията му често не бяха взимани предвид, когато той беше вицепрезидент, отбелязва "Ню Йорк таймс". Сега, когато той разполага с властта да нареди изтегляне от Афганистан, Байдън изтъкна, че Съединените щати са изпълнили успешно единствената си реална задача в афганистанския конфликт: да се справят с терористичната организация "Ал Каида" и да гарантират, че Афганистан никога повече няма да бъде използван като площадка за терористични нападения срещу САЩ.

Правителството на американския президент Джо Байдън обяви решението си да изтегли всички американски войници от Афганистан до 11 септември, като по този начин ще бъде сложен край на най-дългата война в историята на Съединените щати, пише в. "Гардиън".

Съюзници на САЩ по линията на НАТО като Германия обявиха, че ще последват примера на Съединените щати и ще изтеглят войските си от страната.

Това поражда страхове у обикновените афганистанци, че ще се стигне до ожесточаване на сраженията между афганистанското правителство и талибаните, които бяха отстранени от властта в Афганистан в резултат на предвожданата от САЩ инвазия преди две десетилетия, отбелязва британското издание.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Zlatan
    #1

    Талибаните отново ще вземат властта и ще ликвидират маковите американски полета.От съветско време до момента количеството на афганският наркотик е увеличено 80 пъти. Вероятно след арестуването на Хашим Тачи и американската военна база база Бонан дейл, склад на афганистанският хероин за Европа ще западне.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.